Nie bacząc na porę roku, w ekwipunku każdego pasjonata gór musi zdecydowanie znaleźć się kurtka. W dzisiejszych czasach, w obawie przed anomaliami pogodowymi nie musimy już ubierać się „na cebulkę”, zakładając na siebie mnóstwo ciężkich i niepraktycznych warstw. Dzięki współczesnym rozwiązaniom, odpowiedzią na to jest kurtka softshellowa, zaprojektowana z myślą o specyficznych górskich warunkach.

Rodzaje kurtek softshellowych

Klasyczne kurtki softshellowe zazwyczaj składają się z dwóch warstw. Pierwszą – wewnętrzną – stanowi polar lub miękki materiał, który ochroni nasze ciało przed chłodem. Zadaniem poliestrowej warstwy zewnętrznej jest natomiast skuteczne zabezpieczenie przed wiatrem. To okrycie powinniśmy wybrać, kiedy górską wycieczkę planujemy w niezbyt chłodnych, przejściowych porach roku.

Jeżeli na szlaku zaskoczy nas ulewa, kurtka klasyczna może okazać się niewystarczająca. Każdy, kto chciałby zabezpieczyć się przed taką nieoczekiwaną niespodzianką, powinien sięgnąć po wariant membranowy. Między dwoma podstawowymi warstwami umieszczono membranę i to za jej sprawą kurtka zyskuje odporność na deszcz. Dodatkowa powłoka sprawia także, że całe okrycie staje się cieplejsze, więc idealnie sprawdzi się w chłodniejszych porach roku – zarówno na przechadzce na szlaku, jak i podczas zimowych górskich aktywności. Takie rozwiązanie ma  jednak swoje minusy. Kurtka jest cięższa od swojego klasycznego kolegi, a także gorzej przepuszcza powietrze.

Nasuwa się pytanie, czy istnieje alternatywa, łącząca w sobie elementy obu kurtek, a jednocześnie nie tracąca na termoaktywności i lekkości? Rynek jest na szczęście bardzo elastyczny, więc starając się sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających górskich podróżników, stworzono kurtkę softshellową hybrydową. W jaki sposób udało się to osiągnąć? Otóż, te obszary kurtki, które są najbardziej narażone na działania warunków atmosferycznych (śniegu, deszczu czy wiatru) wykorzystują materiał z powłoką membranową. Do takich najbardziej newralgicznych miejsc zaliczymy kaptur czy obszar w okolicy ramion.

Czy kurtka softshellowa jest dla każdego?

Zdecydowanie tak! Producenci dwoją się i troją by sprostać zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym wymaganiom miłośników górskich eskapad. W asortymentach sklepów turystycznych znajdziemy więc warianty damskie, męskie, a także dziecięce, przeznaczone dla najmłodszych podróżników. Przy wyborze okrycia warto oczywiście kierować się gustem, jednak nie należy zapominać o podstawach, dzięki którym nasza kurtka spełni również swoją pierwotną praktyczną funkcję.

Musimy zadbać o to, by okrycie dobrze przylegało do naszych ciał. Modele zbyt luźne mogą okazać się za mało szczelne i nie ochronią nas należycie przed wiatrem. Jeżeli jednak bardziej swobodny wariant lepiej nam odpowiada, to obowiązkowo musi mieć on wszyte ściągacze, które tą szczelność podwyższą.

Czasami zdarza się, że nie przywiązujemy większej wagi do takich elementów, jak kaptur i kieszenie. Warto się jednak zastanowić chwilę nad tymi aspektami. Kaptur to element konieczny, jeżeli boimy się silnych podmuchów wiatru lub spodziewamy się deszczu. Kiedy wiemy, że nie przyda nam się on na stałe, zawsze możemy pójść na kompromis, wybierając opcję z odpinanym kapturem. Dobrze też jest zwrócić uwagę, czy nasza kurtka ma wewnętrzne lub zewnętrzne kieszenie z wodoszczelnym zamkiem. Wówczas, w przypadku niekorzystnych warunków na szlaku, nasz telefon i dokumenty będą bezpieczne.

Zarówno amator pieszych wędrówek, jak i profesjonalista górskich wspinaczek powinien zadbać o odpowiednie zaopatrzenie podczas wycieczki. Mając tą teoretyczną wiedzę, możemy śmiało przystąpić do zakupu najlepszego modelu kurtki softshell. Później nie pozostanie nic innego, jak wyruszyć w drogę, na podbój niezdobytych przez nas szczytów i cieszyć się pięknymi widokami na szlaku.

materiał zewnętrzny