Jesień jest porą roku, w której pogoda oraz temperatura w górach bardzo szybko się zmienia. Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo zaopatrz się w niezbędny sprzęt turystyczny, który będzie dostosowany do warunków atmosferycznych.

Zawsze sprawdzaj pogodę przed wycieczką

Wielu jest entuzjastów spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak każdą wycieczkę urządzić z głową.

Najważniejsze jest dokładne zaplanowanie trasy, a następnie uzgodnienie warunków jakie obecnie panują na niej. Ze względu na zmienną pogodę w górach sprawdzaj alerty przed samym wyjściem. Kiedy zauważysz, że pogoda jest niepewna lepiej, w trosce o swoje zdrowie, przesunąć termin wyjazdu.

Wybierając się w wysokie góry musimy być przygotowani, że jesienią na wyższych partiach może pojawiać się oblodzenie oraz śnieg.

Główną zasadą dobrego przygotowania jest dopasowana odzież i obuwie sportowe, które zapewnią Ci bezpieczeństwo.

Wytrzymałe buty trekkingowe

Właściwie dopasowane buty podczas wycieczek górskich to podstawa. Przede wszystkim podeszwa powinna być wytrzymała oraz na tyle gruba żebyśmy nie odczuwali boleśnie każdej nierówności.

Rozmiar buta musi być idealnie dopasowany do naszej stopy. Zbyt ciasne buty powodują bolesne obtarcia, które skutecznie uniemożliwiają poruszanie się po szlaku. Zbyt duże rozmiary nie zabezpieczają właściwie naszej stopy, która będzie się ślizgać wewnątrz obuwia co może doprowadzić do skręcenia kostki.

Wybierając model szukaj produktu, który będzie miał oddychająca membranę, a jednocześnie jego materiał nie powinien przemakać.

Jeżeli decydujesz się na wysokie góry, buty z przyczepnym bieżnikiem będą konieczne. Nie opieraj jednak się jedynie na nich oraz swoich umiejętnościach. Przed wyprawą kup sprzęt wspinaczkowy, który przeszedł wszelkie potrzebne testy bezpieczeństwa. Możesz go szukać w ofercie, którą oferuje sklep górski.

Inwestując w profesjonalny sprzęt warto jest odwiedzić sklep turystyczny, który w swojej ofercie ma najlepszej jakości produkty. Wejdź na stronę sport-shop.pl i poznaj sprawdzonych producentów.

Zabezpieczenie w trakcie deszczu

Jesienne wyprawy górskie w dużym stopniu wiążą się z możliwością deszczu, nie zawsze uda nam się go uniknąć na szlaku.

Jako ochronę przed deszczem możesz mieć kurtkę, która nie przepuszcza wody. Ważne jest jednak żeby była z materiału oddychającego, który nie pozwoli nam zapocić się pod nią.

Innym rozwiązaniem są nieprzemakalne peleryny. Wystarczająco duża peleryna okryje również plecak. Niekiedy są wygodniejsze od przeciwdeszczowych kurtek ponieważ zwinięte nie zajmują miejsca, są również dużo lżejsze.

Przydatny będzie sprzęt turystyczny taki jak kije trekkingowe. Kije trekkingowe nie tylko dociążą nasze nogi, ale też pomogą utrzymać równowagę na śliskich szlakach.

Sprzęt biwakowy przydatny na szlaku

Akcesoria outdoorowe są pomocne nie tylko podczas lata. Równie dobrze na trasie możemy zrobić biwak jesienią. Pamięta jednak żeby nigdy nie rozpalać ognisk w miejscach, które nie są do tego przystosowane. Zadbaj o bezpieczeństwo lasu oraz jego mieszkańców.

Jeżeli planujesz biwakowanie w namiocie koniecznie zaopatrz się w ciepły śpiwór. Kuchenka turystyczna okaże się przydatna kiedy rano będziesz chciał ogrzać się ciepłą herbatą.

Plany na biwak wiążą się z większą wyprawą, na którą musimy mieć odpowiedni sprzęt. Wśród niego znajduje się też wygodny plecak, który nie tylko będzie pakowny, ale również komfortowy w użytku.

Jesienią szybciej zachodzi słońce. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jest źródło dobrego oświetlenia. Najlepiej jeżeli zaopatrzymy się zarówno w latarkę ręczną jak i czołówkę.

Góry przyciągają nas swoim pięknem oraz majestatycznością, ale nie możemy nigdy zapominać, że bywają też groźne i nieprzystępne dla ludzi. Zadbajmy o własne zdrowie oraz bezpieczeństwo i na szlak zawsze wybierajmy się przygotowani.

materiał zewnętrzny