Jazda na rowerze, zarówno rekreacyjna, jak również wyczynowa wymaga skompletowania odpowiedniego stroju rowerowego. Musi być on dopasowany do stylu i trybu preferowanej przez Ciebie jazdy, ale również do warunków atmosferycznych. Zapoznaj się z różnymi elementami garderoby rowerowej i sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze.

Strój rowerowy – charakterystyka poszczególnych elementów

Strój na rower musi być przede wszystkim wygodny – nie może Cię uciskać ani uwierać, ponieważ wpłynie to na komfort Twojej jazdy. Powinien być wykonany z syntetycznych tkanin charakteryzujących się elastycznością i dużym stopniem oddychalności. Oprócz tego dobrze dobrany strój rowerowy skutecznie ochroni Cię przed przewianiem i będzie odprowadzał wilgoć na zewnątrz. Cechy te odnoszą się zarówno do strojów rowerowych męskich, jak również damskich. Zobacz, jakie są najważniejsze elementy odzieży rowerowej i jakie są ich właściwości.

Koszulka

Bawełniana koszulka to najgorszy wybór, jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Przede wszystkim nie odprowadza potu, co nie tylko pogarsza komfort jazdy, ale także może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów koszulki kolarskiej są ściśle przylegające do ciała potówki. Traktuje się je jako pierwszą warstwę odzieży, a ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz organizmu. Koszulki rowerowe muszą być wykonane z lekkich, wygodnych i szybkoschnących materiałów syntetycznych. Dobrze jest wybrać koszulkę z dłuższym tyłem, dzięki któremu plecy będą okryte w każdej pozycji. Koszulki na rower powinny mieć:

  • kieszonki, aby można było w nich schować najpotrzebniejsze rzeczy,
  • jaskrawe kolory i elementy odblaskowe, które skutecznie zwiększą bezpieczeństwo w czasie jazdy po zmroku.

Takie produkty znajdziesz w dobrych sklepach sportowych. Sprawdź na przykład odzież rowerową damską Adventure Sports.

Spodenki

W zależności od pory roku oraz Twoich indywidualnych preferencji możesz zdecydować się na spodnie i spodenki obcisłe lub luźne. Pierwsze sprawdzą się, gdy wybierasz się w trasy długodystansowe, drugie – jeśli wsiadasz na rower od czasu do czasu lub często jeździsz w okresie wiosenno-letnim. Dodatkową wygodę i ochronę przed otarciami zapewnią Ci spodenki z wkładką. Niezależnie od tego, na jaką długość spodni się zdecydujesz, każdy model powinien być wykonany precyzyjnie i zapewniać komfort termiczny, to znaczy poprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz organizmu. Stroje rowerowe męskie Adventure Sports to jeden z przykładów sklepu, w którym znajdziesz różnego rodzaju spodnie i spodenki od znanych producentów, np. POC czy Northwave.

Buty

Wygodne obuwie to istotny element, o którym należy pamiętać przy kompletowaniu stroju rowerowego. Jeśli jeździsz na rowerze okazjonalnie, możesz ubrać zwykłe obuwie. Ważne, aby było rozchodzone – dzięki temu nie nabawisz się otarć czy odcisków. Na długie trasy po trudnym terenie polecane są buty SPD. Takie modele charakteryzują się m.in. tym, że wpinasz je do pedałów zatrzaskowych.

Kurtka

Wybór kurtki rowerowej podyktowany jest w dużej mierze warunkami atmosferycznymi. W tej kategorii wyróżnia się 3 rodzaje produktów.

  • Kurtka wiatrówka chroni przed wiatrem. Jest na tyle praktyczna, że możesz korzystać z niej przez cały rok. W połączeniu z bluzą rowerową będzie stanowiła dobrą ochronę termiczną.
  • Kurtka przeciwdeszczowa to, jak sama nazwa wskazuje, najlepszy wybór na pochmurne i deszczowe dni. Przy wyborze tej kurtki weź pod uwagę, że zazwyczaj nie jest ona ocieplana.
  • Kurtki softshellowe dostępne są w wiatroszczelną membraną lub bez niej. Takie produkty mają wysoki współczynnik oddychalności, czyli szybko i skutecznie odprowadzają wilgoć z organizmu.

Bluza

Bluza rowerowa to najlepszy wybór na chłodne i pochmurne dni. Ten rodzaj odzieży nie dopuści do przemarznięcia organizmu w czasie jazdy rowerem przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Bluzy na rower dają Ci gwarancję wygody i swobody ruchów. Zwróć uwagę na to, czy bluza rowerowa:

  • jest zapinana na zamek, dzięki czemu szybko ją zdejmiesz,
  • ma ściągacze na rękawach, które nie dopuszczą do przesuwania się ich w trakcie jazdy.

Kamizelka

Kamizelka rowerowa dobrze sprawdzi się tak naprawdę w każdej porze roku. Ten uniwersalny i wygodny produkt może stanowić kolejną warstwę rowerowego ubioru na cebulkę. Dobrej jakości kamizelka uszyta będzie w taki sposób, że w czasie jazdy rowerem zostanie na swoim miejscu i nie będzie podnosić się do góry, powodując dyskomfort. Przy wyborze kamizelki na rower warto zwrócić uwagę na to, czy podobający Ci się model jest wyposażony w odblaski. Jeśli często marzniesz, to zdecyduj się na kamizelkę dodatkowo ocieplaną.

Skarpety

Skarpety rowerowe charakteryzują się elastycznością i wytrzymałością. Ich zadaniem jest skuteczna ochrona pięt, palców i kostek przed otarciami. Skarpety przeznaczone do jazdy na rowerze wykonane są z materiałów skutecznie odprowadzających wilgoć poza organizm i dopuszczających do stóp świeże powietrze. Dzięki temu Twoja jazda będzie przyjemna, a Ty nie będziesz czuł się niekomfortowo z mokrymi stopami w butach.

Akcesoria rowerowe – ważny dodatek do odzieży rowerowej

Kask

Oczywistą cechą kasku na rower jest skuteczna ochrona Twojej głowy przed uszkodzeniem w razie ewentualnego upadku. Aby prawidłowo spełniał tę funkcję, musi być idealnie dopasowany do głowy. Jak to sprawdzić? Po założeniu kasku na głowę gwałtownie nią poruszaj. Dobrze dobrany produkt nie będzie się zsuwał ani przemieszczał. Kaski dla rowerzystów wykonane są najczęściej z lekkiego tworzywa. Mają regularnie rozmieszczone otwory, które chronią przed przegrzaniem.

Rękawiczki

Rękawiczki rowerowe to jeden z bardziej przydatnych akcesoriów na rower. Chronią Twoje dłonie przed otarciami i zimnem, a także wchłaniają i odprowadzają z nich pot. Poza tym niwelują drgania, a znajdujące się w nich silikonowe wypełnienia redukują nacisk wynikający z pochylania się nad kierownicą. Rękawiczki rowerowe dostępne są w sklepach w wersji krótkiej (bez palców) oraz długiej (z palcami, na każdą porę roku).

Okulary

Rowerowe okulary muszą mieć przede wszystkim wysoki filtr UV chroniący przed promieniami słonecznymi, ale nie tylko. Ich równie ważnym zadaniem jest ochrona przed wiatrem, pyłem czy owadami. Okulary przeznaczone do jazdy na rowerze muszą być lekkie i odporne na uszkodzenia. Przed zakupem sprawdź, czy ich noski i zauszniki są miękkie oraz wykonane z materiału hipoalergicznego.

materiał zewnętrzny