Kask rowerowy jest ważnym elementem stroju kolarza górskiego. Rowerzysta powinien go używać, by ochronić głowę przed poważnymi urazami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku kolarzy górskich zaleca się zakładanie kasków full face. Co je cechuje? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jazda na rowerze bez kasku jest ryzykowna, dlatego zawsze powinno się zakładać kask chroniący głowę. Dzięki niemu podczas upadku amortyzuje się siłę, z jaką głowa uderza w ulicę, chodnik lub inne podłoże. Kask jest tym ważniejszy, im szybciej i agresywniej się jeździ. Zawsze powinni zakładać go kolarze górscy, którzy często pokonują wyboiste i niebezpieczne odcinki. Dowiedz się, ja wybrać dobry kask full face, by jeździć na rowerze bezpieczniej.

Kask full face, czyli jaki?

Full face to określenie, które stosuje się wobec kasków pełnych na rower. Modele należące do tej grupy chronią nie tylko kości czaszki. Dzięki nim ochrania się również szczękę, która jest narażona na złamania i inne urazy w czasie upadków na górskich trasach. Kask full face stanowi znacznie lepszą ochronę w razie upadków niż uniwersalny kask przeznaczony wyłącznie do amatorskiej jazdy po mieście, lesie lub polnej drodze.

Co powinno cechować dobry kask full face?

Wybierając kaski rowerowe pełne, powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Kask powinien skutecznie chronić przód, boki i tył głowy, a także szczękę, czoło i nos. Skuteczność ochrony jest określana za pomocą specjalnych atestów. Profesjonalne kaski posiadają odpowiednie oznaczenia, potwierdzające uzyskanie pozytywnej opinii w testach. Równie istotna jest funkcjonalność. Kask powinien być lekki, by odciążyć kark, i łatwy do założenia. Jego zapinanie i rozpinanie jest najwygodniejsze, jeśli klamrę można obsługiwać jedną ręką. Klamra powinna posiadać zabezpieczenie na wypadek przypadkowego rozpięcia w czasie jazdy.

Kask rowerowy full face jest wygodny, jeśli posiada aktywny system chłodzenia. Dzięki niemu głowa jest chroniona przed nadmiernym poceniem zarówno w czasie jazdy, jak i w trakcie postoju. Ważne jest wybieranie modeli z wymiennymi wkładkami, które po przepoceniu i zabrudzeniu można wymienić. Taka funkcja zwiększa higienę i chroni przed problemami ze skórą. Istotną kwestią jest też dopasowanie kasku do gogli rowerowych. Oba elementy ochronne powinny być wygodne w jednoczesnym użytkowaniu, gdyż w przeciwnym razie długa jazda na rowerze będzie męcząca.

material zewnętrzny