Wyprawa kajakowa powinna być dla nas przede wszystkim dobrą odskocznią od codzienności, formą zabawy i odpoczynku od rutyny i aktywnego obcowania z przyrodą. Aby tak było w stu procentach, musimy mieć świadomość i przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.
Zachowaj trzeźwość
Spożycie alkoholu w połączeniu ze sportami wodnymi może mieć wręcz zabójcze skutki. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na kilkudniowy spływ, czy swoim kajakiem wędkarskim wypływasz na kilka godzin, aby łowić ryby na jeziorze – powinieneś zachować całkowitą trzeźwość. W trosce o nasze życie od 2015 roku spożywanie alkoholu w takich okolicznościach zostało oficjalnie zakazane, a osoby pozostające pod wpływem tego typu substancji nie tylko narażają się na mandat, a także na dodatkowe koszty związane z odholowaniem kajaka przez funkcjonariuszy.
Pływaj tylko w dzień
Przed zachodem słońca powinniśmy zakończyć spływ, do którego możemy wrócić rano, kiedy na rzece będzie pełna widoczność. Wody nie są w żaden sposób oświetlone, a nasze osobiste latarki to za mało, aby z odpowiednim wyprzedzeniem dostrzec i ominąć przeszkodę. Niezależnie czy kajakiem dwuosobowym pływasz z profesjonalistą, czy w pojedynkę przemierzasz wodne szlaki – nie warto ryzykować w ten sposób.
Załóż kamizelkę asekuracyjną
Nie musisz być bardzo dobrym pływakiem, żeby w ogóle wsiąść do jednoosobowego kajaka, jednak zawsze należy mieć na sobie kamizelkę ratunkową bądź asekuracyjną. Kajak wbrew pozorom jest bardzo stabilny i ciężko go wywrócić. Jednak gdyby z różnych powodów taka sytuacja miała miejsce, wówczas kamizelka może dosłownie uratować nam życie.
Sprawdzaj prognozy pogody
Spływ kajakowy podczas silnego wiatru, opadów deszczu czy burzy nie brzmi jak dobra rozrywka. Pogoda lubi niestety płatać figle, dlatego warto na bieżąco śledzić prognozy, aby w trakcie nie zaskoczyły nas tego typu niespodzianki. Gdyby tak się jednak stało, lepiej wcześniej zakończyć swój spływ lub przeczekać chwilowe oberwanie chmury. Kontynuowanie płynięcia w takich warunkach mogłoby być dla nas zbyt groźne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to czynniki atmosferyczne tego typu są głównymi sprawcami wywrotek.
Czytaj oznaczenia
Znaki na szlaku wodnym są wręcz tak samo ważne, jak znaki drogowe. Powinniśmy umieć je rozpoznawać i poprawnie odczytywać. Będą nas informowały między innymi o zbliżających się przeszkodach. Mogą to być śluzy, tamy czy kłody pływające na rzece. Wszelkie niebezpieczeństwa tego typu mogą uszkodzić nasz kajak dmuchany lub zachwiać jego równowagą. Niektóre znaki wskazują także obszary, w których nie da się przepłynąć. Wówczas będziemy musieli przenieść nasz kajak aż do miejsca, w którym będziemy mogli bezpiecznie kontynuować spływ.
Zachowaj szczególną ostrożność
Sami oczywiście także możemy doprowadzić do wywrotki naszego kajaka poprzez zachowanie, które może wydawać nam się zabawne, ale jest raczej wynikiem lekkomyślności lub niewiedzy. Niebezpieczne może zatem okazać się celowe bujanie kajakiem na boki. Nie wolno także stawać czy nawet kucać, a tym bardziej skakać z kajaka do wody. Pozycja siedząca to jedyna dopuszczalna pozycja, w której powinniśmy pozostać przez cały czas trwania spływu.
materiał zewnętrzny