Stojąc przed wyborem żarówek samochodowych, musimy zadać sobie kilka pytań. Ułatwią nam one wybór idealnego oświetlenia, który zapewni nam pełen komfort jazdy i bezpieczeństwo. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając żarówki do auta?

Sprawdź, jaki typ żarówek masz w samochodzie

Pierwszym pytaniem, jakie musimy zadać sobie przed zakupem nowych żarówek do auta, powinno być to dotyczące typu posiadanego oświetlenia. Możemy sprawdzić to w dokumentacji pojazdu lub po prostu wykręcając dotychczasowe żarówki i odczytując ich oznaczenia, które zazwyczaj są nabite w widocznym miejscu. Dzięki uzyskaniu takiej informacji będziemy mogli dobrać właściwą żarówkę z oferty sklepów stacjonarnych czy internetowych (takich jak sklep z częściami samochodowymi motochemia.pl).

Gdzie najczęściej jeździmy?

Zanim zdecydujemy się na określoną żarówkę, musimy zadać sobie pytanie, gdzie najczęściej jeździmy samochodem. Oświetlenie najlepiej jest dobrać do typu tras pokonywanych na co dzień. Jeśli autem poruszamy się głównie poza miastem, na dłuższych trasach, warto sięgnąć po żarówki o większej mocy i dającej dłuższy strumień światła. Chodzi o to, by zarówno żarówka reflektora dalekosiężnego, jak i dziennego była jaśniejsza niż standardowa, przeznaczona do miejskiej jazdy. Dzięki temu zwiększymy komfort i bezpieczeństwo naszego poruszania się po nieoświetlonych drogach. Jeśli z kolei jeździmy głównie po mieście, nie ma potrzeby wybierania żarówek silniejszych, możemy postawić na te bardziej wytrzymałe, o dłuższej żywotności.

Czy żarówka posiada filtr UV?

Istotną kwestią jest fakt posiadania (lub nie) przez żarówkę filtra UV. Powinniśmy wybierać te, które go mają. Pozwala to uniknąć uszkodzenia reflektora i wiążącego się z tym spadku skuteczności oświetlania drogi. Filtr UV chroni szkło przed matowieniem.

Czy marka ma znaczenie?

Okazuje się, że w przypadku żarówek samochodowych marka może mieć spore znaczenie. Chodzi tu przede wszystkim o jakość. Produkty nieznanych marek, zwłaszcza tych chińskich, okazać się mogą bardzo słabej jakości. Wybierając je, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Te z najniższej półki prawdopodobnie będą oślepiać kierowców pojazdów jadących z naprzeciwka. Dlatego warto wybierać te z przynajmniej średniej półki cenowej. Bardzo ważne jest również przezroczyste szkło żarówki. Tylko brak barwy zapewni prawidłowe rozpraszanie światła.

Jaki typ żarówek chcemy kupić?

W samochodach osobowych najczęściej występującym typem oświetlenia są halogeny. Tego typu żarówki są najtańsze i najpowszechniejsze, szczególnie w starszego typu autach. Mniej popularne są żarówki ksenonowe, czyli te, które emitują charakterystyczne białe światło z lekkim odcieniem niebieskiego. W nowszych pojazdach montuje się już prawie wyłącznie oświetlenie LED. Jest ono zdecydowanie trwalsze oraz zużywa mniej energii, przez co jest bardziej ekologiczne.

Jedna czy komplet? Jak wymieniać żarówki samochodowe?

Mniej doświadczeni kierowcy mogą nie wiedzieć, że żarówki zawsze należy wymieniać parami. Unikamy pojedynczego wymieniania, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaraz spali nam się druga żarówka. Z tego powodu najlepiej jest kupować i podmieniać od razu dwie. Wymieniając jedną, powstaje również ryzyko, że później dokupimy inną żarówkę i światła będą się między sobą różnić.

Jak prawidłowo wkręcać żarówki do auta?

Najważniejszą zasadą podczas montażu żarówki w reflektorze jest zakaz dotykania palcami szklanej bańki. Tłuszcz i pot z palców mogłyby się w nią wtopić. Spowoduje to znaczne skrócenie żywotności żarówki i szybsze się jej przepalenie.

Co zrobić po wymianie żarówek?

Każdorazowo po zmianie oświetlenia powinniśmy sprawdzić ustawienie reflektorów. Da nam to pewność, że światła są prawidłowo przygotowane do jazdy i że nie będziemy oślepiać innych kierowców.

Jak odróżnić żarówkę dobrej jakości?

Istotny będzie na pewno kolor bańki – niebieskie są zdecydowanie gorszej jakości. Dlatego dobrze jest od razu je odrzucić i wybrać przezroczyste. Niestety większość parametrów możemy zweryfikować dopiero podczas użytkowania. Możemy jednak porównywać deklarowane przez producenta parametry. Nie warto kupować zamienników, które są tylko odrobinę tańsze, a zdecydowanie mniej trwałe.

materiał zewnętrzny