Bez wątpienia w ostatnich latach korzystanie na co dzień z roweru jest coraz bardziej popularne. Wynika to z wielu powodów, z których najważniejsze to z pewnością troska o własne zdrowie czy też środowisko. Nie da się też ukryć, że w wielu sytuacjach w mieście, to właśnie ten środek lokomocji okazuje się najszybszy. Niestety jednak wiele osób korzystających z jednośladów zapomina, że ich pojazdy muszą spełniać określone wymagania – także dotyczące oświetlenia. O czym trzeba pamiętać, by nie dostać mandatu?

Lampki rowerowe – które z nich są wymagane przepisami?

Użytkując swój rower, wiele osób w ogóle nie zastanawia się, czy w świetle prawa jest on zdatny do jazdy. Wynika to z niestety dość częstego przekonania, że różnego rodzaju przepisy dotyczą jedynie pojazdów silnikowych – samochodów, motocykli czy maszyn budowlanych. Z kolei na rower się po prostu wsiada i jedzie. Podejście takie jest oczywiście błędne i często prowadzi do sporego zdziwienia podczas ewentualnego zatrzymania przez Policję. Jakie obowiązkowe elementy powinien posiadać każdy rower? Przede wszystkim trzeba zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim każdy taki jednoślad powinien posiadać co najmniej jeden sprawny hamulec ręczny lub nożny, sygnał dźwiękowy, czerwony odblask w kształcie innym niż trójkąt oraz odpowiednie oświetlenie. Z przodu powinna być to lampka w kolorze białym lub żółtym, z tyłu z kolei w barwie czerwonej. Co warte podkreślenia, wspomniane źródła światła powinny być umieszczone na wysokości od 250 do 1500 mm powyżej drogi i mogą świecić światłem ciągłym lub migającym. Zgodnie z przepisami, moc obu powinna być też na tyle duża, by były one widoczne w nocy z odległości co najmniej 150 metrów – oczywiście w normalnych warunkach. Na koniec trzeba też dodać, że wspomniane oświetlenie rowerowe nie musi być na stałe zamontowane do roweru – wymagane jest tylko po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności. Na koniec trzeba też dodać, że w przypadku, gdy w danym rowerze nie ma możliwości sygnalizowania chęci skrętu przy użyciu rąk, to konieczny jest montaż kierunkowskazów. W praktyce jednak sytuacje tego typu są bardzo rzadkie.

Lampki rowerowe – czy faktycznie są przydatne?

Jak więc widać, ustawodawca dość precyzyjnie określa, jak oświetlony powinien być rower. I na pewno warto o tym pamiętać, by nie narazić się na nieprzyjemności ze strony Policji. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że nie tylko ewentualne sankcje powinny być powodem, dla instalacji odpowiednich lampek. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, są też kwestie bezpieczeństwa. Przede wszystkim nieoświetlony rower we mgle lub po zmierzchu jest bardzo słabo widoczny – i to nawet w sytuacji użycia odblasków. Stwarza to potencjalnie olbrzymie zagrożenie dla samego rowerzysty oraz innych uczestników ruchu, którzy mogą nie zauważyć poruszającego się jednośladu. Co więcej, użycie dobrej latarki zdecydowanie ułatwia też jazdę i pozwala na skuteczniejsze omijanie ewentualnych przeszkód, dziur czy kamieni. Z pewnością więc nie należy ignorować konieczności instalacji oświetlenie rowerowego – dla bezpieczeństwa siebie i swojego portfela.

Na co zwracać uwagę, podczas zakupu oświetlenia rowerowego na przód i tył?

Latarki rowerowe są więc na pewno przydatne – a czy łatwo je kupić? W teorii jak najbardziej tak, gdyż obecnie na rynku dostępne są dziesiątki produktów tego rodzaju, dostępnych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Praktyka pokazuje jednak, że problem jest nieco bardziej złożony. Niestety, ale bardzo wiele najtańszych lampek i latarek rowerowych LED jest bardzo słabej jakości – przez co są one awaryjne, potrafią się przesuwać podczas jazdy, a ich mocowania szybko się psują. Co więcej, czasem nawet niezłe pod względem wykonania produkty dają po prostu zbyt mało światła. Z drugiej strony nietrudno trafić na bardzo drogie zestawy oświetlenia rowerowego, w których płaci się jedynie za markę oraz nieużyteczne dodatki. Dlatego też warto korzystać z usług profesjonalnych sklepów z latarkami rowerowymi, które dają dostęp do szerokiej gamy produktów i oferują wsparcie w dokonaniu właściwego wyboru.

Oświetlenie ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu rowerzysty. Z pewnością więc warto o nim pamiętać!

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: DI-Photography

Materiał zewnętrzny