Dziś na polskich ulicach rowery z silnikiem elektrycznym już nikogo nie dziwią. Ich popularność rośnie z roku na rok. Na rynku dostępna jest również coraz większa oferta tego typu pojazdów, co również ma wpływ na ich popularność. Duży wybór rowerów elektrycznych wcale jednak nie ułatwia wyboru tego konkretnego. Warto zatem wiedzieć, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę kupując rower ze wspomaganiem.

Umiejscowienie silnika

Jednym z pierwszych elementów, na którym należy zwrócić uwagę, wybierając rower elektryczny, jest umiejscowienie silnika. Najczęściej jest on zamontowany w przedniej lub w tylnej piaście koła, bądź centralnie. Silniki umiejscowione centralnie często cechują się większym momentem obrotowym. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że taki silnik równomiernie obciąża rower. Zauważyć można również szybszą reakcję na nacisk na pedały.

Jak zaznaczają fachowcy ze sklepu rowerowego Peak Bike z miasta Kraków, trzeba wiedzieć, że rowery elektryczne z silnikiem centralnym są nieco droższe od tym, z silnikiem umiejscowionym w przedniej lub tylnej piaście koła. Dodać trzeba tu również, że przy większej prędkości masa przeniesiona na przód może nieco utrudniać sterowanie jednośladem. Dlatego rower elektryczny z silnikiem z przodu to dobry wybór przede wszystkim wówczas, kiedy planuje się wykorzystywać rower głównie do jazdy miejskiej. Ta bowiem wiąże się z mniejszymi prędkościami. Jeśli zaś chodzi silniki w tylnym kole, to z jednej strony mogą mieć one większy moment obrotowy, jednak z drugiej strony takie rozwiązanie wiąże się z dołożeniem dodatkowego obciążenia na tylne koło, które już i tak jest obciążone ciężarem ciała, akumulatorem i ewentualnym bagażem.

Rodzaj i pojemność akumulatora

Kolejne istotne kryterium wyboru to rodzaj i pojemność akumulatora. Wyróżnić można tu dwa typy akumulatorów. Pierwszym z nich jest akumulator żelowy. Jest to tańsze rozwiązanie, jednak z drugiej strony takie akumulator są dość ciężkie. Rower elektryczny z akumulatorem żelowym ważyć może nawet 40 kg. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku drugiego rodzaju typu, czyli akumulatora litowo-jonowego. Jest droższy od tego pierwszego, ale znacznie lżejszy. Zaletą akumulatorów litowo-jonowych jest również to, że nie są one wrażliwe na doładowywanie. Jeśli zaś chodzi o pojemność akumulatora, to uwagę zwrócić należy tu w szczególności na watogodziny.

Zasięg wspomagania

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o zasięgu wspomagania rowerów elektrycznych. Większość producentów podaje informację dotyczącą tego, ile kilometrów jest w stanie przejechać dany rower elektryczny przy włączonym silniku. Pamiętać jednak trzeba, że informacja ta zwykle dotyczy najsłabszego wspomagania, które wykorzystywane jest zwykle do ruszania rowerem z miejsca. Dlatego podawaną przez producenta wartość najlepiej jest podzielić na pół. Wynika to z tego, że realny zasięg wspomagania uzależniony jest od różnych czynników. Wymienić można tu choćby wagę użytkowania, siłę i kierunek wiatru, długość i nachylenie podjazdów, a także moc wspomagania.

Jak wspomniano na początku, dziś na rynku dostępne są różne modele rowerów elektryczny. Kupując ten konkretny, pamiętać trzeba, że same parametry to nie wszystko. Ważne jest także, gdzie pojazd się kupuje. Pod tym względem warto postawić na sprawdzony sklep rowerowy w Krakowie. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupi się naprawdę dobry rower elektryczny. Jeśli potrzebny jest Ci dobry rower elektryczny Kraków takie posiada – odwiedź sklep rowerowy Peak Bike!

materiał zewnętrzny