Choć rowery elektryczne (z napędami wspomaganymi silnikiem elektrycznym) nie są wcale nowym wynalazkiem, to w naszym kraju swoją popularność zdobywają w coraz szybszym tempie. Tak zwane elektryki pojawiają się nie tylko w ofertach marek specjalizujących się wyłącznie w konstrukcjach e-bike, ale także w regularnych ofertach większości dostępnych na naszym rynku producentów tradycyjnych rowerów. Ogólnie zainteresowanie rowerami (w tym wersjami elektrycznymi) rośnie, co w dużej mierze zawdzięczamy poprawie infrastruktury, jak i modzie z zachodu, która polega na zastępowaniu samochodów i komunikacji publicznej właśnie rowerami, szczególnie w zatłoczonych, zakorkowanych miastach. E-bike to z pewnością interesujący wybór, szczególnie w kilku konkretnych przypadkach.

Wygodniejsze dojazdy do pracy

Część osób użytkująca rower wykorzystuje go głównie na dojazdy do pracy. Taka forma transportu ma szczególne uzasadnienie w większych miastach, gdzie jazda samochodem czy komunikacją miejską zajmuje zbyt dużo czasu ze względu na zatłoczenie miast. Dla wielu aspekty ekologiczne okazują się równie ważnymi. Rower elektryczny użytkowany do celów dotarcia do pracy przyda się szczególnie tym, którzy mają do pokonania większe odległości, co rodzi problemy związane z czasem dotarcia oraz zbyt dużym zmęczeniem. Dzięki e-bike dojazd do pracy będzie znacznie szybszy, a zmęczenie minimalne.

Więcej radości z jazdy po trudnym terenie

Rowery MTB, Enduro, Trail czy Downhill przeznaczone są do zażywania frajdy z jazdy w miejscach, w których żaden inny rower sobie nie poradzi. Góry, leśne ścieżki, kamienie, korzenie i inne przeszkody nie stanowią dla nich wyzwania. Mordercze podjazdy nie są jednak uwielbiane przez amatorów ekstremalnej jazdy rowerem. Wersje elektryczne tych rowerów z pewnością pozwolą na znacznie większą swobodę w doborze miejsca na rowerowe eskapady z adrenaliną. Dla wielu trudny teren może oznaczać po prostu górzysty teren z wieloma zjazdami i podjazdami, który potrafi dać się we znaki nawet po niedługim pobycie na dwóch kółkach. Silnik elektryczny w rowerze świetnie sprawdzi się w takich okolicznościach i ułatwi pokonywanie dużych przewyższeń ze znacznie mniejszą utratą sił. Dobrym pomysłem na przetestowanie może być zakup vouchera na wypożyczenie elektrycznego roweru w terenie.

Turystyka rowerowa na wyższym biegu

Rower to bardzo interesująca forma transportu dla wszystkich, którzy uwielbiają turystykę rowerową – ciekawą formę spędzania wolnego czasu łączącej turystykę z aktywnością. Rowerem można wjechać niemal wszędzie, co dodatkowo podnosi jego turystyczne atuty. Planując wycieczkę rowerową z uwzględnieniem ciekawych tras, zabytków, parków krajobrazowych czy innych atrakcji zwykle zmuszeni jesteśmy poświęcić na to wiele godzin, jak i uwzględnić dziesiątki, jeśli nie setki kilometrów trasy. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wysiłek. Rozwiązaniem okazuje się rower elektryczny, który pozwoli pojechać dalej i szybciej. Plany, których do tej pory nie dało się zrealizować na tradycyjnym rowerze, najprawdopodobniej będzie można zrealizować przy pomocy elektryka.

Kiedy ogranicza nas wiek lub zdrowie

Kiedy kondycja z powodu wieku lub zdrowia nie znajduje się na zadowalającym poziomie i nie ma wielu perspektyw, aby uległa znacznej poprawie, nie trzeba rezygnować z ulubionej formy aktywności. Rowerem elektrycznym można z przyjemnością podróżować minimalnym nakładem sił. Rowery elektryczne wyposażone są w kilkustopniowe wspomaganie. Osoby, mające problemy kondycyjne lub niemogące się przemęczać mogą skorzystać z pełnego wspomagania, które w dużej mierze odciąży i zminimalizuje nakład sił. Perspektywa powrotu na rower na pewno wygląda w takim układzie kusząco.

Jazda z bagażami, przyczepką

Im cięższy i bardziej obciążony rower, tym więcej sił potrzeba na utrzymanie określonej prędkości. Rower może być załadowany wieloma sakwami, popularne są także dodatkowe przyczepki pozwalające zabranie ze sobą większej ilości niezbędnego wyposażenia. Obciążeniem może być także przyczepka lub specjalne siedzisko dla dziecka – oczywiście z zawartością. W przypadku, kiedy wszelkie obciążenia powodują, że nie jesteś już w stanie jeździć tyle ile byś chciał – wybierz rower elektryczny. Ciężar po prostu zniknie.

Bezpieczeństwo i głowa na karku

Oczywiście rowerem elektrycznym jeździ się także z wielu innych powodów jak, chociażby łatwiejszego pokonywania zaśnieżonych dróg czy dla frajdy z szybkiej jazdy. Bez względu na motywy, kluczowe będzie właściwe dobranie mocy silnika, który pozwoli na realizację planów:

  • Słabsze silniki 250-350W świetnie sprawdzą się w typowej jeździe po mieście i parku – najczęściej stosowane w rowerach miejskich i trekkingowych,
  • mocniejsze silniki 500W poleca się na trasy z wieloma bardziej stromymi podjazdami,
  • wersje 1000W idealnie sprawdzą się do ekstremalnej przygody z podjazdami w trudnym, górzystym terenie, jak i w przypadku chęci rozwinięcia znacznie szybszych prędkości, która może osiągnąć nawet 60 km/h.

Kompletne zestawy elektryczne, jak i gotowe rowery znajdziesz na stronie Energy-Bike.pl. Przy okazji warto przypomnieć, że jazda rowerem elektrycznym po drogach publicznych musi odbywać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego, co oznacza, że i silnik musi cechować się nałożonymi przez ustawodawcę ograniczeniami.

materiał zewnętrzny