Rower to jeden z podstawowych środków transportu, wykorzystywany przez ludzi w różnym wieku już od setek lat. O ile jednak rekreacyjna jazda rowerem po równinnych terenach nie jest zbyt dużym wyzwaniem, o tyle przejażdżka po górskich trasach ze słabą kondycją może okazać się trudnym zadaniem.

Rower to jeden z podstawowych środków transportu, wykorzystywany przez ludzi w różnym wieku już od setek lat. O ile jednak rekreacyjna jazda rowerem po równinnych terenach nie jest zbyt dużym wyzwaniem, o tyle przejażdżka po górskich trasach ze słabą kondycją może okazać się trudnym zadaniem. Jako rozwiązanie tego problemu powstały rowery elektryczne, wyposażone w silnik elektryczny, który wspomaga rowerzystę podczas jazdy. Jak dokładnie działa ten mechanizm? Czy rzeczywiście rower z napędem elektrycznym jest wart swojej ceny? Odpowiadamy! 

Jak wygląda jazda na rowerze elektrycznym? 

Rowery elektryczne to klasyczne dwukołowce wyposażone w silnik elektryczny, który wspomaga użytkownika podczas jazdy. Co ważne, bateria w rowerze działa tutaj zależnie od siły mięśni rowerzysty – wspomaganie uruchamia się bowiem jedynie podczas pedałowania. Inteligentny system w rowerze dodaje ilość mocy adekwatnie do potrzeb. Silnik elektryczny rozłączy się więc z pojazdem w momencie, gdy użytkownik przestanie pedałować lub uruchomi dźwignię hamulca. Najczęściej te pojazdy wolnobieżne są wyposażone w baterie litowo-jonowe, które wyróżniają się największą wydajnością i najdłuższym czasem eksploatacji. Tego typu akumulator wystarcza na około 500 ładowań, czyli na przejechanie około 20 tysięcy kilometrów. 

pexels-gforce-bike-13738397.jpg

Rowery elektryczne – zalety rozwiązania 

Rowery z napędem elektrycznym stały się obecnie bardzo popularne, co przekłada się również na ich dużą dostępność. Tego typu pojazdy dostępne są w większości sklepów stacjonarnych i internetowych, takich jak Frelin. W związku z tym użytkownicy mogą wybierać spośród różnych modeli o zróżnicowanych parametrach i stylistyce. Największą zaletą rowerów elektrycznych jest fakt, że mocno ułatwiają pokonywanie długich dystansów i wymagających tras nawet osobom bez dużej wprawy czy kondycji. Poruszając się po mieście na rowerze, można również swobodnie ominąć korki i znacznie skrócić czas dojazdu do wybranej lokalizacji. Co ważne, jazda rowerem elektrycznym jest o wiele bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż eksploatacja samochodu. W perspektywie rosnących cen paliwa i zanieczyszczenia powietrza w miastach  rowery elektryczne wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Warto także podkreślić, że rower można zaparkować w dowolnym miejscu w mieście i nie trzeba martwić się o znalezienie miejsca parkingowego czy też przestrzeni do przechowywania pojazdu. Ponadto, baterię w rowerze elektrycznym można naładować w dowolnym miejscu z dostępem do energii elektrycznej. 

materiał zewnętrzny