Różnorodność modeli rowerowych oferowanych współcześnie w wersji e-bike nie przestaje zaskakiwać nawet tych, którzy w powodzenie pomysłu roweru ze wspomaganiem wierzyli od początku. Możliwość zastosowania napędu dla rowerów miejskich, turystycznych, szosowych czy MTB przyniosła do świata rowerowego powiew świeżości i dla wielu okazała się sposobem na dotarcie tam, gdzie wcześniej nie pozwalały im na to predyspozycje fizyczne, kontuzje czy kondycja.

Różnorodność modeli rowerowych oferowanych współcześnie w wersji e-bike nie przestaje zaskakiwać nawet tych, którzy w powodzenie pomysłu roweru ze wspomaganiem wierzyli od początku. Możliwość zastosowania napędu dla rowerów miejskich, turystycznych, szosowych czy MTB przyniosła do świata rowerowego powiew świeżości i dla wielu okazała się sposobem na dotarcie tam, gdzie wcześniej nie pozwalały im na to predyspozycje fizyczne, kontuzje czy kondycja. Nie wiesz, jak odnaleźć się w różnych wariantach rowerów elektrycznych i wybrać model dla siebie? Specjalnie dla tych, którzy planują rozpocząć przygodę z e-bike przygotowaliśmy przewodnik po najważniejszych modelach rowerów elektrycznych.

Rowery elektryczne w trasie – najważniejsze modele elektryków

Przeglądając oferty sprawdzonych producentów rowerów elektrycznych oraz marek, które dopiero wkraczają na rynek e-bike nietrudno oprzeć się wrażeniu, że 99% modeli bazuje na doskonale znanych nam geometriach. Napęd elektryczny pojawia się zarówno na miejskich ulicach, jak i wymagających górskich podjazdach, oferując fanom każdej z dyscyplin nieco inne wrażenia z jazdy ze wspomaganiem. Przykładów na ogromną różnorodność oferty nie trzeba szukać daleko: w sklepie Bikester znaleźliśmy rowery elektryczne, które sprawdzą się w każdej sytuacji.

Miejskie rowery elektryczne

Jak sama nazwa wskazuje, miejskie rowery elektryczne to doskonały dodatek dla tych, którzy na rower wsiadają na co dzień w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy. Zbudowane w oparciu o klasyczną ramę miejską, rowery elektryczne ułatwiają poruszanie się po miejskiej dżungli, pokonywanie podjazdów i krawężników oraz jazdę przy obciążeniu zakupami, nie zmuszając przy tym do nadmiernego wysiłku.

Elektryczne rowery trekkingowe

Jeśli preferujesz długie trasy pozamiejskie i biwakowanie z rowerem, wybór elektrycznego roweru trekkingowego może być strzałem w dziesiątkę. Dzięki wspomaganiu dojedziesz na rowerze dalej przy mniejszym nakładzie sił, które możesz oszczędzić na pokonywanie pieszych odcinków trasy i podziwianie otaczającej natury.

Rowery elektryczne MTB

Zawodnicy poruszający się na rowerach górskich niejednokrotnie spotykają się z trudnościami na trasie – strome podjazdy, naturalne przeszkody czy błoto budują adrenalinę, ale i nie pozwalają cieszyć się w pełni swobodą jazdy na rowerze. Napęd elektryczny jest tu doskonałym wsparciem na najtrudniejszych odcinkach, stosowanym zarówno w rowerach full-suspension, jak i hardtail. Z takim sprzętem trudno nie cieszyć się z jazdy w ekstremalnych warunkach.

Jak wybrać rower elektryczny – eksperci podpowiadają

Jak wielu użytkowników rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, tak wiele rad na temat ich wyboru można znaleźć w sieci. Ze względu na wyższe ceny modeli elektrycznych, dość częstą propozycją początkujących jest zbudowanie własnego roweru z napędem – zestawy montażowe są szeroko dostępne w sieci i faktycznie dają przedsmak jazdy na elektryku. E-bike to jednak coś więcej, niż napęd zamontowany do ramy i akumulator przymocowany do bagażnika. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Umiejscowienie silnika

Wśród dostępnych wariantów największą popularnością cieszą się silniki montowane centralnie oraz w tylnej piaście. Te pierwsze gwarantują lepsze rozłożenie masy roweru, obniżają środek ciężkości i pozwalają zachować poczucie jazdy na standardowym rowerze, co szczególnie sprzyja fanom MTB i kolarstwa sportowego. Minusem jest tu jednak wyższa cena samego roweru oraz nieco zmodyfikowana rama, która nie każdemu będzie się podobać. Silnik umieszczony w tylnej piaście pracuje cicho i pozwala na bezpośrednie przełożenie mocy na koło, co zwiększa dynamikę jazdy. Rozwiązanie tego typu daje też szansę odzysku energii podczas jazdy, choć minusem jest tu zdecydowanie przeniesiony na tylne koło środek ciężkości i odczuwalne podczas jazdy obciążenie tylnej części całego roweru.

Akumulator

Od kiedy rowery elektryczne pojawiły się na rynku, systemy ich zasilania przeszły wiele zmian i obecnie są produktem kilku marek. Największym zaufaniem cieszą się akumulatory i napędy Bosch, Shimano i Yamaha i to na nie warto stawiać licząc na sprawdzoną jakość. Dla roweru elektrycznego ważne będą też kwestie zasięgu i mocy pracy akumulatora – im wyższa wydajność energii (podawana zazwyczaj w watogodzinach), tym większą odległość pokonasz na jednym ładowaniu akumulatora, ale też tym cięższy będzie sam akumulator i cały rower.

Wyposażenie roweru

Wybór gotowego modelu roweru elektrycznego ma znaczącą przewagę nad samodzielną przeróbką standardowego jednośladu: stosowane przez producentów elementy wyposażenia, jak choćby hamulce, obręcze czy opony będą dostosowane do obciążeń i dynamiki pracy roweru z napędem. Przy zakupie warto jednak i tak zwrócić na nie uwagę, sprawdzając między innymi czy hamulce będą w stanie zatrzymać rozpędzony rower elektryczny. Wielu producentów stawia w e-bike na hamulce tarczowe, ale minimalnym wymaganiem będą tu hydrauliczne hamulce szczękowe lub V-brake zapewniające odpowiednią siłę hamowania.

Zakup roweru elektrycznego nie jest zwykle efektem pochopnej decyzji, szczególnie ze względu na ceny e-bike. Jeśli więc myślisz o zakupie nowego modelu, sprawdź na jakie elementy warto zwrócić uwagę i skorzystaj z dostępnych po sezonie promocji w internetowych sklepach rowerowych. Jesień i zima to najlepszy czas, by przygotować swój rower do kolejnego sezonu i zaplanować nowe trasy, jakie uda się pokonać z pomocą wspomagania elektrycznego.

artykuł zewnętrzny