W kolarskim świecie powstaje coraz więcej typów rowerów. Zarówno rowery elektryczne nie są już dzisiaj rzadkością, podobnie jak rowery z grubymi oponami, jednak połączenie właściwości ich obu w jedną całość jest bardziej niecodzienne i może nasuwać wiele pytań. Czym jest elektryczny fat bike i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

W kolarskim świecie powstaje coraz więcej typów rowerów. Zarówno rowery elektryczne nie są już dzisiaj rzadkością, podobnie jak rowery z grubymi oponami, jednak połączenie właściwości ich obu w jedną całość jest bardziej niecodzienne i może nasuwać wiele pytań. Czym jest elektryczny fat bike i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Fat bike w teorii jest typem roweru MTB – górskiego, którego cechą charakterystyczną są wyraźnie szersze koła z grubymi oponami. To właśnie od nich bierze swoją nazwę. Szerokość opon typowego fatbike’a wynosi ponad 4 cale, gdzie w innych typach rowerów MTB stosuje się opony o szerokości w przedziale około 2-2,5 cala.

Zastosowanie tak szerokiej opony wymusza specjalną konstrukcję fatbike’a zaczynającą się od całkowicie przeprojektowanej ramy, tak by widełki były odpowiednio szerokie i zmieściły szerokie koła. Poza szeroką obręczą w kole konieczne jest także zastosowanie szerszej piasty, a w samym rowerze szerszego supportu. Wyposaża się je podobnie do rowerów górskich instalując napędy z grup MTB i tarczowe hamulce o dużej sile hamowania.

Gdzie sprawdzi się rower elektryczny fat bike?

Z założenia fat bike jest rowerem terenowym, a nawet bardziej off-roadowym, gdyż to właśnie na bezdrożu, na sypkiej i grząskiej nawierzchni grube opony pokazują swoje zalety. Tam gdzie inne rowery zakopują się w sypkim piasku i głębokim śniegu, czy błocie, tam rower na szerokich oponach zostawia je w tyle.

Sprawdzi się on także podczas przejazdów po drobnych przeszkodach, jak korzeniste ścieżki, czy trasy bogate w kamienie. Wadą zastosowania szerokich opon są jednak dużo większe opory toczenia, przez co tradycyjny fat bike bez wspomagania wyraźnie ciężko przyspiesza i może wydawać się ociężały.

Ten efekt minimalizuje zastosowanie wspomagania elektrycznego, które pomaga szczególnie podczas rozpędzania roweru. Fat bike elektryczny Muvike może być świetną maszyną do jazdy off-roadowej, dostępną nawet dla niewytrenowanych rowerzystów. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie by wykorzystać taki rower do jazdy po łatwiejszych i bardziej przystępnych trasach i z takim założeniem powstają rowery fat bike ukierunkowane do jazdy po mieście, jak chociażby model Muvike Corrida  wyposażony w błotniki i oświetlenie pomagające w miejskiej jeździe.

Fatbike nie tylko do jazdy w terenie

Chociaż ich idea wywodzi się od maniaków jazdy terenowej, to zalety grubej opony dostrzegli także miejscy rowerzyści. Z tego względu producenci wprowadzają także rowery na grubych oponach od początku przeznaczone do jazdy miejskiej i posiadające cechy roweru miejskiego całkowicie porzucając cechy wspólne z rowerami górskimi.

Do takich rowerów należy wspomniany wcześniej MUVIKE Corrida, a jeszcze bardziej jest to widoczne w modelu Matador tego samego producenta. Jest to składany rower miejski na kołach 20 cali z szerokimi oponami i wyposażony we wspomaganie elektryczne. Rower tego typu łączy funkcjonalności roweru miejskiego będąc mobilnym i łatwym w przechowywaniu, a zastosowanie szerokich opon poprawia komfort podczas jazdy po ścieżkach o wątpliwej jakości. Nie straszne są mu zatem zbyt wysokie krawężniki, czy dziurawa nawierzchnia drogi dla rowerów. Nie byłoby to jednak tak praktyczne gdyby nie zastosowanie silnika, dzięki któremu codzienne dojazdy tego typu rowerem są jednocześnie wygodne i szybkie nie powodując przy tym zbyt dużego zmęczenia.

Podsumowując – dla kogo i na jakie trasy elektryczny rower z grubymi oponami?

Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku modeli elektrycznych rowerów fat bike można stwierdzić, że zarówno miłośnicy jazdy terenowej, jak i miejscy rowerzyści poszukujący komfortowego i szybkiego środka transportu znajdą model dopasowany do siebie. W obu tych wypadkach przesuwają one granicę gdzie i po czym można wygodnie przejechać rowerem.

Elektryczny fat bike sprawdzi się na górskich bezdrożach, na pustyni, na nieodśnieżonym szlaku, a także w miejskiej dżungli.

materiał zewnętrzny