Pobyty w obiektach zabytkowych cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Mają na to z pewnością wpływ rosnące wymagania klientów, którzy poszukują “czegoś więcej”. Zaadaptowane zabytki to często obiekty z ciekawą architekturą, wysokim standardem wyposażenia i obsługi, a przede wszystkim klimatem, którego nie da się zapewnić w powstającym od podstaw hotelu. Na ten klimat składają się elementy namacalne, takie jak detale architektoniczne, wystrój wnętrz, historyczne otoczenie, ale także ulotne jak historia czy swoisty duch miejsca. Żadnego z tych elementów nie brakuje w Młynie Klekotki, który od pierwszego wejrzenia zachęca do wyprawy na Mazury Zachodnie.

Historia młyna

Historia tego miejsca sięga już średniowiecza, kiedy to powstała osada młyńska, związana z pobliskim majątkiem w Markowie. Przez kolejne dziesięciolecia młyn przeszedł przebudowy i renowacje, w wyniku których w 1851 r. otrzymał formę, która dotrwała do dziś. Na początku XX w. obiekt wyposażono w turbinę produkującą prąd na potrzeby młyna i majątku w Markowie.

Klekotki do 1945 r. nazywały się  Rudolfs-Mühle i taką nazwę znajdziemy też na starych mapach tych okolic.

Po drugiej wojnie światowej postępowała dewastacja obiektu, który często zmieniał użytkowników. Przez pewien czas funkcjonował tu ośrodek szkoleniowy dla jednostek samorządowych. W 1995 roku kompleks został zakupiony przez firmę spedycyjną TIRSPED, która pod kontrolą konserwatorską przeprowadziła adaptację na cele hotelowe

Remont przeprowadzono z dbałością o zachowanie oryginalnych elementów wystroju, np. fragmentów malowanego w motywy kwiatowe stropu czy maszyn dawnego młyna wodnego. W skład kompleksu wchodzą obecnie dawne budynki młyna i stajni, odbudowana elektrownia i ogród zimowy oraz zaprojektowany od podstaw budynek administracyjny i spa.

Oferta Klekotki Resort & Spa

Na klientów czekają 44 pokoje zaaranżowane w stylach dalekowschodnim, kolonialnym, rustykalnym lub art deco. Wyposażone są w wysokim standardzie, częściowo przy udziale lokalnych rzemieślników. Oprócz standardowych pokoi, dostępne są też warianty deluxe i obszerne apartamenty. Z każdego z nich rozpościera się widok na jezioro lub rzekę Wąską.

Hotel szczyci się bogatą ofertą spa. Sento SPA to niezwykły budynek, którego elewacje zostały pokryte elementami oryginalnej warmińskiej stodoły. Drewno tworzy też unikalny mikroklimat wewnątrz. Na tych, którzy zdecydują się przekroczyć jego próg czekają masaże, kąpiele peelingi i sauny, łączące zdrowy wpływ natury z niezwykłym relaksem wykonywane są w zgodzie z japońską tradycją Sento.

Okolica

Młyn Klekotki położony jest w przepięknym otoczeniu Mazur Zachodnich. Obiekt leży pośród bogatych, starych  lasów bukowych, nad rzeką wąską i jeziorem. W okolicy nie brakuje wspaniałych miejsc do wędrówek i wycieczek rowerowych. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się kilka ciekawych zabytków, np. pałac w Markowie czy domy podcieniowe w Zimnochach. Nieco dalej, ale ciągle w zasięgu jednodniowej wycieczki samochodem znajduje się Malbork, Olsztyn, Ostróda czy Lidzbark Warmiński.

Młyn Klekotki to jedno z tych miejsc, które już po pierwszych zdjęciach zachęcają do szukania wolnego terminu na wyjazd. Jeśli dołożymy do tego przepiękne otoczenie przyrody i kilka ciekawych atrakcji w okolicy, to powstanie przepis na udany weekend o dowolnej porze roku.

Źródło fot.: http://klekotki.com.pl/