Buty do tenisa czy naprawdę są tak ważne?

Buty do tenisa czy naprawdę są tak ważne?

Tenis ziemny, podobnie jak inne sporty rakietowy, obarczony jest ryzykiem odniesienia kontuzji w czasie gry. Znamy przecież, ze słyszenia lub autopsji, pojęcie łokcia tenisisty, które odnosi się do specyficznej kontuzji tak często pojawiającej u miłośników białego sportu. O ile jest to jedynie przypadłość mogąca być mniej lub bardziej uciążliwa to niestety na kortach zdarzają się urazy znacznie poważniejsze. Najczęściej są to skręcenia czy zwichnięcia nóg, pęknięte torebki stawu skokowego, itp. Część z nich to wynik niewłaściwego przygotowania motorycznego lub po prostu pecha, ale niestety spora większość to niewłaściwe dobranie butów do tenisa. A dobieramy nie jeśli chodzi o nasze upodobania do marki czy koloru, a przede wszystkim rozmiaru i podeszwy, która jest różna w zależności od nawierzchni na której gramy.

Buty do tenisa na mączkę

Najpopularniejszą nawierzchnią kortów w Polsce pozostaje mączka, czyli nawierzchnia ceglasta. I dlatego większość butów do tenisa, to modele tak zwane ‘clayowe’, czyli na podeszwie w charakterystyczną jodełkę. Pozwalają na zachowanie optymalnej przyczepności w czasie gry.

Buty do tenisa na inne korty

O ile kort ziemny wymaga od nas specyficznej podeszwy to dla pozostałych z reguły stosuje się buty do tenisa z podeszwą multi (all) court. Takimi można oczywiście zagrać na mączce, ale jest to niewskazane z praktycznych względów. Buty po prostu szybciej nam się ubrudzą, a mączkę zabierzemy ze sobą na inne korty. Nawierzchnie halowe, twarde, trawiaste wymagają od nas innej twardości podeszwy, a ich wzór przypomina bardziej buty indoorowe, znane np. z badmintona czy squasha. Buty tenisowe mają jednak spadek (różnicę między wysokością pięty i palców) oraz bardzo często mostek, usztywniający buta w jego środkowej części.

Rozmiar butów do tenisa

Najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo. Nie możemy kupować butów zbyt ciasnych, ani zbyt za dużych, choć tenisiści często pozwalają sobie (wzorem biegaczy) na trochę luźniejsze obuwie. Nie jest to problematyczne o ile zachowujemy zdrowy rozsądek, a stopa nie “pływa” nam bucie. Buty do tenisa to w dużej mierze nasze bezpieczeństwo na korcie, ich właściwe dobranie jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji.

Buty do tenisa znajdziecie w specjalistycznych sklepach ze sprzętem. Pracują w nich pasjonaci i specjaliści posiadający wiedzę, której nie doświadczycie w sklepach ogólnosportowych. Szeroki wybór butów do tenisa dla mężczyzn, kobiet i dzieci w dotenisa.pl.

materiał zewnętrzny