Buty trailowe są uznawane za najbardziej uniwersalny rodzaj obuwia biegowego dostępny obecnie na rynku. Można wykorzystać je jako buty do biegania po górach, w terenie, a nawet na utwardzonych drogach. Sprawdzą się także jako zamiennik modeli trekkingowych podczas wędrówek w różnych warunkach. Zdarza się, że aktywne osoby decydują się nosić je na co dzień. Aby takie buty spełniły swoją rolę i zapewniły komfort stopom, trzeba je odpowiednio dopasować. Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie trailowe?
Buty trailowe są obecne w portfolio praktycznie wszystkich znaczących marek obuwniczych. Tego rodzaju modele mają kilka cech, które wyróżniają je spośród wielu innych typów obuwia.
Co wyróżnia buty trailowe?
Buty trailowe wyróżniają się spośród wielu innych modeli obuwia przeznaczonego dla osób aktywnych kilkoma kluczowymi cechami. Pierwszą, najbardziej istotną jest agresywny bieżnik – często wyposażony w kołki z gumy mniej odpornej na ścieranie niż ta stosowana przy butach sportowych przeznaczonych na asfalt. Druga ważna cecha to nieprzemakalna konstrukcja, powodująca, że świetnie sprawdzą się w trudnych warunkach.
Co ważne, mimo że teoretycznie w butach trailowych można biegać po twardych nawierzchniach, trzeba mieć na uwadze, że przeważnie zapewniają one zdecydowanie niższą amortyzację niż typowe modele przeznaczone do takiego właśnie celu. Jest to spowodowane faktem, że bieganie w terenie nie obciąża stawów tak bardzo jak jogging po drogach, można zatem zdecydować się na twardszą budowę. Na rynku znajdziesz jednak także wersje trailowe o zwiększonej amortyzacji, jeśli więc zależy ci na takich właściwościach, wystarczy poszukać.
Co do zasady, buty trailowe charakteryzują mocniejsze i bardziej odporne cholewki, ale to także nie jest regułą i bez problemu znajdziesz wariant z charakterystyczną przewiewną siatką. Niemal zawsze przód buta jest natomiast dodatkowo wzmacniany, aby ochronić palce przed urazem w terenie.
Rodzaje butów trailowych
Jedyny odgórnie ustalony podział wyróżnia buty trailowe męskie i damskie. Poza tym nie istnieje żadna oficjalna klasyfikacja, zgodnie z którą można wyodrębnić w tego typu obuwiu kategorie. Nie oznacza to jednak, że poszczególne modele nie mają swojej charakterystyki ze względu na sposób wykorzystania. Trzeba jedynie pamiętać, że to podziały czysto umowne.
Na rynku znajdziesz zatem między innymi:
- buty trailowe startowe – lekkie, z agresywnym bieżnikiem, niewielką amortyzacją i stosunkowo sztywnym śródstopiem; taka konstrukcja zapewnia większą dynamikę;
- buty trailowe treningowe – z agresywnym i zapewniającym przyczepność bieżnikiem, idealnym na trudne warunki; ważą więcej niż buty startowe, a przy tym są miękkie i wytrzymałe,
- buty trailowe do ultramaratonów – przeznaczone do użytkowania na długim dystansie, także w trasach górskich; są wygodne i miękkie, zapewniają sporo przestrzeni stopom, a ich bieżnik sprawdza się przy nawierzchniach o różnej charakterystyce.
Na rynku znajdziesz także obuwie przeznaczone do nawierzchni mieszanych, z kolcami – do biegania w oblodzonym terenie lub treningowo-startowe, a więc w wariancie pośrednim.
Jak dopasować rozmiar?
Zawsze, gdy kupujesz buty do biegania, powinieneś w szczególny sposób skupiać się na dobraniu odpowiedniego rozmiaru. But trailowy dodatkowo zakłada mierzenie się ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, dlatego rozbieżności w zakresie rozmiaru są niedopuszczalne. Lepiej kupić buty o kilka milimetrów większe niż za ciasne. Z drugiej strony jednak stopa nie może przesuwać się na boki lub w płaszczyźnie przód – tył.
materiał zewnętrzny