Nie możesz się doczekać momentu, gdy stoki pokryją się śnieżną pierzyną? Jeśli w głowie Ci tylko białe szaleństwo, musisz pamiętać, by odpowiednio się do niego przygotować. Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów to absolutna podstawa – jak wybrać najlepsze?

Ubezpieczenie dla sportowców – na każdy rodzaj aktywności

Nie robi Ci różnicy, czy masz dłuższy urlop, weekend czy pojedynczy dzień – uważasz, że każda, nawet najkrótsza okazja jest dobra, by spędzić czas aktywnie. Jeśli ten opis do Ciebie pasuje, na pewno zdajesz sobie sprawę, że choć sport to zdrowie, nietrudno przy nim o wypadek. Rozsądnie jest zatem uważać, a jeszcze lepiej zabezpieczyć się na wypadek niefortunnych okoliczności.

Wiele z nich zostało przewidzianych przez firmy ubezpieczeniowe, które przygotowały ofertę ochrony z myślą specjalnie o swoich najaktywniejszych klientach. W ramach ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/), mogą oni liczyć na różnego rodzaju rozszerzenia polisy dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Rowerzyści, miłośnicy sportów wodnych czy zimowych – wszyscy są narażeni na nieco inne niebezpieczeństwa, dlatego wybierając ubezpieczenie, trzeba wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju ochrona może Ci się szczególnie przydać. Narciarze nie są w tym względzie wyjątkiem.

Jak przygotować się na nieprzewidziane sytuacje podczas wyjazdu na narty?

Przykłady sytuacji, w których zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach wyjazd na narty w jednej chwili kompletnie się sypie, można mnożyć. Moment nieuwagi na stoku, przypadkowa kolizja z innym narciarzem, choroba, zamknięty wyciąg, uszkodzony sprzęt – naprawdę nie trzeba wiele, by nie tylko zepsuć sobie urlop, ale też musieć za to słono zapłacić.

Czy istnieje sposób na uniknięcie konsekwencji różnego rodzaju przykrych zdarzeń? Oczywiście, jest nim zakup ubezpieczenia dla narciarzy (https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/), które w zależności od wybranego zakresu może zapewnić Ci wsparcie finansowe lub zupełnie innego rodzaju. Co m.in. oferują ubezpieczyciele?

  • Odszkodowanie po wypadku na stoku dla Ciebie – przyda się, gdy trzeba będzie pokryć koszty wizyt lekarskich, rehabilitacji, itp.
  • Odszkodowanie po wypadku na stoku dla osoby trzeciej – jeśli to Ty spowodujesz uszczerbek na zdrowiu u innego narciarza, OC sportowe pozwoli uniknąć likwidacji szkód z własnej kieszeni.
  • Opłacenie akcji ratowniczej za granicą – za pomoc ratowników górskich za granicą trzeba zapłacić, nieraz są to kwoty liczone w tysiącach euro.
  • Pomoc w razie hospitalizacji – Twój pobyt w szpitalu może generować dodatkowe problemy, np. konieczność transportu do Polski czy zapewnienie opieki nad dziećmi.
  • Zwrot kosztów po odwołaniu rezerwacji – chociaż częściowo wynagrodzi straty spowodowane przymusową rezygnacją z urlopowych planów.

Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej to jedna z tych cech większości polis, które można dowolnie modyfikować. Podobnie jest z ubezpieczeniem narciarskim. To od Ciebie zależy, jak szeroką ochronę wybierzesz, co z kolei będzie miało wpływ na cenę polisy i granice odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Oczywiście najłatwiej byłoby powiedzieć, że im szerszy zakres ochrony, tym lepiej. W rzeczywistości jednak rzadko się zdarza, aby ubezpieczony naprawdę potrzebował wyjątkowo rozbudowanej polisy. W każdym przypadku bez wątpienia trzeba pamiętać o niezbędnym minimum:

  • ubezpieczeniu kosztów leczenia (KL),
  • ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • OC sportowym.

Co poza tym? Ubezpieczenie narciarskie może objąć ochroną Twój bagaż i sprzęt sportowy lub zagwarantować zwrot kosztów za opóźniony lot, odwołany kurs narciarski czy zamknięty wyciąg. Nic nie stoi na przeszkodzie rozszerzenia polisy także o dodatkowe klauzule choćby na wypadek pogorszenia zdrowia spowodowanego chorobą przewlekłą czy objęcia ochroną szkód, do jakich doszło po spożyciu alkoholu.

Wybór należy do Ciebie, ale dokonując go pamiętaj o tym, by zwracać uwagę na sumy ubezpieczeniowe – może się bowiem okazać, że Twoja polisa nie pokryje wszystkich kosztów potrzebnej Ci pomocy. Czy zamiast dobierać kolejną klauzulę, lepiej nie byłoby zadbać o to, by ubezpieczenie akcji ratowniczej opiewało na wyższą kwotę?

Komu przyda się ubezpieczenie narciarskie?

Dopiero zaczynasz przygodę na stoku i raczej nie zamierzasz opuszczać oślej łączki? A może jesteś na tyle odważnym narciarzem, że zamiast jeździć po określonych szlakach, wolisz podążać własnymi ścieżkami? Nieważne! Wypadki nie wybierają i mogą się przydarzyć każdemu, bez względu na jego umiejętności i doświadczenie.

Jeśli więc planujesz spędzić urlop na uprawianiu sportów zimowych, zakup ubezpieczenia na tę okoliczność zawsze powinien być Twoim obowiązkiem. Uważaj jednak, jeśli zamierzasz wyjść poza standardowe narciarstwo lub jazdę na desce. Pamiętaj, że ubezpieczyciele nie wrzucają wszystkich dyscyplin do jednego worka, dzieląc je na kategorie według ryzyka towarzyszącego ich uprawianiu.

    1. Sporty zimowe – m.in. narciarstwo biegowe, zjazdowe, saneczkarstwo, snowboarding po wyznaczonych trasach.
    2. Sporty wysokiego ryzyka – m.in. jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, wyprawy górskie powyżej 2500 m n.p.m.
    3. Sporty ekstremalne – m.in. skoki i ewolucje snowboardowe, skialpinizm, trekking na wysokości powyżej 5500 m n.p.m.

 

Klasyfikacja ma znaczenie o tyle, że towarzystwa ubezpieczeniowe zupełnie inaczej wyceniają zwykłą rekreacyjną jazdę, a inaczej ekstremalne akrobacje narciarskie. Zanim wykupisz polisę, zastanów się więc dobrze, do czego ma Ci posłużyć. W przeciwnym razie możesz się niemiło zaskoczyć, gdy ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania, bo wypadek zdarzył się podczas uprawiania dyscypliny, której nie obejmowało Twoje ubezpieczenie.

materiał zewnętrzny