Obraz Katowic jako zagłębia przemysłu i kopalń już dawno przeszedł do lamusa. Teraz są one perełką Śląska, która z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesna i przyjazna turystom.
Katowice różnią się od innych turystycznych ośrodków w Polsce. Nie ma tu nawet Starego Miasta ze średniowiecznymi kamienicami i zabytkami sprzed stuleci. Największy rozwój dzisiejszej stolicy województwa Śląskiego przypadł bowiem na połowę XIX w. – okres rozkwitu przemysłu. Wiele ciekawych miejsc jest z nim właśnie związanych. Poza tym nie brakuje w Katowicach perełek architektonicznych w stylu modernistycznym i nietuzinkowych muzeów, na przykład: Muzeum Historii Gitary, Historii Komputerów i Informatyki czy Najmniejszych Książek Świata. Jak widać, ciekawe punkty turystyczne wcale nie kończą się na słynnym Spodku. Jakie atrakcje w centrum Katowic i jego okolicy warto zobaczyć, aby odkryć nieprzeciętny urok tego miasta?
Nikiszowiec i Giszowiec
Nikiszowiec i Giszowiec – dwa osiedla robotnicze z początków XX w. – królują w rankingach najciekawszych miejsc w Katowicach. Choć pełniły podobne funkcje i zostały zaprojektowane przez te same osoby: Emila i Georga Zillmannów, różnią się od siebie zabudową. Giszowiec jest bardziej urozmaicony architektonicznie. Tworzą go przede wszystkim jednopiętrowe domy mieszkalne i wysokie domy urzędnicze. Wśród nich wyrasta kilka perełek nie do przeoczenia, m.in. Karczma Śląska i Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy.
Nikiszowiec urzeka natomiast rzędami kilkupiętrowych domów mieszkalnych z wykuszami i łukami nad oknami. Jednolite uliczki i zaułki pozwalają zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze dzielnicy sprzed wieków, której serce wyznacza Plac Wyzwolenia z gospodą i neobarokowym kościołem św. Anny. Nawet jeśli wybierzesz na nocleg hotel w Katowicach w ścisłym centrum, nie rezygnuj z wizyty w tych najbardziej niezwykłych rejonach miasta oddalonych nieco ponad 5 km od niego.
Na szlaku moderny
Jednym z ciekawszych sposobów na poznanie architektury Katowic jest zwiedzanie szlakiem moderny. Na nieco ponad pięciokilometrowej trasie znajduje się 16 budynków, którym miasto zawdzięczało przed wojną przydomek „polskiego Chicago”. Wśród nich szczególne wrażenie robią wille, Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego oraz liczący 60 pięter „drapacz chmur” – ówcześnie jeden z najwyższych wieżowców w Europie.
Atrakcje w centrum Katowic
Modernistyczne obiekty koncentrują się na niedużej przestrzeni w sercu miasta. To jednak wciąż tylko niektóre atrakcje w centrum Katowic, za jakimi warto podążyć. Jednym z najpiękniejszych zabytków jest ceglany budynek dawnej łaźni miejskiej. Poza nim uwagę przyciągają: neogotycka siedziba III Liceum Ogólnokształcącego, dawny oddział Muzeum Śląskiego i Teatr Śląski.
Te dwa ostatnie obiekty znajdują w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego Rynku – bodaj najnowocześniejszego rynku w Polsce. Zdobi go fontanna w kształcie rzeki, przy której latem można wypocząć na betonowej ławce w cieniu palm. To właśnie tutaj toczy się życie miasta, które po otwarciu popularnych klubów nabiera jeszcze większego żywiołu. Jeśli wybierzesz hotel w centrum Katowic, nie ominie cię zatem to, co najciekawsze. W obiekcie Q Hotel Katowice dodatkowo doświadczysz luksusu w czterogwiazdkowym wydaniu. Czekają tu na ciebie relaks w nowocześnie zaaranżowanym pokoju i kulinarna podróż po najlepszych smakach Śląska.
Wokół Spodka
W pobliżu hotelu w centrum Katowic znajduje się również Spodek – najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Tuż przy nim nie mniejsze wrażenie robi strefa kultury, gdzie nowoczesność miesza się z przeszłością. Są tu: designerskie centrum kongresowe, imponujący budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i zmodernizowane tereny pokopalniane, zaadaptowane pod Muzeum Śląskie.
Atrakcje w centrum Katowic i w jego najbliższej okolicy pokazują, jak ciekawym, choć wciąż nieoczywistym turystycznie, kierunkiem jest to miasto. Odkryj je własnym szlakiem i zakochaj się w Śląsku.
materiał zewnętrzny