Manufaktura w Łodzi oficjalnie funkcjonuje jako centrum handlowo rozrywkowo usługowe od roku 2006. Mieści się na terenie dawnego kompleksy fabrycznego, którego właścicielem był Izrael Poznański – niegdyś jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w całej okolicy.

Krótka historia Manufaktury w Łodzi

Do końca dziewiętnastego stulecia kompleks zajmował powierzchnię około 30 hektarów. Były tu przędzalnia, tkalnia, farbiarnia i inne pomieszczenia przydatne przy masowej produkcji tkanin. Ale także znajdowały się tu oddział naprawy maszyn, bocznica kolejowa, pałac fabrykanta, domy mieszkalne robotników, remiza strażacka, magazyny i jeszcze wiele innych budynków, warsztatów i instytucji. Było więc to jakby samowystarczalne miasteczko funkcjonujące na terenie dawnej Łodzi. W zasadzie słowo “manufaktura” jest tu nieprawdziwe bowiem znaczną część tego kompleksu obsługiwały różnego rodzaju maszyny.

Po II wojny światowej całość przejęły władze państwowe, które utworzyły tu również wielką fabrykę włókienniczą. W latach dziewięćdziesiątych zakład zaczął podupadać, produkcja stawała się coraz mniej opłacalna i w 1997 roku nastąpiła ostateczna upadłość przedsiębiorstwa.

Manufaktura w Łodzi dziś

Obecnie na terenie dawnej fabryki funkcjonuje centrum handlowo -usługowo – rozrywkowe. Co ciekawe udało się w znacznej części zachować zabytkową zabudowę nadając jej jednocześnie nowe, współczesne oblicze i przeznaczenie. Jednym c ciekawszych zachowanych budynków jest Brama Wjazdowa. Na terenie Manufaktury znajdziecie między innymi Rynek (jak w każdym szanującym się mieście), parkingi, zieleńce, a także mnóstwo sklepów (ponad 260), banki, biura, kino z piętnastoma salami, kręgielnię, ścianę wspinaczkową i mnóstwo innych ciekawostek, dzięki którym można w tym miejscu spędzić cały dzień nie nudząc się ani przez chwilę.

Nie brakuje także atrakcji dla dzieci. Między innymi dla najmłodszych jest to co bardzo lubią czyli Bajkowy Labirynt (potocznie tego typu miejsca nazywane są “małpi gaj”. A dzieci nieco starsze warto zaprowadzić do Eksperymentarium” czyli swoistego rodzaju centrum odkryć naukowych.

Twórcy kompleksu nie zapomnieli o potrzebach kulturalnych mieszkańców miasta i turystów. Znajdziecie na tym terenie teatr i kilka muzeów. Między innymi Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki. Na głodnych czeka około 60 kawiarni i restauracji.

W Manufakturze niemal non stop odbywają się przeróżne imprezy i powstają atrakcje sezonowe takie jak lodowisko albo karuzele. Aktualny repertuar zawsze warto sprawdzać na afiszach albo w Internecie.

Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że Manufaktura stała się wielką konkurencją dla nie mniej słynnej ulicy Piotrkowskiej. Jeżeli na zwiedzanie miasta macie więcej niż jeden dzień to warto zaliczyć jedno i drugie.

Czy w Manufakturze można znaleźć miejsca do spania?

Jeżeli w wyszukiwarce internetowej wpiszesz frazę hotel Łódź centrum to na pewno na jednym z pierwszych miejsc znajdziecie czterogwiazdkowy hotel dysponujący ponad dwustu pokojami. Możecie tam nie tylko się przespać, ale także zrelaksować w Centrum SPA i Fitness sky SPAce. Dla gości dostępny jest basen na ostatnim piętrze. Z jego okien będziecie mieć widok na całe miasto.

materiał zewnętrzny