Puck jest miejscowością, która znajduje się na Kaszubach. Jest to kulturowy region Polski, co oznacza, że obszaru Kaszub dotyczy autonomia, oparta na jego cechach właściwych, takich jak odrębność i ustrukturalizowane charakteru ludności, która Kaszuby zamieszkuje. W tym oczywiście i Puck!

KONTAKT Z PRZYRODĄ I SPACERY WZDŁUŻ RZEKI PŁUTNICY.

Miasto, położone jest nad ujściem rzeki Płutnicy, która zimą przybiera stalowe, chłodne barwy i w okresie silnych mrozów, zamarza od strony  malowniczo, wijących się brzegów. Kaszubska struga dopływu Zatoki Puckiej, ma długość 9,12 km, a jej źródła znajdują się na obszarze bagien Puckich Błot. Zimą, można spacerując wzdłuż Płutnicy, zaobserwować wiele ciekawych zjawisk związanych z przyrodą oraz życiem mieszkającego nad rzeką ptactwa. Puck , posiada również szereg innego rodzaju atrakcji, na których możemy skorzystać, odwiedzając go w okresie ferii i miesięcy takich jak grudzień czy styczeń. Choć jest niewielkim miastem, to na pewno dzięki niezbyt dużemu zagęszczeniu oraz tzw. spokojniejszym życiu, prowadzonemu przez swoich mieszkańców, może zapewnić nam komfort pobytu, niedostępny nigdzie indziej.

ZABYTKOWE CENTRUM PUCKA I CZASY POLSKIEGO ŚREDNIOWIECZA.

Głównym zabytkiem, jakim miasto chwali się przed odwiedzającymi je turystami, jest Centrum Pucka. Jest to średniowieczny układ 100 parceli, połączonych ze sobą wspólnym obszarem szachowej planszy, przebiegających pomiędzy nimi, ulic. Stare miasto od czasów swojego powstania, uległo wielu zmianom oraz degradacji i ubytkom, jednak jego pozostałe do dziś elementy, nadal robią ogromne wrażenie i są warte naszej uwagi. Zabytkowych kamienice, wykonane są zgodnie z obowiązującymi wzorami architektury, neogotyckim, klasycznym czy secesyjnym, które nawiązują do czasów przeszłych i historycznie znaczących dla regionu pomorskiego. Inne, równie interesujące zabytki, jakie można zobaczyć w Pucku, to gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła wybudowany w XIII wieku, drewniany szpital barkowy, z mieszczącym się w nim Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy i klasztor sióstr sercanek, którego data pochodzenia, nie została jeszcze dokładnie określona.

REGIONALIZM MIASTA PUCK I JĘZYK TYPOWY DLA OBSZARU KASZUBSKIEGO.

Kaszuby, są specyficznym obszarem kulturowym, dla którego charakterystyczny jest język kaszubski. Trudno powiedzieć ile dokładnie osób nim się współcześnie posługuje, jednak odwiedzając Puc, na pewno mamy spore szanse, spotkać kogoś, komu znajomość języka kaszubskiego, wcale nie jest obca. Język ten od 2005 roku, posiada status języka regionalnego, co oznacza, że jest on typem i rodzajem, mowy tradycyjnie używanej na terenie Kaszub. Jednak dotyczy on, jedynie mniejszości mieszkańców Pucka, ponieważ jest językiem odmiennym od języka urzędowego i tego, jakim włada reszta mieszkańców miasteczka. Na tym właśnie, zgodnie z definicją, polega regionalizm języka kaszubskiego. Czy uda wam się spotkać prawdziwego Kaszuba, podczas swoich zimowych odwiedzin w Pucku? Miejmy nadzieję.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.blueapart.pl/apartamenty/puck

materiał zewnętrzny