Urlop nie dla każdego wiąże się z chęcią wygrzewania się w upale. Wiele osób poszukuje miejsca z umiarkowaną temperaturą i piękną przyrodą. Dla spragnionych tego rodzaju wakacji idealnym wyborem może być portugalska Madera.

Madera to wyspa znana z wiosennej pogody. Jeśli jesienią czy zimą marzysz o zieleni – tam spotkasz ją przez cały rok. Widoki są niesamowite, a klify – ogromne. Chyba tak właśnie kojarzysz Maderę – idylliczny raj pełny naturalnego piękna. Nie mylisz się! Co warto zobaczyć, gdy wybierzemy się w to miejsce?

Pogoda na Maderze

Madera jest idealnym miejscem dla podróżników, którzy chcą cieszyć się pogodą bez względu na porę roku. W lecie temperatury mogą osiągać nawet 26 stopni Celsjusza przy niewielkich opadach, a w zimie zazwyczaj pada, ale temperatury osiągają minimum 19–20 stopni! Najczęściej pada w styczniu, lutym, październiku, listopadzie i grudniu, ale warto pamiętać, że podoba zmienia się szybko, może się też zdarzyć, że na północy jest słonecznie, gdy pada na południu, dlatego można tam podróżować właściwie o każdej porze roku.

Co zwiedzić na Maderze?

Co warto zobaczyć, kiedy wybierasz się na Maderę? Podpowiadamy!

Płaskowyż Paul da Serra

Paul da Serra znajduje się na wysokości około 1300–1500 metrów n.m.p. Roztaczają się stąd piękne widoki na zielone góry i doliny. Najbardziej płaski obszar Madery oferuje wspaniałe krajobrazy, których nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu na tej wyspie. Wycieczka w to miejsce to odskocznia od typowego krajobrazu i niesamowite pejzaże.

Santa Cruz

Santa Cruz (Madera) jest miasteczkiem wartym zobaczenia. W mieście wzdłuż skalistego wybrzeża znajduje się promenada. Co ciekawe, można obserwować samoloty schodzące do lądowania na wąskim pasie, który jest wsparty na ogromnych filarach umieszczonych w wodach oceanu. Widok jest niezwykły i nieco kontrastujący z samym miasteczkiem – kolonialne budynki, brukowane ulice i targ dają wrażenie czegoś spokojnego i osadzonego w przeszłości.

Punkt widokowy Miradouro de Portel

Widok z Miradouro de Portel jest zachwycający i jedyny w swoim rodzaju. To tutaj idealnie widać, że na Maderze zawsze jest wiosna – krajobraz urzeka zielonymi górami i błękitnym oceanem, a także kwiatami, które kwitną przez cały rok. Do tego lasy są na tyle wilgotne, że widoczna nad nimi mgła zwiększa wrażenie niezwykłości.

Madera zaskakuje nie tylko zmienną pogodą, lecz także piękną przyrodą. Każdy miłośnik zieleni i wiosny powinien zakochać się w tej niezwykłej wyspie.

materiał zewnętrzny