Prastary i piękny gród Kraka dostarcza odwiedzającym go co roku milionom turystów niezapomnianych wrażeń. Zwiedzanie Krakowa to ogromna przyjemność. Aby cieszyć się nią w pełni, warto mieć dobry, przemyślany plan wycieczki, zwłaszcza jeśli mamy spędzić w Krakowie jedynie kilka dni. Aby pomóc Państwu w opracowaniu takiego planu, przedstawiamy kilka najpopularniejszych szlaków zwiedzania Krakowa. Nieistotne czy planujecie zwiedzanie Krakowa z rodziną czy organizujecie wyjazd dla większej grupy turystycznej, przeczytajcie koniecznie!
Stare Miasto i Wawel
Zwiedzanie Krakowa zaczyna się tradycyjnie od Starego Miasta czyli obszaru tzw. Krakowa lokacyjnego (Rynek i siatka otaczających go ulic zostały wytyczone w XIII w. w wyniku lokacji miasta na prawie niemieckim). Najpopularniejszym szlakiem jest tzw. Droga Królewska, czyli trasa, którą w czasach stołeczności Krakowa orszaki naszych monarchów przemierzały podczas uroczystych wjazdów do miasta. Jej początek znajduje się przed kościołem św. Floriana na Kleparzu (dzisiejszy Plac Matejki), w niewielkiej odległości od Bramy Floriańskiej pełniącej niegdyś funkcję głównego wjazdu do miasta. Na prowadzącym na Wawel szlaku znajduje się przede wszystkim Rynek z Sukiennicami, Wieżą Ratuszową i wspaniałą Bazyliką Mariacką oraz ulice Grodzka i Kanonicza. Przed nami zatem zwiedzanie m. in. ogromnego, zachwycającego architekturą, wczesnobarokowego kościoła śś. Piotra i Pawła, kościoła św. Andrzeja, czyli prawdziwej perełki architektury romańskiej oraz podziwianie kamienic, w których w dawnych wiekach zamieszkiwali kanonicy wawelscy, a w dwóch z nich w XX stuleciu mieszkał Karol Wojtyła. Po drodze łatwo zboczyć na chwilę ze szlaku i zajrzeć do zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku kwartału uniwersyteckiego ze średniowiecznym Collegium Maius, a także kościołów: kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny oraz bazylik Franciszkanów i Dominikanów, których wnętrza obfitują w zabytki najwyższej klasy. Pamiętajmy również o wspaniałym, multimedialnym muzeum Podziemia Rynku, którego odwiedzenie to najlepszy możliwy wstęp do poznawania historii Krakowa.
Na końcu trasy czeka oczywiście Wzgórze Wawelskie. Wspaniała Katedra i Zamek Królewski to obiekty, o których można długo opowiadać. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zajrzyjcie koniecznie na: http://krakowzwiedzanie.pl/wzgorze-wawelskie/
Kazimierz i Podgórze
Zwiedzanie Krakowa zawsze obejmuje Kazimierz. Kazimierz stał się częścią Grodu Kraka w drugiej połowy XVIII wieku. Założone przez Kazimierza Wielkiego miasto jest obecnie jedną z najpiękniejszych dzielnic Krakowa słynącą z magicznej, artystyczno-rozrywkowej atmosfery. Z Wawelu biegnie na Kazimierz tzw. Szlak św. Stanisława łączący Katedrę, kościół i klasztor Paulinów na Skałce oraz chrześcijańskie świątynie dzielnicy, czyli zachwycające ogromem, gotycką architekturą i wspaniałością wyposażenia bazyliki św. Katarzyny i Bożego Ciała.
Kazimierz jest znany na całym świecie przede wszystkim z unikatowych zabytków kultury żydowskiej. Kwartał żydowski jest usytuowany w okolicach ulicy Szerokiej od schyłku XV wieku. Wspaniałesynagogi (aż 7!) wybudowane w okresie od XV do XIX stulecia i liczący kilka stuleci cmentarz – oto cuda żydowskiego Kazimierza. Kompletne poznanie historii społeczności żydowskiej Krakowa wymaga również zmierzenia się z bolesną opowieścią o jej tragicznym losie w czasie II wojny światowej. Prowadzi nas to na Podgórze, gdzie funkcjonowało Getto.
Założone przez Austriaków po pierwszym rozbiorze Podgórze to piękna i malownicza dzielnica z dominującym nad Rynkiem Podgórskim neogotyckim kościołem św. Józefa. Spacer po Starym Podgórzu i wizyta na Kopcu Krakusa to ogromna przyjemność. Niezwykle ważne jest jednak również odwiedzenie wspomnianych miejsc pamięci związanych z drugą wojną światową, a więc przede wszystkim Placu Bohaterów Getta i zlokalizowanej obok Apteki pod Orłem, której właściciel, Józef Pankiewicz z narażeniem życia niósł pomoc mieszkańcom Getta. Zwiedzanie można zamknąć wizytą w usytuowanej na pobliskim Zabłociu Fabryce „Emalia” Oscara Schindlera, gdzie obecnie można zobaczyć niezwykle zaaranżowaną wystawę: Kraków – czas okupacji 1939-1945.
Dalsze dzielnice i okolice Krakowa
Poza centrum miasta nie brakuje atrakcji, które warto wziąć pod uwagę, planując zwiedzanie Krakowa. Wśród nich szczególnie warte polecenia wydaje się odkrywanie Nowej Huty i to zarówno jej socrealistycznych, zaprojektowanych z rozmachem przestrzeni miejskich i budynków, jak i starszych zabytków, które znalazły się na terenie dzielnicy (np. Klasztoru w Mogile). Zachęcamy również do wizyty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, a więc w najstarszym działającym klasztorze w Polsce. W okolicach Krakowa czekają takie cuda jak Kopalnia Soli w Wieliczce, Sanktuarium Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (oba zespoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), czy, na miłośników przyrody, Ojcowski Park Narodowy.
Więcej pomysłów na zwiedzanie Krakowa i ciekawych tras znajdziecie na http://krakowzwiedzanie.pl/.