Znak - Szlak pieszy zielony

Kod szlaku: KP-4107z

Bydgoszcz – Chmielniki (RELAKS, szlak pieszy, zielony)

Bydgoszcz - Puszcza Bydgoska - Chmielniki PKS

3.65 (73%) - 17 głosy

13.7 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Aktualizacja maj 2020

Przebieg szlaku został zmieniony. Jego początek jest na Lotnisku i początkowy przebiega wspólnie z niebieskim (aż do pomnika)

Opis szlaku Relaks

Szlak Bydgoszcz - Chmielniki, plaża nad J. Jezuickim (źródło: wikipedia)Rekreacyjny szlak RELAKS, który prowadzi z centrum Bydgoszczy do Chmielnik. Łączy on miasto z najpopularniejszym kąpieliskiem w okolicy. Szczególnie często odwiedzane w letnie weekendy. W obrębie Bydgoszczy szlak prowadzi następującymi ulicami: (Dawny przebieg: Bernardyńska – Jagiellońska – Krakowska )  – Dworzec PKS – bulwary nad Brdą – kładka – przekracza ul. Toruńską – schodami na Wzgórze Wolności – Biziela – Polna – Ujejskiego – Glinki – Al. Jana Pawła II – węzeł przy lotnisku. Następnie szlak wkracza w obszar Puszczy Bydgoskiej. Po ok 800 m szlak łączy się z czerwonym szlakiem Bydgoszcz – Nowa Wieś Wielka i razem prowadzą do pomnika upamiętniającego zamordowanie przez hitlerowców w tym miejscu 51 bydgoszczan 5 grudnia 1939 roku. Zaprojektowany przez J. Makowskiego pomnik został wystawiony w roku 1971 dzięki staraniom mieszkańców Bydgoszczy. Przy pomniku szlaki krzyżują się ze szlakiem Komputerków Bydgoszcz – Solec Kujawski. Po ok 750 m szlak czerwony i zielony rozdzielają się. Trasa obiera kierunek południowy. Teren robi się bardziej urozmaicony a nawierzchnia piaszczysta. Szlak RELAKS przecina obwodnicę i po kolejnych ok 4 km kluczenia w sosnowej puszczy przechodzi w okolicy wsi Piecki. Przecina drogę do Brzozy i dociera do brzegu Jeziora Jezuickiego. Trasa skręca w prawo i okąża jezioro zachodnim brzegiem. W okolicy ośrodka wypoczynkowego dociera do drogi krajowej 25 i następnie prowadzi wzdłuż niej przez ok. 700 m. Szlak dociera do stacji PKS Chmielniki, którą łączą z Bydgoszczą pociągi kursujące średnio co 2 godziny, podróż trwa ok. 20 minut.

Skrócony opis przebiegu szlaku Bydgoszcz – Chmielniki

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”

Bydgoszcz dworzec PKS – Wzgórze Wolności Cmentarz Bohaterów 1939 – 1945 1 km węzeł szlaków (czerwony Bydgoszcz – Nowa Wieś Wielka) – szpital im. Biziela – ul Kujawska 117 kościół i klasztor Ojców Misjonarzy Ducha św. 2,5 km – lasy bielickie Pomnik Ofiar Hitleryzmu 6 km węzeł szlaków (czarny Bydgoszcz – Solec Kujawski, czerwony Bydgoszcz – Nowa Wieś Wielka) – lasem – obwodnica 11 km – lasem 15 km węzeł szlaków (czarny Bydgoszcz – Solec Kujawski -Piecki pole biwakowe 16 km – Chmielniki PKS 17 km, PKS 18 km.

Szlak jest trasą spacerową bydgoszczan, prowadzącą od dworca PKS do Ośrodka Wypoczynku świątecznego w Chmielnikach, przez pole biwakowe nad Jeziorem Jezuickim w Pieckach. Wędrując można zejść z trasy przy pomniku lub w Pieckach do Brzozy.

Opis nadesłał AniolS

Szlak nie do końca taki relaksacyjny, w związku z powszechnie występującym (zwłaszcza w okresach suchych) w Puszczy Bydgoskiej piaskiem. Poza tym przyjemna, alternatywa trasa nad jezioro Jezuickie. Niespodzianek na trasie niewiele: słabe oznakowanie części miejskiej szlaku, wejście do lasu przy ulicy Jana Pawła II przez dziurę w płocie. Koniec na „dworcu”  PKP w Chmielnikach.

 

Trasy w okolicy

Trasa Bydgoszcz – Chmielniki - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Bydgoszcz – Chmielniki - ile km?

Długość trasy wynosi 13.7 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Bydgoszcz – Chmielniki ?

Na pokonanie tej trasy o długości 13.7 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Bydgoszcz – Chmielniki ?

Trasa Bydgoszcz – Chmielniki prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Bydgoszcz i Chmielniki. Regiony: Bydgoski (powiat), Bydgoszcz, i Puszcza Bydgoska. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 26 listopada 2021