Spis treści:   Opis  | Mapa trasy  | Komentarze

Znak - Szlak pieszy czarny

Kod szlaku: KP-4106s

Bydgoszcz Glinki – Solec Kujawski, szlak Komputerków (pieszy, czarny)

Bydgoszcz - Stryszek - Piecki - Jezioro Jezuickie - dawna wieś Łażyn - Solec Kujawski

4.13 (82%) - 15 głosy

30 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”

Bydgoszcz ul Glinki pętla tramwajowa – ul. Dąbrowa – lasy bielickie pomnik Ofiar Hitleryzmu 2,5 km węzeł szlaków (czerwony Bydgoszcz – Nowa Wieś Wielka, zielony, “Relaks”,  Bydgoszcz – Chmielniki) – PKS Stryszek 7,5 km -skrzyżowanie dróg leśnych 12 km węzeł szlaków zielony Bydgoszcz – Chmielniki)- Piecki 12,5 km. węzeł szlaków (czerwony Bydgoszcz – Nowa Wieś Wielka) – Jezioro jezuickie 13,5 km – dawna wieś Łażyn17 km – węzeł szlaków 22 km(żółty Bydgoszcz – Gniewkowo) – Rudy dawny dwór i młyn wodny 25 km – Otorowo 27 km zespół młyński z XIX w., budynek drewniany z XVIII w.,dawny spichlerz “Stara Warszawa” – aleja lipowa do Łęgnowa – Piaskowa Góra 28 km obelisk miejsce spalenia przez hitlerowców solecczan węzeł szlaków 35 km (Czerwony Wokół Solca Kujawskiego) – Solec Kujawski PKP, PKS 30 km.

 

Szlak rozpoczyna swój bieg od dworca PKP w Solcu Kujawskim. Początkowo prowadzi równolegle z zielonym, ul.Dworcową. Przy przejeździe kolejowym (szlak zielony skręca w lewo) przecinamy ul.23 Stycznia i przechodzimy w ul.22 Lipca, którą dochodzimy do cmentarza. Omijamy go z lewej strony i wchodzimy do lasu. Tu łączymy się z czerwonym szlakiem Martyrologii Solecczan. Wychodzimy na ul.Targową. Na wysokości nr15 obydwa szlaki skręcają w prawo leśnym duktem. Na końcu lasu, po prawej stronie znajduje się obelisk poświęcony pamięci kilkuset Polaków z Bydgoszczy i okolic, rozstrzelanych w latach 1939-1940.

Czerwony szlak skręca w prawo, a my idziemy prosto przez pola. Za budynkiem dawnej zlewni mleka skręcamy w lewo.

Poprzekroczeniu przejazdu kolejowego zaczynają się Makowiska.

Droga prowadzi na południe. Po wejściu do lasu skręcamy w lewo i po krótkim marszu w prawo.Las się kończy. Przez pola dochodzimy do drogi krajowej nr 10, którą przecinamy i kierujemy się do miejscowości Rudy. W Rudach, koło dworku skręcamy w prawo i zmierzamy na zachód. Przed miejscowością Wypaleniska natrafiamy na żółty Szlak Puszczański i skręcamy ostro w lewo. Przez prawie kilometr oba szlaki przebiegają razem, po czym odbijamy od żółtego w prawo.Teraz wędrujemy na południowy-zachód.Stopniowo szlak zmienia kierunek na zachodni. Wchodzimy w obszar po osadzie Łażyn. Tylko fragmenty płotów i zdziczałe drzewa owocowe są świadectwem po zabudowaniach. Dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych i skręcamy w prawo a potem w lewo aż docieramy do wiaduktu pod linią kolejową. Następnie skręcamy na południe i po kluczeniu leśnymi ścieżkami łączymy się z czerwonym szlakiem. Równolegle z nim docieramy do plaży nad Jeziorem Piecki, po czym ponownie skręcamy do lasu. Kilka zakrętów i wychodzimy drogę gruntową w kierunku północno-zachodnim. Po chwili szlak czerwony skręca w prawo a my podążamy do Stryszka. W okolicach Leśnictwa Zielonka przecinamy obwodnicę bydgoską i pagórkowatym terenem zmierzamy w kierunku północnym do węzła szlaków(zielony i czerwony). Znajduje się tam pomnik ku pamięciu 51 partyzantów, zamordowanych w 1939r. przez hitlerowców. Stamtąd już niedaleko do pętli tramwajowych na bydgoskich Glinkach, gdzie kończymy naszą wędrówkę.

 

Opis nadesłał AniolS

Szlak zaczyna się na bydgoskim osiedlu Glinki (pętla tramwajowa,. Do pomnika Ofiar Hitleryzmu  wiedzie twardymi drogami leśnymi. Od pomnika do obwodnicy (droga nr 10) mamy do pokonania kilka kilometrów interwałów. Sprawę utrudnia dodatkowo powszechnie występujący w Puszczy Bydgoskiej piasek oraz fakt, że szlak na pewnym odcinku pokrywa się ze szlakiem do jazdy konnej. Mimo tych małych przeciwności najdynamiczniejszy i najciekawszy odcinek szlaku. Za obwodnicą szlak prowadzi niezbyt przyjemną nowo budowaną / utwardzaną gruzem i kamieniami drogą. Spotykamy łącznikowy żółty szlak do Brzozy, przecinamy trasę zielonego, dalej spotykamy czerwony z którym docieramy do kąpieliska Piecki  Od Piecek bez specjalnych niespodzianek twardymi drogami leśnymi docieramy do rezerwatu Łażyn  i dalej znowu do drogi nr 10. Po jej przecięciu drogami polno-leśnymi do miejsca pamięci , od którego do końca szlaku przy dworcu PKP w Solcu Kujawskim podróżujemy wraz ze szlakiem czerwonym. Kilkaset metrów od końca szlaku zainteresowani mogą odwiedzić muzeum straży pożarnej )Długość wg gps 29,5 km. Oznakowanie szlaku dobre. Początek dobry na trening, dalej można odpocząć i porozmawiać.

Trasy w okolicy

Trasa Bydgoszcz Glinki – Solec Kujawski, szlak Komputerków - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Bydgoszcz Glinki – Solec Kujawski, szlak Komputerków - ile km?

Długość trasy wynosi 30 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Bydgoszcz Glinki – Solec Kujawski, szlak Komputerków ?

Na pokonanie tej trasy o długości 30 km należy przeznaczyć do 10 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Bydgoszcz Glinki – Solec Kujawski, szlak Komputerków ?

Trasa Bydgoszcz Glinki – Solec Kujawski, szlak Komputerków prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Bydgoszcz i Solec Kujawski. Regiony: Bydgoski (powiat), Bydgoszcz, i Puszcza Bydgoska. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021