Znak - Szlak pieszy niebieski

Kod szlaku: KP-4114n

Przyłubie – Chrośna (pieszy, niebieski)

Przyłubie - Chrośna

4.50 (88%) - 10 głosy

16 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Klubu Turystów Pieszych “Horyzont” Solec Kujawski

Szlak powstał przy pomocy finansowej Miasta i Gminy Solec Kujawski.Opracowanie trasy: Krzysztof Skorupka. Oznakowanie: Wiesław Galasiński. Uroczyste otwarcie oraz pierwsze przejście odbyło się 7.05.2006r.

Szlak ma swój początek na stacji PKP w Przyłubiu. Prosto od przejazdu kolejowego wchodzimy w las. Idziemy w kierunku południowo-zachodnim. Po krótkim czasie przechodzimy obok zabudowań leśnej osady. Droga prowadzi głębiej w las. Z prawej strony teren jest pagórkowaty. Po przejściu małym wąwozem odbijamy od drogi ścieżką w prawo. Dochodzimy do skrzyżowania. Na wprost możemy dostrzec zielone znaki szlaku im. Dolczewskiego. Szlak, którym podążamy skręca w lewo, na południe. Po krótkim marszu, droga wyprowadza nas pomiędzy ścianę lasu a rozległy teren dawnego poligonu wojskowego. Na jego miejscu znajduje się Radiowe Centrum Nadawcze. To właśnie stąd na cały kraj emitowany jest program 1 Polskiego Radia. Za pierwszym skrzyżowaniem dróg, po lewej stronie, za szkółką leśną znajduje się niezbyt głęboki, rozległy dół. Według relacji miejscowej ludności jest to ślad po eksplozji w tym miejscu pocisku rakietowego V1. Ta nazywana przez hitlerowców “cudowna broń” miała odwrócić losy II wojny światowej. Pociski były wystrzeliwane z Zakładów Chemicznych w Bydgoszczy w kierunku poligonu, koło którego się znajdujemy.
Wracamy na drogę i kierujemy się na południowy-zachód. Opuszczamy strefę dawnego poligonu i wchodzimy w głąb lasu, w pagórkowaty teren. Po kluczeniu lasem docieramy do asfaltowej szosy, którą przecinamy. Początkowo kierujemy się na zachód, wkrótce jednak szlak skręca w prawo. Dochodzimy do podnóża Szwedzkiej Góry. Nazwa pochodzi od znajdującego się w tym miejscu posterunku wojskowego z okresu tzw. “potopu szwedzkiego”. Jeszcze teraz po wejściu na szczyt wzgórza, wprawne oko zauważyć może resztki fortyfikacji. W czasie ostatniej wojny w tych okolicach ukrywali się radzieccy wywiadowcy rozszyfrowujący zagadkę zakładów zbrojeniowych w Łęgnowie. Szlak prowadzi w lewo i wchodzimy na teren starodrzewia celowo zachowany przez leśników. Przeszło 100-letnie sosny towarzyszą wędrowcom aż do Łąk Studzienieckich – dna dawnego jeziora, które powstały po osuszeniu akwenu przez menonitów. Wkrótce dostrzegamy niebieskie znaki szlaku rowerowego. Przez pewien czas szlaki prowadzą równolegle, po czym za małym zbiornikiem wodnym skręcamy ukośnie w lewo. Jeszcze przez jakiś czas podziwiamy okolice Łąk Studzienieckich , aż do wyjścia na leśną drogę. Poruszamy się w kierunku wschodnim. Za skrętem w prawo dostrzegamy zabudowania. Jesteśmy w Chrośnej. Po dojściu do asfaltowej szosy skręcamy w lewo. Znajdujemy się na trasie żółtego Szlaku Puszczańskiego. Na przystanku autobusowym kończymy wędrówkę.

Trasy w okolicy

Trasa Przyłubie – Chrośna - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Przyłubie – Chrośna - ile km?

Długość trasy wynosi 16 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Przyłubie – Chrośna ?

Na pokonanie tej trasy o długości 16 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Przyłubie – Chrośna ?

Trasa Przyłubie – Chrośna prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Chrośna i Przyłubie. Regiony: Bydgoski (powiat) i Puszcza Bydgoska. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021