Znak - Szlak pieszy zielony

Kod szlaku: KP-4113z

Solec Kujawski – Przyłubie (im. T. Dolczewskiego, pieszy, zielony)

Solec Kujawski - Przyłubie

4.00 (79%) - 9 głosy

15 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis


Aktualizacja mapy i plików GPS (2021-06-19)

Zaktualizowano przebieg szlaku na podstawie danych przekazanych przez p. Ryszarda Seidla z Oddziału PTTK Przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych


Tekst publikowany dzięki uprzejmości Klubu Turystów Pieszych “Horyzont” Solec Kujawski

Szlak poświęcony jest Tadeuszowi Dolczewskiemu (1930-2003),wybitnemu działaczowi PTTK. Opracowanie i oznakowanie: Wojciech Jagła i Krzysztof Skorupka. Uroczyste otwarcie i pierwsze przejście odbyło się 20.06.2004r.

Wędrówkę zaczynamy ze stacji PKP w Solcu Kujawskim. Przechodzimy przejazdem kolejowym przy ul. Leśnej. Następnie ukośnie skręcamy w lewo w ul. Powstańców. Mijając Miejsko-Gminną Przychodnię Zdrowia i Fabrykę Autobusów “SOLBUS”, idziemy wzdłuż rozpościerającego się z prawej strony lasu.Wchodzimy pomiędzy baraki mieszkalne, w których niegdyś mieściły się niemieckie koszary. Po dojściu do lasu skręcamy w lewo a nastpnie w prawo. W ten sposób docieramy do ul.Średniej,na którą skręcamy w prawo, a następnie po dotarciu do ul. Powstańców skręcamy w lewo, na południe. Wychodzimy z lasu. Szlak skręca z ulicy Powstańców w lewo,a następnie przed ścianą lasu w prawo. Wchodzimy w brzozowy szpaler-przejście tej trasy zalecane jest jesienią, ze względu na towarzyszące wędrówce brzozy.

Przechodzimy przez drogę krajową nr 10 i idziemy leśnym duktem na południe. Po minięciu myśliwskiej ambony wchodzimy między coraz starsze i większe drzewa. .Po około 4km. szlak skręca w lewo. Widzimy pierwsze tablice ostrzegające przed niewypałami-nie ignorujmy ich! Po 60-ciu latach istnienia w tej okolicy poligonu ziemia kryje wiele niebezpieczeństw…

Po dotarciu do asfaltowej drogi, skręcamy w prawo a po 200m w leśny dukt w lewo. W pobliżu znajduje się Radiowe Centrum Nadawcze. Wystarczy zboczyć ze szlaku ok. 300m, aby osiągnąć parking nad małym jeziorkiem.Stąd możemy podziwiać wyniosłe maszty, których budowa wywołała początkowo wiele zamieszania wśród mieszkańców Solca Kujawskiego. Z czasem zaowocowała wieloma korzyściami dla Miasta i Gminy. Po uprzednim uzgodnieniu istnieje możliwość zwiedzenia obiektów R.C.N.

Idziemy dalej leśnym duktem na wschód przez około 1km, po czym na skrzyżowaniu z niebieskim szlakiem im.M.Przybylskiego, skręcamy w lewo.Po przejściu ok. 3km ponownie przecinamy drogę krajową nr 10. Po krótkim marszu skręcamy w lewo i wychodzimy na małą polanę.Z lewej strony zabudowania. Szlak ukośnie skręca w prawo, w zagajnik. Następny znak szlaku znajduje się dosyć daleko. Istnieje możliwość nie zauważenia go i można pójść prosto. Dlatego na najbliższym słupie telefonicznym umieszczono strzałkę kierującą w prawo. Po przejściu ok. 1km przekraczamy niestrzeżony przejazd kolejowy, za którym skręcamy w prawo. Mijamy gospodarstwo z prawej strony, po czym droga wprowadza nas do lasu. Po przejściu ok. 1km skręcamy w prawo. Z lewej strony znajdują się dawne wyrobiska piachu , obecnie porośnięte lasem.Idziemy wzdłuż lini lasu, po czym wychodzimy na leśną polanę z niedużym dębem. Dochodzimy do brzozowej aleji, która doprowadza nas do szosy. Teraz już tylko 300m i po lewej stronie szosy dostrzegamy cmentarz menonicki z górującym nad nim martwym dębem. Przed cmentarzem schodzimy z szosy w lewo. Tutaj szlak kończy się. Poniżej, za budynkiem dawnej szkoły a obecnie świetlicy wiejskiej, rośnie 400-letni dąb – jeden z najstarszych w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Trasy w okolicy

Trasa Solec Kujawski – Przyłubie - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Solec Kujawski – Przyłubie - ile km?

Długość trasy wynosi 15 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Solec Kujawski – Przyłubie ?

Na pokonanie tej trasy o długości 15 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Solec Kujawski – Przyłubie ?

Trasa Solec Kujawski – Przyłubie prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Przyłubie i Solec Kujawski. Regiony: Bydgoski (powiat) i Puszcza Bydgoska. Województwa: kujawsko-pomorskie. Kolory: zielony.

Ostatnia modyfikacja: 19 czerwca 2021