Szlak rowerowy zielony

Kampinoski Szlak Rowerowy (szlak rowerowy, zielony)

Wólka Węglowa - Izabelin - Zaborowo - Granica - Żelazowa Wola - Tułowice -  Nowiny - Palmiry - Łomianki - Wólka Węglowa

3.84 (76%) - 51 głosy

134 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Kampinoski Szlak Rowerowy wraz z łącznikami to główna trasa dla cyklistów wyznaczona na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN). Szlak jest stosunkowo wymagający. Do pokonania go w jeden dzień będzie potrzebne dobre przygotowanie kondycyjne i rower górski lub trekkingowy (raczej bez ciężkiego bagażu). Na trasie można spotkać zarówno odcinki asfaltowe jak i piaszczyste oraz szutrowe, na których okresowo może tworzyć się “tarka”. Szlak często kluczy i meandruje, więc warto pilnować znaków i wspomagać się mapą czy GPS. W kilku miejscach prowadzi przez dosyć uciążliwe podjazdy. Wysiłek włożony w pokonanie trasy wynagradzają walory przyrody, krajobrazu i sporo ciekawych zabytków.

Przebieg Kampinoskiego Szlaku Rowerowego

Wólka Węglowa – Izabelin

Wycieczkę rozpoczynamy przy Uroczysku Opaleń (Polana Honorowych Dawców Krwi) w okolicy Wólki Węglowej. Samochód możemy zostawić kawałek wcześniej na parkingu KPN, na końcu ul. Rękopis. Leśnym duktem poruszamy się w kierunku miejscowości Laski, do której docieramy od północy. Ulicą Szymanowskiego docieramy do okolic cmentarza wojennego, gdzie szlak odbija w wąską ścieżkę, a następnie dociera do malowniczo położonych w lesie zabudowań Izabelina.

Izabelin – Zaborów

Przejeżdżamy przez miejscowość i szutrową drogą kierujemy się dalej do Lipkowa. Warto tu zwrócić uwagę na klasycystyczne bryły kościoła i dworu, obie pochodzące z XVIII w. Dalej jedziemy wygodną szosą aż do skrzyżowania w Górkach, gdzie skręcamy w prawo. Kontynuujemy jazdę gładką, szeroką drogą w kierunku Stanisławowa. Tras prowadzi nas dalej przez Mariew, Wólkę, gdzie kierujemy się prosto do Zaborowa. W miejscowości warto zwrócić uwagę na kościół z XVIII w. i pałac z początku XX w. Opuszczając zabudowania wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 580, z której po 700 m odbijamy na równoległy dukt, który klucząc w lesie odbija na północ.

Zaborów – Granica

Kolejne kilometry trasy prowadzą nas krętymi drogami przez serię podjazdów pośród śródleśnych wydm. Trasa na tym odcinku jest wymagająca. W Lesznie (barokowy pałac) szlak odbija na północ i po 4 km doprowadza nas do jednego z najatrakcyjniejszych odcinków trasy, która przez kolejne kilometry prowadzi między wydmami a dużym obszarem mokradeł. Szlak wiedzie na zachód i dociera do Granicy, gdzie znajduje się Muzeum KPN oraz Skansen Budownictwa Puszczańskiego.

Granica – Żelazowa Wola

Miejscowość opuszczamy gładką szosą, która przecina łąki nad Kanałem Olszowieckim. Po ok. 1,5 km odbijamy na zachód w malowniczą szutrową drogę. Jedziemy pośród mozaikowego krajobrazu, rzadkich zabudowań przez kolejne ok. 10 km. W okolicy miejscowości Mokas trafiamy znów na asfalt, którą docieramy do Żelazowej Woli. To miejsce urodzin Fryderyka Chopina, w którym znajduje się warte uwagi muzeum w historycznym dworku. Za miejscowością odbijamy na północ.

Żelazowa Wola – Tułowice

Trasa prowadzi teraz odcinkami dróg asfaltowych i szutrowych w kierunku Brochowa. Tu warto zatrzymać się przy gotycko-renesansowym kościele Za nim szlak odbija z szosy w kierunku meandrującej Bzury i prowadzi w okolicę historycznej bitwy z czasu Kampanii Wrześniowej 1939. W okolicy Witkowic warto odbić ze szlaku i zobaczyć miejsce przeprawy wojsk i zrobić pamiątkowe zdjęcie żelaznego mostu o ciekawej konstrukcji. Przez chwilę jedziemy bezpośrednio przy brzegu rzeki a następnie odbijamy do Tułowic (dwór klasycystyczny z XIX w.).

Tułowice –  Nowiny

Z miejscowością kierujemy się na północ asfaltową drogą. Po ok. 3,5 km docieramy do kolejnej przeprawy. Tym razem przecinamy Kanał Kromnowski, a następnie podążamy zarośniętym wałem nad jego północnym brzegiem. Przecinamy drogę wojewódzką nr 705 i po ok. 1 km znów go przekraczamy kierując się na leśny dukt po na drugim brzegu. Przez 4 km jedziemy prosto na wschód pokonując techniczne podjazdy i zjazdy. W końcu szlak odbija na chwilę na północ, przekracza ponownie kanał i skręca pod kątem prostym na szutrową drogę po jego drugiej stronie. Przez Piaski Duchowne przejeżdżamy drogą wojewódzką nr 575. Za miejscowością odbijamy w szeroką “szutrówkę” w kierunku Nowin.

Nowiny – Palmiry – Łomianki – Wólka Węglowa

Tam odbijamy na południe, ponownie przecinamy kanał i dojeżdżamy do parkingu leśnego na skraju kompleksu. Tu kierujemy się na wschód. Po ok. 7 km zmagań z leśnymi drogami odbijamy w kierunku Nowego Wilkowa, a następnie Leoncina. Tu znów kierujemy się w stronę Puszczy, na której skraju trafiamy na wymagający podjazd. Leśny odcinek trasy prowadzi nas w kierunku Cybulic Dużych. Stąd zmierzamy w stronę Palmir, gdzie docieramy po ok. 11 km jazdy mieszanką dróg asfaltowych i szutrowych prowadzących przez podmiejskie osiedla.

Kolejne kilometry pokonujemy drogą prowadzącą skrajem lasu równolegle do krajowej “siódemki”. Na chwilę docieramy do niej w Łomiankach, gdzie odbijamy na południe. Dalej Poruszamy się drogami osiedlowymi, a następnie na południe wzdłuż granicy KPN do Wólki Węglowej, gdzie zaczęliśmy wycieczkę.

Trasy w okolicy

Trasa Kampinoski Szlak Rowerowy - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Kampinoski Szlak Rowerowy - ile km?

Długość trasy wynosi 134 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Kampinoski Szlak Rowerowy ?

Na pokonanie tej trasy o długości 134 km należy przeznaczyć 1-3 dni (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Adamówek, Andrzejów, Augustówek, Bieliny, Borzęcin Duży, Brochów, Brochów-Kolonia, Cybulice, Cybulice Duże, Cybulice Małe, Czeczotki, Czosnów, Dąbrowa, Dzięglewo, Dziekanów Leśny, Dziekanów Polski, Gać, Górki, Grabina, Grabnik, Granica, Izabelin, Izabelin B, Izabelin C, Izabelin-Dziekanówek, Janów, Jesionka, Józefów, Julinek, Kaliszki, Kampinos, Kępiaste, Kirsztajnów, Koczargi Nowe, Koczargi Stare, Komorów, Kromnów, Krubiczew, Laski, Leoncin, Leszno, Lipków, Łasice, Łazy, Łomianki, Łomna, Łosia Wólka, Łubiec, Małocice, Mariew, Młodzieszyn, Mokas, Nowa Wieś-Śladów, Nowe Polesie, Nowiny, Nowy Wilków, Palmiry, Piaski Duchowne, Pieńków, Plecewice, Rybitew, Sadowa, Śladów, Sochaczew, Stanisławów, Stare Babice, Teofile, Tułowice, Warszawa, Wierzbin, Wiktorów, Wilcze Śladowskie, Wincentówek, Witkowice, Wojcieszyn, Wola Pasikońska, Wólka, Wólka Czosnowska, Wólka Smolana, Wrzosówka, Zaborów, Zaborówek, Zalesie, Zamość, i Żelazowa Wola. Regiony: Kampinoski Park Narodowy, Kotlina Warszawska, mazowieckie, nowodworski (powiat), Równina Łowicko-Błońska, sochaczewski powiat, Warszawa (powiat), Warszawski (powiat), i warszawski zachodni (powiat). Projekty: Najlepsze trasy rowerowe w Polsce. Kolory: zielony.

Ostatnia modyfikacja: 1 lutego 2023