Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Z Barcina do Gąsawki
Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Barcinie. Dalej biegnie wzdłuż torów kolejowych do Wolic. Skręcamy tu w lewo by ze wzniesienia podziwiać Jezioro Wolicie i panoramę okolic Barcina (odcinek ten ma 2,0 km).
Jadąc dalej prosto (4 km) docieramy do Wójcina. Przejeżdżamy przez wieś i obok figury Jezusa skręcamy w prawo, przecinamy drogę asfaltową Szczepanowo – Jadowniki i przy przystanku autobusowym skręcamy w lewo do lasu wiktorowskiego.
Leśną drogą (3 km) dojeżdżamy do Ostrówiec nad Jeziorem Ostrowieckim (znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy, domy letniskowe oraz stara szkoła z roku 1860). Wyjeżdżając z Ostrówiec, obok restauracji, skręcamy w lewo i dalej podążamy bezpieczną drogą do Pniew (odcinek 2 km). We wsi warto zjechać nad Jezioro Pniewskie i skorzystać z kąpieli (bardzo czysta woda, wspaniałe widoki, a na środku jeziora wyspa owiana legendami).
Z Pniew zmierzamy w kierunku Jeziora Foluskiego (odcinek 11 km). Dalej kierujemy się do Łysinina, a następnie udajemy się do Chomiąży Szlacheckiej (trasa częściowo prowadzi drogą asfaltową, częściowo drogą leśną). Z daleka już widoczny jest kościółek. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy, przy którym skręcamy do Gąsawki (odcinek 2 km), gdzie również znajduje się ośrodek wczasowy.
Gąsawka – Gołąbki
Opuszczając Gąsawkę jedziemy w lewo i pnąc się lekko w górę dojeżdżamy do skrzyżowania szosy z trasą na Bełki. Jest tu drogowskaz – Gołąbki i w tym kierunku jedziemy, pokonując odcinek o długości 6 km.
Zatrzymujemy się przy Nadleśnictwie Gołąbki, gdzie warto zapoznać się z ciekawymi tablicami informacyjnymi lub poprosić leśnika, który chętnie powie kilka słów o walorach otaczającej nas przyrody.
Ruszamy dalej i za budynkami mieszkalnymi skręcamy w lewo, w kierunku lasu. Rozglądamy się wypatrując czerwonych tablic informacyjno – ostrzegawczych, przy których zjeżdżamy z asfaltu na drogę leśną. Po drodze mijamy Jezioro Długie i powoli zbliżamy się do Terenowej Stacji Ekologicznej w Jeziorach, którą prowadzi Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie (z brzozowej drogi w prawo). Tutaj znajduje się meta szlaku.
Jeśli chcemy udać się dalej do Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka” w Gołąbkach, jedziemy prosto, aż dotrzemy do drogi asfaltowej. Tutaj skręcamy w prawo. Mijamy plażę przy Jeziorze Przedwiośnia i docieramy do poprzecznej drogi piaszczystej. Skręcamy w prawo i po chwili docieramy do ww. ośrodka w Gołąbkach.
Z Gołąbek warto pojechać do Gościeszyna by dotrzeć do kolejnej oznakowanej trasy rowerowej. Można też pokonać kilka kilometrów lasem, jadąc urokliwymi oznakowanymi drogami, by np. wrócić do Nadleśnictwa Gołąbki.
Obiekty na szlaku warte uwagi:
- malownicze lasy i jeziora,
- kościół pw. św. Jakuba z pocz. XX w. Barcinie,
- kościół pw. św. Jana Chrzciciela z I poł. XIX w. w Chomiąży Szlacheckiej.
Powyższa ścieżka rowerowa pozwala poznać malownicze tereny leśne administrowane przez Nadleśnictwo Gołąbki, a położone wzdłuż Foluskiej Strugi i Gąsawski oraz w pobliżu dziesięciu jezior: Wolickiego, Kierzkowskiego, Gwiazda, Ostrowieckiego, Foluskiego, Chomiąskiego, Oćwieka, Bzdręcz, Długiego i Przedwieśnia. Zapoznanie uczestników z fauną i florą występującą wzdłuż trasy, a także uświadomienie konieczności poszanowania otaczającej nas przyrody w obcowaniu na co dzień to główny cel opracowanej ścieżki. Powstała ona w roku 1999 dzięki staraniom Stowarzyszenia Ekologicznego w Barcinie. Wyznaczyli go znakarze Oddziału PTTK w Żninie.
Trasy w okolicy
Trasa Barcin – Gołąbki - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Barcin – Gołąbki - ile km?
Długość trasy wynosi 32 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Barcin – Gołąbki ?
Na pokonanie tej trasy o długości 32 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Barcin – Gołąbki ?
Trasa Barcin – Gołąbki prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: niebieski i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Barcin, Chomiąża Szlachecka, Gołąbki, Ostrówce, i Żnin. Regiony: Pałuki i Żniński (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021
Zdjęcia 27 października 2015
Świetny projekt!!! Zbiór ciekawych szlaków w jednym miejscu.
Będę zaglądał tu regularnie. Jak porobię zdjęcia tego szlaku, to podeślę.
Pozdrawiam