Na szlaku J. Przybory / fot.RSPoniżej publikujemy informację od p. Ryszarda Seidla dotyczące odnowienia szlaku J. Przybory.

Najpopularniejszy pieszy szlak turystyczny im. Jeremiego Przybory (Bydgoszcz Mariampol – Myślęcinek) po 4 latach od wytyczenia, doczekał się odnowienia znaków i tablic informacyjnych.

Odświeżone znaki ułatwią wędrówkę piechurom licznie korzystającym z wędrówek tym szlakiem. Może on służyć za przykład właściwego i estetycznego, zgodnego z instrukcją PTTK, znakowania szlaków turystycznych. W miejsce nagminnie kradzionych metalowych słupków wyznaczających przebieg szlaku w terenie bezdrzewnym, zwiększono liczbę słupków betonowych – przypominających słupki graniczne na górskich szlakach. Na słupkach malowane są znaki. Takie rozwiązanie jest niespotykane nigdzie indziej. Wystarczy wybrać się na fordońskie wzgórza, by zauważyć urok i przydatność oryginalnego pomysłu znakarzy z Oddziału „Wojskowego”. Ograniczone środki finansowe nie pozwoliły na ustawienie wystarczającej liczby słupków w trudnym nawigacyjnie rejonie Góry Szybowników, gdzie dodatkowo w ub. roku wycięto sporo drzew. Mamy nadzieję, że uda się to naprawić już na wiosnę. Zmieniony został przebieg szlaku w rejonie Zamczyska, gdzie wybudowano trasę rowerową. Szlak uległ skróceniu do 13,8 km.