Dla dużej grupy osób biwakowanie jest stylem życia, dla innych swoistym hobby, jeszcze inni pragną po prostu spędzić choć kilka dni z dala od innych ludzi, cywilizacji, na łonie natury. W niektórych państwach, takich jak Norwegia czy Islandia samotne biwakowanie „na dziko” jest powszechne. Jeśli Ty także marzysz o tym, by zaszyć się w namiocie, z dala od miejskich zabudowań, musisz znać podstawowe zasady. Czy wiesz, jakie reguły obowiązują podczas biwakowania w Polsce? Gdzie możesz rozłożyć namiot, a gdzie istnieje duże ryzyko, że dostaniesz mandat? Przeczytaj krótki poradnik na ten temat.
Biwakowanie w parku krajobrazowym lub narodowym grozi karą finansową
Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody w naszym kraju nie można biwakować ani na terenie parków narodowych, ani na obszarze parków krajobrazowych. W takim wypadku nie można również zbaczać ze ściśle wyznaczonych ścieżek, zrywać kwiatów i innych roślin, rozpalać ognia czy płoszyć zwierząt. Nie dziwi więc fakt, że nie można również biwakować. Trzeba się liczyć z tym, że przebywanie nawet w jednoosobowym namiocie na terenie parku jest zabronione, a niedostosowanie się do tego zakazu będzie karane, gdy jego właściciel zostanie zauważony przez strażnika leśnego. Parki narodowe i krajobrazowe to tereny ochrony przyrody, a obecność człowieka mogłaby negatywnie wpłynąć na leśny ekosystem, dlatego bezwzględnie trzeba się stosować do obowiązujących przepisów.
Postawienie namiotu w lesie
Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy może rozbić namiot w lesie? Trzeba pamiętać, że większość takich terenów należy albo do gmin, albo do osób prywatnych i jeśli nie posiadamy zgody na biwakowanie na tych terenach, oznacza to, że robimy to bezprawnie. Zgody są wydawane w nadleśnictwie. Tam również podawane są inne szczegółowe informacje, by można było bezpiecznie rozłożyć namiot 2-osobowy czy namiot 3-osobowy.
Dyrekcja Lasów Państwowych, obserwując rosnące zainteresowanie noclegami „na dziko”, postanowiła wdrożyć specjalny program umożliwiający biwakowanie w wyznaczonych miejscach bez posiadania pisemnej zgody. W listopadzie 2019 roku na mocy programu pilotażowego, który obowiązuje do 23 listopada 2020 roku, wyznaczonych zostało 65 tys. ha lasów w Polsce, gdzie można rozłożyć namiot bez ryzyka otrzymania mandatu. Konieczne jest w takim wypadku przestrzeganie pewnych zasad. Po pierwsze trzeba odpowiednie organy poinformować drogą elektroniczną. Po drugie można biwakować tylko według określonych zasad: w grupie do 4 osób i nie dłużej niż przez dwie doby.
Lista poszczególnych obszarów w Polsce jest dostępna na stronie Lasów Państwowych. Można tam znaleźć nie tylko regulamin i zasady korzystania z wyznaczonych terenów państwowych, ale również przydatne informacje i ciekawostki, aktualności.
Namiot nad brzegiem morza
Jeśli marzysz o rozbiciu namiotu turystycznego nad brzegiem morza, to musisz wiedzieć, że tutaj również trzeba być ostrożnym. W regulaminach urzędów morskich jednoznacznie zabrania się biwakowania na wydmach i klifach. By bez obaw móc spędzić noc na plaży konieczne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia, w przeciwnym razie musisz się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Rozpalanie ognia jest możliwe wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Palenisko ma być obłożone kamieniami, a przed wyruszeniem w dalszą drogę trzeba ogień zalać wodą i zasypać piaskiem.
Biwakowanie na kempingu
Gdy pozwala na to sytuacja w kraju, można swobodnie biwakować na terenie pól namiotowych. Są to miejsca specjalnie przeznaczone dla miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. W takich miejscach pobyt jest najczęściej płatny. Koszty są związane nie tylko z rozbiciem namiotu, ale także zaparkowaniem samochodu, jeśli jest to Twój środek przemieszczania się.
Gdy nie ma oficjalnego zakazu organizowania kempingu, można korzystać z takich udogodnień jak łazienka z dostępem do ciepłej wody, kuchnia połączona z jadalnią czy specjalne miejsce, gdzie można bez przeszkód naładować telefon. Na polu namiotowym można swobodnie rozłożyć swoje rzeczy i nie trzeba się ukrywać. To duża zaleta w porównaniu do biwakowania na dziko, gdzie często trzeba długo szukać skrawka ziemi, na którym można zatrzymać się na dłużej. Na polach namiotowych częstym udogodnieniem dla wypoczywających są specjalne drewniane platformy, które uniemożliwiają zalanie namiotu, kiedy pada deszcz.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Planując biwak, warto śledzić aktualne informacje i zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Na stronie Lasów Państwowych znajduje się wpis informujący, jak można bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii. W specjalnym poradniku przygotowanym przez Lasy Państwowe znajdują się informacje, jak w aktualnych warunkach mądrze zaplanować odwiedziny w lesie. Warto w tym czasie unikać miejsc szczególnie popularnym przez turystów, gdzie gromadzą się ludzie i starać się odkrywać lokalizacje w swojej okolicy, a także wybierać pory na spacer, kiedy ludzi w lesie jest mniej. Bezwzględnie jak zawsze nie wolno śmiecić i zawsze należy zostawiać miejsce w takim stanie, w jakim zostało zastane.
materiał zewnętrzny