Doskonała lokalizacja i zachwycające krajobrazy Szklarskiej Poręby sprawiają, że nie sposób pominąć tego miasta podczas wakacyjnych podbojów naszego pięknego kraju. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy górskich szlaków, ale również nieustraszeni poszukiwacze skarbów. Brzmi intrygująco? Razem z Noclegowo.pl prezentujemy najciekawsze miejsca w okolicach Szklarskiej Poręby i udowadniamy, że warto zaplanować tu swój urlop.

Wędrówka Walońskim Szlakiem

Odkrywanie najlepiej zacząć od Szlaku Walońskiego, który wprowadzi nas w tajemniczą historię Szklarskiej Poręby. Wycieczkę rozpoczynamy spod Lipy Sądowej. To 200-letnie drzewo rośnie w najstarszej części Szklarskiej Poręby. To właśnie tam osiedlili się Walończycy, czyli poszukiwacze minerałów i kamieni szlachetnych, którzy przybyli do Polski z różnych części Europy. Dalej kierujemy się do Wodospadu Szklarki, który skryty w lesie jest drugim co do wielkości wodospadem w Karkonoszach. W tych okolicach Walończycy odkryli złoża kwarcu, ametyst, a nawet złoto. Po drodze miniemy słynny Chybotek, czyli legendarny głaz pilnujący wejścia do jaskini pełnej skarbów. Nikt jeszcze tego głazu nie przesunął, więc nadal jest nadzieja dla wszystkich odkrywców na rychłe wzbogacenie się. Dalej dotrzemy do punktu widokowego Złoty Widok z zachwycającą panoramą na Karkonosze. Tuż obok znajduje się Dom Wlastimila Hofmana nazywany Wlastimilówka, gdzie można podziwiać przedmioty i obrazy artysty. Wędrując wzdłuż rzeki Szklarki dotrzemy do Starej Chaty Walońskiej, siedziby Walończyków, którzy przez wieki opanowali do perfekcji sztukę wydobywania bogactw naturalnych, a tradycje rzemieślnicze kultywowane są do dziś. We wnętrzu Chaty można zachwycić się barwnymi minerałami i poznać niezwykłe tajemnice rzemiosła prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Aby przypieczętować wędrówkę koniecznie wejdźcie do Muzeum Ziemi JUNA. Tam poznacie szczegółową historię pierwszych osadników i będziecie mieli okazję kupić pamiątkowe kamienie.

Poznaj Ducha Gór

Pozostając w temacie minerałów, koniecznie polecamy zajrzeć do Muzeum Mineralogicznego, bo eksponaty, jakie tam zobaczycie przyprawią Was o zawrót głowy. To nie tylko bogata kolekcja minerałów, ale także ekspozycja intrygujących skamieniałości, szkieletów dinozaurów i… meteoryt. Co więcej, przed wejściem znajdziecie unikatowy w skali Europy skamieniały las z czasów prehistorycznych. Gdy już ochłoniecie z wrażenia, przespacerujcie się do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Malownicza okolica zachwyciła artystyczne dusze braci i pisarze postanowili tam zamieszkać. Przez lata swojego życie krzewili kulturę i sztukę organizując wieczory artystyczne. Dzisiaj można zobaczyć, jak mieszkali i obejrzeć wystawy stałe m.in. ekspozycję wyrobów huty szkła w Szklarskiej Porębie, fotografie i obrazy. To właśnie Carl Hauptmann napisał Księgę Ducha Gór, czyli zbiór przygód ducha Karkonoszy. To było zapewne inspiracją do utworzenia przy domu Hauptmannów Ogrodu Ducha Gór. Poprowadzona tam ścieżka edukacyjna nie tylko pozwala poznać niezwykłą karkonoską florę, ale przede wszystkim uczy szacunku do gór i do otaczającej nas przyrody. To doskonały przedsmak i dobre merytoryczne przygotowanie do odkrywania sudeckich szlaków.

Zachwycające Sudety

Znane wszystkim Karkonosze to pasmo Sudetów i to właśnie ich unikatowość sprawia, że Szklarska Poręba jest bardzo dobrą bazą wypadową do górskich wycieczek. Wędrówka czerwonym szlakiem do Wodospadu Kamieńczyka rozgrzeje najwprawniejszych piechurów. Sam wodospad oczywiście robi wrażenie i jest uznawany za najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Ze Szklarskiej Poręby można też dotrzeć dalej aż na Szrenicę i do Śnieżnych Kotłów. Są to kotły polodowcowe, które razem z górującymi wokół wzniesieniami tworzą urzekający alpejski krajobraz. Jeśli jednak wolicie nieco niższe góry i potraficie zachwycić się dzikimi łąkami, wybierzcie się w Góry Izerskie. Jest to nieco mniej znane pasmo, ale dzięki temu nie uświadczycie tam tłumów. Szlaki nie są trudne technicznie, więc zabierzcie całą rodzinę i nacieszcie oczy widokami z Hali Izerskiej. Słuchając szumu bystrych potoków, zawitajcie na posiłek do Chatki Górzystów. Gwarantujemy, że nigdzie indziej nie znajdziecie lepszych naleśników!

Atrakcje dla najmłodszych

Słodkie naleśniki na pewno zadowolą wszystkie dzieciaki i dodadzą energii. Tak się składa, że w Szklarskiej Porębie jest bardzo dużo atrakcji stworzonych dla najmłodszych turystów. W Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada co odważniejsi mogą przejechać się kolejką górską, pograć w minigolfa lub poszaleć na symulatorze rodeo. Tuż obok znajdziecie Park Linowy Trollandia, a żeby zabić nudę w deszczowe dni można obejrzeć Wystawę z Klocków Lego. Tam nawet rodzice z sentymentem powrócą myślami do beztroskich czasów dzieciństwa. Również całą rodziną warto wybrać się do Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Zobaczycie na własne oczy, jak powstają szklane arcydzieła i poznacie historię wyrabiania szkła w okolicach Szklarskiej Poręby. Z pewnym wyprzedzeniem można zapisać się na warsztaty z grawerowania lub malowania na szkle. Po obejrzeniu skamielin w Muzeum Mineralogicznym można zafundować sobie wycieczkę do DinoParku. Standardowo można tam zobaczyć naturalnej wielkości rekonstrukcje prehistorycznych gadów, a także zawitać do miasteczka Flinstonów lub poskakać w małpim gaju. Sami zobaczycie, że czas spędzony w Szklarskiej Porębie z dziećmi minie niepostrzeżenie i zaraz będziecie chcieli wrócić.

Jedna noc to za mało

Jesteśmy przekonani, że urok i intrygujące atrakcje Szklarskiej Poręby przemówiły do Waszej wyobraźni i gorączkowo zastanawiacie się, jak wybrać i zarezerwować najlepszy nocleg. Zajrzyjcie na Noclegowo.pl, gdzie znajdziecie idealne oferty dla rodzin ze wszelkimi udogodnieniami lub prywatne kwatery tuż przy górskich szlakach. Rezerwacji możecie dokonać zarówno telefonicznie, jak i poprzez formularz online. Warto wesprzeć polską turystykę i przy okazji odkryć takie perełki, jak Szklarska Poręba. Aby nie czuć niedosytu, zaplanujcie sobie minimum tydzień!

materiał zewnętrzny