Praca zdalna to aktualnie jeden z najwygodniejszych sposobów świadczenia pracy dostępny na rynku. Dla wielu osób praca zdalna jest znaczącym czynnikiem, od którego zależy ich decyzja o podjęciu pracy akurat w tej konkretnej firmie. Na czym dokładnie polega ten rodzaj współpracy pracownika z pracodawcą? Jakie zawody i jakie branże oferują możliwość pracy zdalnej?
Podczas pandemii pracodawcy i pracownicy musieli szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wprowadzić w życie rozwiązania, które pomogą utrzymać stabilność pracy, a jednocześnie nie odbiją się na sytuacji finansowej firmy. Zadanie było bardzo trudne, jednak po czasie możemy stwierdzić, że działania te odmieniły współczesny rynek pracy. Choć praca zdalna była dostępną formą zatrudnienia już wcześniej, to jednak dopiero teraz stała się jednym z popularniejszych sposobów świadczenia pracy.
Rozpowszechnienie tego systemu sprawiło, że obecnie lokalizacja pracownika nie ma większego znaczenia, a pracodawcy mogą zatrudniać specjalistów z praktycznie każdego zakątka Polski, Europy, czy nawet świata. Jest jednak jedno ograniczenie – nie każdy zawód może być wykonywany zdalnie. Sprawdźmy zatem, jakie branże działają w zdalnej rzeczywistości pracowniczej i jakie zawody dają największe szanse na pracę zdalną!
Praca zdalna – na czym polega?
Na początek spróbujmy usystematyzować samo pojęcie pracy zdalnej. Choć większość osób doskonale wie, z czym to się je, to jednak niektórzy nie mieli jeszcze styczności z takim rozwiązaniem, dlatego też warto zacząć od korzeni. Praca zdalna to sposób świadczenia pracy, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki, nie będąc fizycznie w zakładzie pracy. Najczęściej pracuje więc w domu, korzystając z firmowego komputera, telefonu i innych sprzętów niezbędnych do pracy. Możesz więc wykonywać pracę w Jarocinie dla firmy znajdującej się w Warszawie.
W takich okolicznościach pracownik komunikuje się ze swoimi współpracownikami i pracodawcą przy pomocy komunikatorów i aplikacji przeznaczonych właśnie do utrzymania klarownej komunikacji na odległość. Jak natomiast wygląda sprawa nadzoru przełożonego i raportowania wyników pracy? w tym wypadku również istnieje szereg rozwiązań, takich jak wewnątrzzakładowe programy lub aplikacje i strony umożliwiające odhaczanie kolejnych punktów na liście do zrobienia. Jednocześnie przełożony może mieć ciągle dostęp do niezbędnych tabelek, dokumentów, czy platform, z których korzysta pracownik.
Jakie zawody najczęściej wiążą się z pracą zdalną?
Jakie zawody i branże korzystają z pracy zdalnej? Jaką ścieżkę kariery wybrać, jeśli liczy się dla ciebie możliwość pracy z dowolnego miejsca? Oto 5 zawodów, które mają największe perspektywy na pracę w trybie zdalnym!
- Programista – zawód przyszłości, na który obecnie panuje ogromne zapotrzebowanie na rynku pracy. Z racji specyfiki zawodu, programiści mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie i coraz częściej tak właśnie robią. Do tego dochodzą elastyczne godziny pracy, duże zapotrzebowanie na usługi i wysokie wynagrodzenia.
- Tłumacz – sektor tłumaczeń również przeszedł w znacznej mierze na pracę zdalną. Dotyczy to również tłumaczy przysięgłych, którzy część swoich obowiązków także mogą wykonywać z domu. Do tego dochodzą prace związane z tłumaczeniem tekstów takich jak blogi, instrukcje czy skrypty.
- Copywriter – pisane tekstów i branża copywritingu oraz SEO pracują w trybie zdalnym już od jakiegoś czasu. Zarówno system jak i specyfika codziennych obowiązków pozwalają na to, aby pracownicy wykonywali swoje zadania z domu, szczególnie że system raportowania wyników jest jasny.
- Spedytor – coraz częściej na rynku znajdziemy także oferty pracy zdalnej dla spedytorów. Firmy oferują narzędzia do pracy, a pracownik planujący transporty może z powodzeniem wykonywać swoją pracę przy domowym biurku.
- Grafik – zadania stawiane przed grafikiem komputerowym umożliwiają nawiązanie współpracy zdalnej. Grafik otrzymuje wytyczne i ma stworzyć odpowiednie projekty w terminie. Ostatecznie miejsce, w którym to robi, jest mało istotne, dlatego świetnie sprawdza się tu praca zdalna.
Nie da się zaprzeczyć, że zdolność niesie ze sobą dużo plusów, które jednak nie odpowiadają każdemu. Wiele bowiem zależy od nastawienia i osobowości pracownika. Osoba, która kocha kontakt z ludźmi, nie lubi być sama i potrzebuje ciągłego chaosu wokół siebie, nie odnajdzie się w spokojnych zakamarkach pracy zdalnej, wykonywanej pod kocem w domu. Jest też oczywiście druga strona medalu dotycząca introwertyków, dla których ta forma zatrudnienia jest wybawieniem i swoistym lekarstwem na większość stresów dnia codziennego.
materiał zewnętrzny