Ciepłe odzienie wierzchnie to podstawa podczas zimowych wyjść. Do wyboru mamy kurtki i płaszcze. Jeżeli szukamy czegoś eleganckiego i uniwersalnego zarazem, to koncentrujmy się na płaszczach. Jakie płaszcze będą pasować do wielu stylizacji?

Jeżeli dobrze wybierzemy płaszcz, to posłuży nam przez długi czas. Ważne jest to, byśmy wybrali płaszcz z tkanin wysokiej jakości i dopasowany do naszej sylwetki. Oprócz tego powinniśmy się przyjrzeć naszej garderobie , by wybrać model w odpowiednim kolorze, a najlepiej od razu patrzmy na płaszcze uniwersalne. Nawet jeśli zmienimy nieco nasz styl i wymienimy ubrania, to płaszcz nadal będzie wyglądać świetnie.

Płaszcz jednorzędowy czy dwurzędowy?

Jeszcze zanim wybierzemy fason, zastanówmy się nad tym, czy powinniśmy postawić na płaszcz jednorzędowy, czy dwurzędowy. Najważniejsza różnica między nimi polega na tym, że przy jednym rzędzie guzików płaszcz odejmuje nam kilogramów, natomiast dwa rzędy guzików ich dodają. Oznacza to, że płaszcze jednorzędowe są dla wszystkich osób chcących wysmuklić swoją sylwetkę. Po płaszcze dwurzędowe powinni sięgać tylko szczupli mężczyźni.

Klasyka zawsze w cenie

Klasyka sprawdza się zawsze. Dotyczy to różnych obszarów, także ubrań. Kiedy przymierzamy się do zakupu płaszcza i chcemy mieć pewność, że przez lata nie wyjdzie z mody, to spójrzmy na klasyczne fasony i kolory. Pierwszym z tych, na jakie warto spojrzeć, jest dyplomatka. To klasyczny i elegancki fason wywodzący się z hrabstwa Chesterfield. W klasycznym wydaniu płaszcz tego typu jest jednorzędowy o długości do kolan, choć zdarzają się też dyplomatki dwurzędowe. Dyplomatka to świetna propozycja do garnituru na studniówkę, ślub lub inne ważne wydarzenie.

Nieco mniej formalnym, ale przy tym wciąż eleganckim płaszczem, jest bosmanka. Charakterystycznymi cechami tego fasonu są otwarte klapy i drewniane guziki. Fason ten najpierw nosili marynarze, później przeniknął do powszechnej mody. Z kolei ze stroju żołnierzy wywodzi się  budrysówka. Tutaj także zapięcia są drewniane, ale nie są to guziki, a drewniane kołki. Fason tego płaszcza jest młodzieżowy i odpowiedni do tego, by nosić go do codziennych stylizacji. Jeśli będziemy szukali czegoś cieńszego, to spójrzmy na klasyczne trencze, one również niezmiennie od lat cieszą się popularnością.

Z czym nosimy klasyczne płaszcze?

Ponieważ płaszcz męski kojarzy się z szykiem i elegancją , możemy go nosić do garnituru. Przy czym wróćmy tutaj do powyższego rozróżnienia. Nie każdy płaszcz jest równie elegancki i niekoniecznie formalny garnitur będzie tworzyć dobry zestaw z budrysówką, którą częściej traktuje się jako kurtkę.

Płaszcze są uniwersalną propozycją i możemy je nosić z wieloma zestawieniami, nie tylko z garniturem. Do płaszcza pasować będą eleganckie spodnie, chinosy, jeansy. Górną część garderoby mogą stanowić różnego rodzaju koszule, marynarki, swetry, dopasowane golfy. Nie trudno więc zauważyć, że klasyczne płaszcze możemy nosić, kiedy preferujemy styl elegancki i smart casualowy, ale w części przypadków sprawdzi się również ze stylizacjami casualowymi.

Materiał zewnętrzny