Wakacje na Karaibach to znakomity pomysł, by przetrwać polską zimę i wczesną wiosnę. Kiedy w naszej strefie klimatycznej temperatura spada poniżej zera, a za oknem robi się biało, na Wyspach Karaibskich zaczyna się najwyższy sezon i pora sucha, czyli idealne warunki ku temu, by wypocząć w egzotycznym miejscu.

Wysp Karaibskich jest ponad 7 tysięcy, przy czym niektóre z nich są samodzielnymi państwami, a inne to zamorskie terytoria m.in. europejskich krajów, takich jak Francja czy Holandia. Dzisiaj opowiemy o największych atrakcjach Gwadelupy i Martyniki, które należą do Francji, a więc można na nie lecieć posiadając wyłącznie ważny dowód osobisty – o ile przesiadka odbędzie się w kraju, który nie wymaga dodatkowych dokumentów. Czego można spodziewać się na wakacjach na Gwadelupie? Czym zachwyca Martynika?

Gwadelupa – rum, kawa i wulkan

Gwadelupa to najdalej położone terytorium Unii Europejskiej – archipelag mieści się w Ameryce Środkowej, od wschodu na Oceanie Atlantyckim, od zachodu na Morzu Karaibskim. Do Gwadelupy należy pięć głównych wysp – Basse-Terre, Grande-Terre, Marie-Galante, La Desirade i Iles des Saintes oraz kilka pomniejszych i bezludnych, a stolicą regionu jest Basse-Terre. Gwadelupę pod koniec XV wieku odkrył Krzysztof Kolumb w trakcie drugiej podróży w poszukiwaniu nowego świata, natomiast później wyspę podbili francuscy piraci. Archipelag przechodził z rąk do rąk, a o tropikalne obszary walczyła z Francją Wielka Brytania oraz Szwecja.

Na Gwadelupie rezydowali też Kubańczycy, którzy uciekli z komunistycznej Kuby, by stworzyć ruch oporu. Śmiało można powiedzieć, że „dużo się tu działo”, a wyspa nie od zawsze była zorientowana na turystów i wciąż widać braki w infrastrukturze w niektórych regionach. To stwarza niebywałą okazję na podróż poza szlakiem i obcowanie z dziką naturą! Na Gwadelupie panuje klimat podrównikowy wilgotny ze średnimi rocznymi temperaturami w przedziale 25-29 stopni Celsjusza. Tropikalne burze i huragany nie oszczędzają tego miejsca w porze deszczowej, dlatego najlepszą porą na wakacje na Gwadelupie są miesiące od połowy grudnia do połowy maja. Większość wysp archipelagu ma pochodzenie wulkaniczne, co oznacza górzyste tereny i urozmaicony krajobraz. Najwyższym szczytem na wyspach jest czynny wulkan Soufriere (1467 metrów n.p.m), który leży w Parku Narodowym Gwadelupy wpisanym na listę UNESCO.

Na wulkan prowadzi około 300 kilometrów szlaków turystycznych i jak łatwo się domyślić, jest to jedna z największych atrakcji w regionie. Szlaki są urozmaicone i podczas wędrówki można podziwiać wspaniałe krajobrazy, m.in. piękne wodospady Carbet, pola dziko rosnących storczyków, lasy mahoniowe i bambusowe, a także piaszczyste plaże. Jeśli zdecydujecie się na wakacje na Gwadelupie, główną atrakcją będzie dzika natura – tropikalna roślinność, bogactwo podwodnego świata i długie, puste, piaszczyste plaże – warto też pamiętać, że ten wyspiarski kraj słynie z wybornego rumu i doskonałej kawy. Mieszkańcy Gwadelupy mówią głównie w języku francuskim, ale w turystycznych miejscach bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim.

Martynika: kraina parków narodowych i ojczyzna Józefiny

Czy macie ochotę na luksusowe wakacje na Martynice? Martynika to departament zamorski Francji i miejsce, w którym urodziła się francuska cesarzowa oraz żona Napoleona Bonaparte – Józefina. Największa z Wysp Zawietrznych położona jest pomiędzy niewielką Dominiką na północy i Saint Lucią na południu. Martynikę także odkrył Krzysztof Kolumb, nieco później niż Gwadelupę, i przez cały okres od XV wieku pozostała nieprzerwanie w rękach Francuzów. Mieszkańcy Martyniki porozumiewają się w języku francuskim w regionalnej odmianie, a na wyspie można poczuć się „po europejsku”.

Martynika to zdecydowanie dobre miejsce na luksusowe wakacje, ze względu na dobrą infrastrukturę i dość łagodny klimat. Najlepsza pora na urlop na tej karaibskiej wyspie przypada w okresie od grudnia do połowy maja, więc można połączyć wycieczkę ze zwiedzaniem Gwadelupy. Stolicą Martyniki jest piękne miasto, Fort-de-France, gdzie można poczuć autentyczną karaibską atmosferę, skosztować kuchni kreolskiej i francuskiej i pójść na zakupy na lokalny targ. Fort-de-France to tętniące życiem miasto, w którym co prawda nie ma zbyt wielu typowych turystycznych atrakcji, ale za to jest świetną bazą wypadową. Warto dodać, że Martynikę niegdyś nazywano wyspą kwiatów – nie tylko ze względów na imponujące ogrody i bujną roślinność, ale także dzięki olbrzymiej ilości parków narodowych i rezerwatów przyrody na tak małym obszarze.

Martynika to wyspa, która oczaruje miłośników natury! Przepięknym miastem jest m.in. Saint Pierre, zlokalizowane w zatoce otoczonej porośniętymi lasami górami. Spektakularne krajobrazy, karaibski rum, romantyczne zachody słońca i luksusowe hotele to idealny scenariusz na wakacje we dwoje, podróż poślubną lub odnowienie przysięgi małżeńskiej. Warto także wybrać się na rejs ekskluzywnym statkiem, zdobyć najwyższy szczyt, Pelee i zobaczyć piękno wyspy Sainte-Anne.

materiał zewnętrzny