Yerba mate to napój, który stanowi swego rodzaju wizytówkę Ameryki Południowej. Jest doskonale znany na całym świecie i wciąż zdobywa popularność. Dziś zabieramy Was w specjalną podróż i przedstawiamy kilka przydatnych informacji na temat yerba mate!

Yerba mate – co to jest?

Yerba mate to nazwa suszu i przyrządzanego z niego napoju, wywodzącego się z Ameryki Południowej. W jego skład wchodzą liście i łodygi ostrokrzewu paragwajskiego – drzewa, które ze względu na specyficzne wymagania klimatyczne i geograficzne spotkać można jedynie w kilku krajach: Brazylii, Argentynie i Paragwaju. Te kraje stanowią jednocześnie światową czołówkę producentów oraz eksporterów yerba mate, która zdobyła popularność głównie dzięki swojemu pobudzającemu działaniu.

Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielone drzewo o jasnej, gładkiej korze, osiągające nawet kilkanaście metrów wysokości. Jeśli chcesz wkroczyć do świata yerba mate, odwiedź sklep Poyerbani.pl – znajdziesz tam przydatne informacje na temat ostrokrzewu paragwajskiego i kultury Ameryki Południowej.

Jak pić yerba mate?

Yerba mate wiąże się ze specjalnym rytuałem zaparzania i spożywania. Biorąc pod uwagę, że napój ten był obecny już w życiu rdzennych mieszkańców kontynentu, nie ma w tym nic dziwnego. Wiele krajów uważa yerba mate za swój napój narodowy! Tak jest m.in. w Argentynie, gdzie przyjaciele zbierają się w kręgu i piją yerba mate z jednego naczynka, podając je sobie z rąk do rąk. To ważny element tożsamości kulturowej!

Yerba mate pija się ze specjalnych naczynek zwanych tykwami lub matero – mogą być one wykonane z różnych materiałów, m.in. z prawdziwej dyni kalabasowej, ceramiki, drewna, a nawet metalu czy bydlęcego rogu. Do naczynka należy wsypać porcję suszu – powinna ona zawierać ok. 30 g produktu, ale można regulować ilość w zależności od własnych upodobań. Susz zwykle usypuje się w kopiec tak, aby opierał się on o ściankę naczynia tylko z jednej strony. W wolne miejsce wkłada się bombillę – specjalną rurkę wyposażoną w filtr. Następnie yerba mate można zalać wodą – ważną rolę gra temperatura – 70-80 stopni. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę, ale nie wiesz jak, dobrym rozwiązaniem będą zestawy yerba mate!

Jaką yerba mate kupić?

Yerba mate to zdrowy i pyszny napój dostępny w wielu wersjach. Tradycyjna jest dość gorzka i aromatyczna, co wynika z faktu, że susz wędzi się dymem. Z drugiej strony, nie brakuje produktów suszonych gorącym powietrzem – są one nieco delikatniejsze, ale wciąż mocne w smaku. Osoby, które preferują nieco delikatniejsze napoje, może zainteresować yerba mate z dodatkami smakowymi – to najczęściej owoce, zioła lub aromaty, nadające naparom słodkie, orzeźwiające lub roślinne nuty. Dużą popularnością cieszy się także pobudzająca yerba mate z guaraną – owocem zawierającym duże ilości kofeiny. Orzeźwiający smak i długotrwałe pobudzenie sprawiają, że wiele osób zastępuje nią kawę!

materiał zewnętrzny