Szlak Wdy (szlak kajakowy)

Lipkusz - Wdzydze - Czarna Woda - Błędno - Tleń

5.00 (88%) - 1 głos

195 km

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Józefa Rusieckiego

Długość rzeki 198 km, szlaku 195 km

Rzeka Wda

Wda zwana też Czarną Wodą jest lewym dopływem Wisły. Płynie przez Bory Tucholskie i Wysoczyznę Świecką, w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Wypływa z jez. Krążno. Przepływa przez jeziora m.in. Schodno, Radolne, Wdzydze, Żurskie, Gródek. Jest szlakiem bardzo malowniczym i atrakcyjnym krajoznawczo.
Górny odcinek Wdy to wąska z szybkim nurtem rzeczka, przepływająca przez liczne jeziora. W środkowym biegu,  przecina Bory Tucholskie – nurt szybki, z licznymi bystrzami. Dolny bieg rzeki to głównie jeziora zaporowe przed elektrowniami połączone  szybkim nurtem. Ujście do Wisły w Świeciu.

Bory Tucholskie

Między Brdą i Wdą rozciąga się drugi co do wielkości w Polsce, kompleks leśny Borów Tucholskich, położony między Chojnicami a Tucholą na południu oraz Kościerzyną a Starogardem Gdańskim na północy. Panującym gatunkiem jest tu sosna z nieznaczną domieszką innych gatunków drzew. Na ich terenie znajdują się  ostoje rzadkich gatunków ptaków, np. bociana czarnego, kormorana, głuszca, cietrzewia.  Utworzono tu Parki Krajobrazowe: Tucholski, Zaborski, oraz Wdzydzki i Wdecki Park Narodowy “Bory Tucholskie”. Utworzono również szereg rezerwatów przyrody m.in w dorzeczu Wdy; Krajobrazowy – Odry, Krzywe Koło, ornitologiczny – Miedzno, leśny – Brzęki czy torfowiskowy – Dury.

Parki Krajobrazowe

Wdzydzki Park Krajobrazowy – utworzony w 1983 roku, o powierzchni 17.832 ha. Otulina parku wynosi 15.208 ha.
Jest to północna część Borów Tucholskich z zespołem Jezior Wdzydzkich. Na terenie parku występują rozległe pola sandrowe urozmaicone licznymi wytopiskami wypełnionymi wodą lub złogami torfów oraz “wyspami morenowymi”. Dominują tu bory świeże i mieszane.
Fragmenty cennej roślinności nieleśnej, dość bogata flora roślin naczyniowych, fauna z szeregiem rzadkich gatunków, m.in. wydra, bóbr, szlachar, puchacz, endemiczna odmiana troci – tzw. troć jeziorna (wdzydzka).
Wdecki Park Krajobrazowy utworzony został w 1993 roku. Ma powierzchnię 23786,39 ha (w tym 4609,12 ha – strefa ochronna). Osią parku jest rzeka Wda wraz z jej dopływami: rzeką Prusiną, Sobińską Strugą i Ryszką. Te rzeki i ich doliny stanowią o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych tego terenu. Najbardziej malowniczy jest środkowy bieg Wdy, gdzie rzeka przepływa, meandrując w głębokiej dolinie przez kompleksy lasów liściastych. W wyniku spiętrzenia wód rzeki Wdy i zalania ujściowych odcinków jej dopływów: Prusiny, Ryszki i innych drobniejszych cieków powstał duży (440 ha) sztuczny zbiornik zaporowy Żur. W lasach dominują bory mieszane. Osobliwością dendrologiczną jest występowanie jarząbu brekinii w rezerwacie “Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego” w Szczerkowie. Wśród roślin rzadkich i chronionych w Parku występują m.in. widłak goździsty, spłaszczony i jałowcowaty, rosiczki, storczyk szerokolistny i plamisty, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, kopytnik i mącznica lekarska. Osobliwościami fauny są m.in. żurawie, gągoły, tracze nurogęsi, błotniaki stawowe, bataliony, zimorodki, pstrągi potokowe, żmije zygzakowate, salamandry plamiste, rzekotki i traszki grzebieniaste. Na terenie Parku funkcjonują następujące rezerwaty przyrody: “Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”, “Dury”, “Martwe”, “Jezioro Ciche” i “Jezioro Miedzno”. Projektuje się utworzenie rezerwatów: “Jezioro Piaseczno” i “Dolina rzeki Wdy”. W Parku utworzono trzy zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: “Dolina rzeki Ryszki”, “Dolina rzeki Sobińska Struga” i “Dolina rzeki Prusiny”.
Pokonanie kajakiem tej trasy wodnej Borów Tucholskich i Kociewia nie powinno sprawić trudności nawet dla mniej sprawnych wodniaków, chociaż Jez. Wdzydzkie przy złych warunkach atmosferycznych może być groźną przeszkodę. Na przebycie odcinaka szlaku Lipusz – Tleń wystarczy 7 dni. Na pokonanie całej trasy z bocznymi wypadami należy liczyć  co najmniej 2 tygodnie.

Propozycja spływu Wdą

  • Lipusz (duży zorganizowany biwak na prawym brzegu) – Wdzydze (prywatna łąka nad jeziorem, można przybić i biwakować po uzgodnieniu z właścicielem.) około 20 km
  • Wdzydze – Miedzno ( duże, zorganizowane pole biwakowe PTTK.) ok.17 km
  • Miedzno –  Czarna Woda (pole PTTK na prawym brzegu) ok. 23 km
  • Czarna Woda – Mały Bukowiec (miejsca biwakowe przy moście ) ok.25 km.
  • Mały Bukowiec – Wda (płatne pole biwakowe PTTK) ok. 20 km.
  • Wda – Błędno (biwak PTTK) ok. 25 km.
  • Błędno – Tleń (stanica PTTK) ok. 23 km

Dokładne opisy tras pod adresami: http://kajak.org.pl/splywww/szlak9 http://www.wda.pl/ http://www.activitas.com.pl/

Książka: Zbigniew Galiński „Wda” przewodnik dla kajakarzy

Trasy w okolicy

Trasa Szlak Wdy - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Szlak Wdy - ile km?

Długość trasy wynosi 195 km (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak kajakowy. Miejscowości: Błędno, Czarna Woda, Lipkusz, Tleń, i Wdzydze. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), i Wdecki Park Krajobrazowy.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021