Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Długość wg gps 21,7 kmProsty szlak prowadzący z Bydgoszczy (pętla MZK na osiedlu Błonie) do miejscowości Tur. Biegnie w większości gruntowymi drogami leśnymi (miejscami piaszczystymi), na początku i końcu oraz w okolicach Zamościa odcinki dróg asfaltowych.W Białych Błotach szlak pokrywa się przez moment z ciekawą ścieżką dydaktyczną oraz ze szlakiem do jazdy konnej (czego jako rowerzysta bardzo nie lubię). Wzdłuż całej trasy ścieżki dydaktycznej ustawione są liczne tablice informacyjne.Szlak przecina Kanał Notecki razem z czarnym szlakiem Powstania Wielkopolskiego mostem kolejowym. Przeprawa przez most może stanowić dla niektórych pewien problem. Szlak słabo oznakowany, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości którędy biegnie, trzeba go pokonać w dwóch kierunkach.
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”
Bydgoszcz Błonie pętla MZK – wiaduktem – zejście z szosy 1,7 km – obwodnica 5,5 km – Murowaniec 8 km – Kanał Notecki 10 km węzeł szlaków (( czarny Bydgoszcz – Rynarzewo ) most kolejowy na Górnym Kanale Noteckim – pomnik Powstańców Wielkopolskich Zamość PKS 12 km – Rynarzewo PKP , PKS 13 km – Podlaski 16 km – Głęboczek 19 km węzeł szlaków ( Żółty Bydgoszcz – Pila Kalina ) – Żurczyn PKS 21 km – Tur PKS – 23 km.
Odnowiony w 2012 roku zielony szlak z Błonia do Turu nadal zachęca do przejścia przez pozbawiony wielu desek most kolejowy nad kanałem Noteckim, ale osoby z zaburzoną równowagą i obawiające się poślizgnięcia mogą go ominąć nadkładając trochę drogi i dochodząc wschodnim brzegiem kanału do mostu drogowego na szosie nr 5 i schodząc z ruchliwej szosy na drogę polną do przejazdu kolejowego (droga zachodnim brzegiem jest bezprawnie zagrodzona). Wrócił również do pierwotnego przebiegu przez dawne łąki w Murowańcu gdyż teraz to zabudowane uliczki. Szlak omija też bokiem od południa ogrodzone gospodarstwo i łąki Podlaski (koło bezimiennej mogiły).
W związku z powyższym mapa i dane GPS mogą być częściowo nieaktualne na opisanych odcinkach.
Aktualizacja maj 2020: Przebieg szlaku został częściowo zmieniony na odcinku od wiaduktu na Błoniu do okolic ścieżki dydaktycznej w Białych Błotach. Może więc się różnić względem mapy i załączonych plików GPS.
Trasy w okolicy
Trasa Bydgoszcz – Tur - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Bydgoszcz – Tur - ile km?
Długość trasy wynosi 23 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Bydgoszcz – Tur ?
Na pokonanie tej trasy o długości 23 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Bydgoszcz – Tur ?
Trasa Bydgoszcz – Tur prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Bydgoszcz i Tur. Regiony: Bydgoski (powiat) i Nakielski (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2021
komentarz 20 maja 2010
Szlak jest słabo oznakowany. Szczególnie na odcinku powyżej Murowańca. Przez większość trasy przebiega przez leśne drogi i ścieżki. W okolicach Białych Błot szlak biegnie przez pewien czas na równi z tutejszą ścieżką ekologiczną, którą warto zwiedzić w całości. Aby przeprawić się przez Kanał Notecki jesteśmy zmuszeni przejść starym mostem kolejowym na drugą stronę rzeki. Most jest w kiepskim stanie, szczególnie dla pieszego turysty. Dla niektórych może się to okazać rzeczą nie do przejścia. Ze względu na znaczną wysokość, a także przez fakt, ze konstrukcja składa się z podkładów kolejowych po których trzeba uważnie stąpać, aby nie wpaść pomiędzy nie, co wiązałoby się ze spadnięciem ze znacznej wysokości. Po tej przeprawie czeka nas wędrówka jakieś 300m torowiskiem, bez żadnych znaków, aż dojdziemy do przejazdu, na którym to skręcamy w lewo. W Zamościu skręcamy na Tur, po czym wędrujemy cały czas asfaltową drogą do tejże miejscowości. Na tym odcinku również brak oznaczeń szlaku. Podczas końcowego odcinka trasy możemy podziwiać malownicze krajobrazy Łąk Nadnoteckich. Trasę kończymy w Turze. Szlak nie jest specjalnie widowiskowy, oprócz wspomnianych krajobrazów w końcowym odcinku, a także mostu – widowiskowego raczej w negatywny sposób.
Super szlak gdyby nie most i brak punktów postojowych 01 listopada 2014 karolxii
Przeszliśmy ten szlak w kierunku z Tura do Bydgoszczy.
Nie miałbym zastrzeżeń co do samego szlaku gdyby nie dwie rzeczy:
1) Słynny most kolejowy przez Noteć. Dla mnie to rzecz nie do przejścia, a dla pozostałych-odważnych niepotrzebny “ryzyk-fizyk”. W tej chwili można go przejść tylko i wyłącznie po podkładach kolejowych i tu podkreślam – bardzo pewnym krokiem, bo chwila zawahania grozi upadkiem, który może się zakończyć złamaniem nogi (początkowy odcinek mostu przebiega nad twardym gruntem) bądź kąpielą w Noteci.
Zastanawiam się tylko jak panowie znakarze z PTTK widząc tak fatalny stan mostu, nie zmienili przebiegu szlaku po jego ostatnim odnowieniu. Wstyd, hańba i prokurator !!!
2) Brak punktów postojowych przez pierwsze 3/4 przebiegu trasy licząc od strony Tura. Punkty postojowe można napotkać dopiero w lesie – na wysokości Białych Błót. Tutaj należą się brawa dla nadleśnictwa Bydgoszcz, które w tej części szlaku o te punkty zadbało.
Ogólnie polecam dla osób chcących poznać tereny leśne na zachód od Bydgoszczy.
W lipcu 2019 roku – po rozmowach z dyrekcją PKP, które potwierdziły, że przejście szlaków przez most kolejowy jest nielegalne (i oczywiście niebezpieczne!) – w ramach odnawiania szlaku czarnego Bydgoszcz – Rynarzewo, znakarze Oddziału Wojskowego dokonali zmiany przebiegu obu tych szlaków. Jest już czytelnie i bezpiecznie!
Bardzo ciekawy szlak, który przechodziłem 05.02.2021 Dobrze oznakowany, choć w okolicy obwodnicy idąc od strony miejscowości Tur napotykamy na ogrodzoną szkółkę leśną przez którą według mapy prowadzi trasa. Należy również uważać na oznakowanie w Zamościu – można trafić na stare prowadzące przez wspomniany most kolejowy. Ścieżki dydaktyczne, nordick walking, miejsca historyczne – czego chcieć więcej. Szak przechodziłem zimą przy sporej ilości lodu i śniegu – przydały by się raczki 😉 Na trasie naliczyłem 3 miejsca postojowe (wiatki turystyczne). Polecam…
Przyjemny szlak. Oznakowanie w rejonie Turu mogłoby zostać poprawione. Po drodze kilka ścieżek dydaktycznych i miejsc odpoczynku.
Szlak przejechałem 🚴♂️ MTB polecam. Nie ma co się rozpisywać – jedyne co to szlak nie prowadzi już przez most kolejowy. Polecam powrót do Bydgoszczy przez Brzózki fajna urokliwa wioska – rzeźby – murale i stary cmentarz ewangelicki – warte zobaczenia.