Spis treści:   Opis  | Mapa trasy  | Komentarze

Znak - Szlak pieszy czerwony

Bydgoszcz – Łabiszyn (im. Dąbrowskiego, pieszy, czerwony)

Bydgoszcz - Zielonka - Łabiszyn

3.36 (68%) - 11 głosy

20 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Mapa

Opis

Opis nadesłał AniolS
Szlak prowadzi trasą przemarszu wojsk powstańczych pod dowództwem gen. H. Dąbrowskiego w 1794 r.Zaczyna się przy pętli autobusowej na bydgoskim osiedlu Błonie. Prowadzi na początku głównie drogami asfaltowymi, a potem polnymi drogami łąk nadnoteckich. W Dębinku przecinamy Noteć, Kanał Notecki (okolica oblegana przez wędkarzy). W okolicach Władysławowa sporo piasku. Na drodze asfaltowej między Władysławowem a Pszczółczynem mijamy aleję lipową. Za Pszczółczynem skręcamy w las na wymagający ale ciekawy interwałowy odcinek. Szlak kończy się w Łabiszynie przy targowisku miejskim. W Łabiszynie można zobaczyć m.in.:- łabiszyński klasztor, wzniesiony w 1594 r. przebudowany później w stylu barokowym, obecnie kościół rzymsko-katolicki;- grobowce na przykościelnym cmentarzu, np. grobowiec pułkownika Władysława Mielęckiego, dowódcy Powstania Styczniowego;- młyn i spichlerz zbożowy z końca XVIII w. ;- przyrodniczo-archeologiczną wyspę parkową ;- „Górę Szekelego” – miejsce walk i wspólnych mogił żołnierzy polskich i pruskich, którzy zginęli w bitwie 29-30września 1794 r. podczas Powstania Kościuszkowskiego. (Niestety nie udało mi się znaleźć tego miejsca, a wydawać by się mogło, że z racji nazwy szlaku powinno leżeć na jego trasie).

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”

Bydgoszcz Błonie pętla autobusowa – wiadukt 1 km – lasem – Trzciniec PKP 4 km – lasem – Zielonka PKS 6 km – Bydgoskie Łąki Nadnoteckie – Kanał Notecki – śluza Dębinek 12 km – Noteć – Władysławowo – Pszczółczyn PKS 14 km – lasem – Kąpie 20 km – Łabiszyn PKS 22 km.

Aktualizacja maj 2020: Przebieg szlaku został skorygowany na odcinku od wiaduktu na Błoniu do ul Gminnej w Trzcińcu. Z zarosłego i przeoranego pobocza torów został przeniesiony na wydeptany równolegly dukt.

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Bydgoszcz i Łabiszyn. Regiony: Bydgoski (powiat) i Bydgoszcz. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021