Spis treści: Opis | Mapa trasy | Komentarze
Mapa
Opis
Opis nadesłał AniolS
Szlak prowadzi trasą przemarszu wojsk powstańczych pod dowództwem gen. H. Dąbrowskiego w 1794 r.Zaczyna się przy pętli autobusowej na bydgoskim osiedlu Błonie. Prowadzi na początku głównie drogami asfaltowymi, a potem polnymi drogami łąk nadnoteckich. W Dębinku przecinamy Noteć, Kanał Notecki (okolica oblegana przez wędkarzy). W okolicach Władysławowa sporo piasku. Na drodze asfaltowej między Władysławowem a Pszczółczynem mijamy aleję lipową. Za Pszczółczynem skręcamy w las na wymagający ale ciekawy interwałowy odcinek. Szlak kończy się w Łabiszynie przy targowisku miejskim. W Łabiszynie można zobaczyć m.in.:- łabiszyński klasztor, wzniesiony w 1594 r. przebudowany później w stylu barokowym, obecnie kościół rzymsko-katolicki;- grobowce na przykościelnym cmentarzu, np. grobowiec pułkownika Władysława Mielęckiego, dowódcy Powstania Styczniowego;- młyn i spichlerz zbożowy z końca XVIII w. ;- przyrodniczo-archeologiczną wyspę parkową ;- „Górę Szekelego” – miejsce walk i wspólnych mogił żołnierzy polskich i pruskich, którzy zginęli w bitwie 29-30września 1794 r. podczas Powstania Kościuszkowskiego. (Niestety nie udało mi się znaleźć tego miejsca, a wydawać by się mogło, że z racji nazwy szlaku powinno leżeć na jego trasie).
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”
Bydgoszcz Błonie pętla autobusowa – wiadukt 1 km – lasem – Trzciniec PKP 4 km – lasem – Zielonka PKS 6 km – Bydgoskie Łąki Nadnoteckie – Kanał Notecki – śluza Dębinek 12 km – Noteć – Władysławowo – Pszczółczyn PKS 14 km – lasem – Kąpie 20 km – Łabiszyn PKS 22 km.
Aktualizacja maj 2020: Przebieg szlaku został skorygowany na odcinku od wiaduktu na Błoniu do ul Gminnej w Trzcińcu. Z zarosłego i przeoranego pobocza torów został przeniesiony na wydeptany równolegly dukt.
Trasy w okolicy
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Bydgoszcz i .Łabiszyn. Regiony: Bydgoski (powiat) i .Bydgoszcz. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021
rowerem 23 lipca 2014
Szlak możliwy do przejechania rowerem. Jednak poza lasem na nadnoteckich łąkach niesamowita i nierówna walka z piaszczystą nawierzchnią.
Podczas przejazdu naliczyłem chyba 10 różnej wielkości mostów i mosteczków. Większość z nich nad Notecią i jej kanałami. Świetne zabytki techniki, szkoda że w kiepskim stanie technicznym.
Podsumowując, walory krajoznawcze tej trasy na pewno wynagrodzą trud związany z pokonaniem piaszczystej drogi 🙂
Zgodzę się z przedmówcą choć już 2017r. Szosowy – odpada, CX jeszcze ujdzie więc najlepiej wybrać się MTB. Trasa śliczna, ulice mało ruchliwe. Polecam
Mam taką teorię, że Góra Szekelego znajduje się w lesie w Smogorzewie.
Skąd ta teoria? Jestem zainteresowany tematem…
Szlak łatwy choć słabo oznakowany, od Trzcińca dawno nie widział znakarzy. Ogólnie mało urokliwy – w większości prowadzi wzdłuż dróg asfaltwych bądź chodnikami – nawet zimowa sceneria nie oddała mu uroku.