Spis treści:   Opis  | Mapa trasy  | Komentarze

Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski (im. Łęgi, szlak pieszy, niebieski)

Laskowice Pomorskie - Leosia - Kozłowo - Terespol Pomorski

4.30 (85%) - 10 głosy

22 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Mapa

Opis

Opis i zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości ks. Grzegorza Kortasa
Szlak im. Łęgi (fot. ks. G. Kortas)Ks. dr Władysław Łęga (1889-1960) – ksiądz rodem z Powiśla, działacz Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 roku, ppułkownik Wojska Polskiego, wieloletni kapelan wojskowy w Grudziądzu, archeolog i etnografa, historyk, czołowy działacz Towarzystwa Naukowego w Toruniu, wieloletni proboszcz w Sopocie, aktywny uczestnik Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, autor znakomitych opracowań z dziejów średniowiecznego Pomorza Gdańskiego!
Trasa zaczyna się przy dworcu PKP w Laskowicach Pomorskich, skąd wiedzie wzdłuż linii kolejowej do Kamienia św. Wojciecha w Leosi. Tutaj szlak przecina się ze szlakiem Hoffmana, zmierza nad Wdę i biegnie na południe. W miejscowości Bedlenki trasa przecina rzekę i przez Mały Dólsk prowadzi do zalewu w Kozłowie.
Szlak im. ks. dr. Władysława Łęgi poświęcony jest wybitnemu znawcy archeologii i etnografii Kociewia. Bardzo interesująca trasa biegnie wokół dorzecza dolnej Wdy. Szlak prowadzi wzdłuż końcowego odcinka Wdy. Rozpoczyna się w Terespolu Pomorskim, a kończy w Laskowicach Pomorskich.

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Laskowice Pomorskie i Terespol Pomorski. Regiony: Świecki (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021