Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Opis i zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości ks. Grzegorza Kortasa
Ks. dr Władysław Łęga (1889-1960) – ksiądz rodem z Powiśla, działacz Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 roku, ppułkownik Wojska Polskiego, wieloletni kapelan wojskowy w Grudziądzu, archeolog i etnografa, historyk, czołowy działacz Towarzystwa Naukowego w Toruniu, wieloletni proboszcz w Sopocie, aktywny uczestnik Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, autor znakomitych opracowań z dziejów średniowiecznego Pomorza Gdańskiego!
Trasa zaczyna się przy dworcu PKP w Laskowicach Pomorskich, skąd wiedzie wzdłuż linii kolejowej do Kamienia św. Wojciecha w Leosi. Tutaj szlak przecina się ze szlakiem Hoffmana, zmierza nad Wdę i biegnie na południe. W miejscowości Bedlenki trasa przecina rzekę i przez Mały Dólsk prowadzi do zalewu w Kozłowie.
Szlak im. ks. dr. Władysława Łęgi poświęcony jest wybitnemu znawcy archeologii i etnografii Kociewia. Bardzo interesująca trasa biegnie wokół dorzecza dolnej Wdy. Szlak prowadzi wzdłuż końcowego odcinka Wdy. Rozpoczyna się w Terespolu Pomorskim, a kończy w Laskowicach Pomorskich.
Trasy w okolicy
Trasa Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski - ile km?
Długość trasy wynosi 22 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski ?
Na pokonanie tej trasy o długości 22 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski ?
Trasa Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Laskowice Pomorskie i Terespol Pomorski. Regiony: Świecki (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021
Laskowice Pomorskie – Terespol Pomorski 06 czerwca 2011
Szlak ciekawy, dla każdego (rowerzysty) coś miłego. Są i odcinki asfaltowe, leśne drogi i ścieżki, piachu nie za dużo. Oznakowanie dobre.
Wrażenia z szlaku 20 sierpnia 2011
Najładniejszy szlak, którym szedłem.
Wrażenia 09 sierpnia 2015
Szlak bardzo przyjemny. Niestety oznakowanie trochę już wyblakło i nie we wszystkich miejscach jest pełne (kilka razy nie byłem pewien, że wybrałem dobrą drogę. Ale nie zabłądziłem).
Przy moście w Kozłowie przyjemne pole piknikowe.
Szlak piękny zwłaszcza przy tak cudownej pogodzie jak w dniu dzisiejszym. Niestety oznakowanie coraz gorsze czyli jak się domyślam nie odnawiano go przez okres ostatnich trzech lat stąd możliwość uniknięcia błądzenia dzięki powyższemu śladowi GPS. Czystość Czarnej Wody i lasy wśród których prowadzi szlak zachwycające.
Spacer szlakiem to okazja do kilku godzin relaksu i refleksji …
Szlak przeszedłem niedawno. Prowadzi przez ciekawe miejsca (Kamień św. Wojciecha, dolina Wdy) – jest przyjemny i łatwy. Po drodze kilka miejsc postoju z wiatami. Oznaczenie trochę wyblakłe lub zatarte i przydałoby się jego odświeżenie, chociaż nie powoduje większych problemów nawigacyjnych (ślad GPS przyda się głównie na odcinku Laskowice-Leosia). Szlak idealny na kilkugodzinny spokojny spacer. Polecam
Szlak na początku i w końcówce prowadzi drogą asfaltową , później terenami leśnymi , oznaczenie faktycznie dość słabe . Wiaty znajdują się w Kozłowie przy wiadukcie , w Bedlenkach na Wdą , oraz w Leosii nad rzeką oraz przy Kamieniu św.Wojciecha. Szlak przebiega w zacisznych okolicach . Polecam.