Szlak rowerowy zielony

Dookoła Doliny Dolnej Wisły (szlak rowerowy zielony)

Bydgoszcz - Świecie - Chełmno - Ostromecko - Bydgoszcz (spichrze przy ul. Grodzkiej)

3.45 (69%) - 78 głosy

105 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 95 % | szuter: 5 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Kujawsko – Pomorskiej Organizacji Turystycznej

Wisła, nazywana ostatnią dziką rzeką Europy w województwie kujawsko-pomorskim zmienia charakterystycznie swój bieg z równoleżnikowego na południkowy. To tutaj, w okolicach bydgoskiego Fordonu zaczyna się jeden z jej najbardziej malowniczych fragmentów – Dolina Dolnej Wisły. O niezwykłym charakterze tych terenów decyduje nie tylko sama rzeka, ale również dolina, której szerokość wynosi około 5 km, a zbocza mają przeciętnie 50 m wysokości. Wspaniałe krajobrazy to nie wszystko. Znaczne piętno na tych terenach odcisnęli ich mieszkańcy. To tutaj można zetknąć się z materialnymi pozostałościami osadnictwa Mennonitów, zwiedzić krzyżackie zamki czy pospacerować ulicami „Krakowa Północy” -Chełmna.
Zielony szlak rowerowy pozwala poznać wiele z tych walorów z perspektywy siodełka, do czego serdecznie namawiamy!

Szlak prowadzi głównie asfaltowymi, małoruchliwymi drogami – łącznie 105 km. Na trasie znajdują się 3 bardziej wymagające podjazdy o przewyższeniu po około 50 m. W większości mijanych wsi znajdują się sklepy. Jednak żeby zjeść ciepły posiłek trzeba dotrzeć do Świecia lub Chełmna. Jeżdżącym rekreacyjnie proponujemy rozbicie trasy na dwa dni. Po drodze nie powinno być problemów ze znalezieniem noclegu w gospodarstwach agroturystycznych, a w Świeciu i Chełmnie również w innych obiektach. Szlak wiedzie w pobliżu wielu ciekawych obiektów – warto czasem nadłożyć trochę drogi.
Do Chełmna

Trasa zaczyna swój bieg w bydgoskim Myślęcinku przy pętli tramwajowej. Prowadzi parkowymi alejkami, przecina ulicę Gdańską, a następnie ulicami Zamczysko i Pod Skarpą dociera do dzielnicy Fordon. Tutaj można już skorzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych żeby w końcu opuścić Bydgoszcz ulicą Wyzwolenia. Chwilę po wyjeździe z miasta naszym oczom ukazują się krajobrazy, które będą towarzyszyć przez większość drogi: płaskie dno doliny porośnięte łąkami oraz pobliskie strome zbocze skarpy. Kryje ona wiele ciekawostek dla miłośników przyrody. Przecinają ją porośnięte bujną roślinnością parowy, w jej zboczu ma ujście źródło św. Rocha, (Topolno), a także znajduje się jedyna w województwie jaskinia – Bajka (Gądecz). Na brzegu płaskowyżu można znaleźć liczne punkty widokowe oraz ślady po dawnych grodziskach (Strzelce Dolne, Topolinek, Gruczno).

Mijamy słynące z wyrobu tradycyjnych powideł Strzelce Dolne i dojeżdżamy do monotonnego podjazdu wiodącego na skraj płaskowyżu. Tutaj Wisła zbliża się do brzegu skarpy. Warto zwrócić uwagę na otwierające siępo prawej stronie widoki. Po podjeździe można nadłożyć około 6 km i udać się na skrzyżowaniu w lewo w kierunku Włók, gdzie znajduje się barokowy, drewniany kościół z końca XVII w.. Kontynuując jazdę szlakiem podążamy do wsi Kozielec. Można tu zatrzymać się na chwilę żeby zrobić zakupy i skorzystać z punktu widokowego, który znajduje się przy kościele. Dalej szlak prowadzi szybkim zjazdem z powrotem w dolinę, a następnie wiedzie wzdłuż skarpy. Mijamy Topolno, w który na uwagę zasługuje barokowy kościół z XVIII w. Około 5 km za Topolinkiem (grodzisko „Talerzyk”, punkt widokowy) można zjechać w asfaltową drogę w prawo prowadzącą do Chrystkowa. Znajduje się tam dobrze zachowana, drewniana, podcieniowa chata menonicka. Sympatyczni gospodarze chętnie udostępniają ją do zwiedzania, snując ciekawe opowieści. Na miejscu można też zakupić lokalne wyroby. Kontynuując jazdę szlakiem docieramy do Gruczna, gdzie w zabytkowym młynieznajduje się siedziba Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Młyn pełnił swoją funkcję od końca XIX w. do lat dziewięćdziesiątych XX w. Posiada świetnie zachowane urządzenia, a na podłogach nadal widać ślady mąki… Od Gruczna szlak prowadzi drogą w pobliżu Wisły do skrzyżowania z krajową drogą nr 1, następnie skręca na most i kieruje się do Chełmna. W tym miejscu warto z niego zjechać i udając się na wprost na skrzyżowaniu dojechać do Świecia. Najważniejszą atrakcją w mieście jest zamek krzyżacki. Z jego wieży roztacza się ujmujący widok na Dolinę Dolnej Wisły i panoramę Chełmna. Szlak prowadzi przez most i po kilku kilometrach wjeżdża na chełmiński rynek. Proponujemy zatrzymać się tu na dłużej, skorzystać z noclegu, a samo Chełmno zwiedzić pieszo. Wśród licznych zabytków do najważniejszych zaliczane są: mury obronne, gotycko – renesansowy ratusz oraz pięć gotyckich kościołów. Chełmno promuje się jako „miasto zakochanych” ze względu na przechowywane w chełmińskiej Farze relikwie św. Walentego.

 

Do Bydgoszczy

Chełmno opuszczamy ulicą gen. Jarzębskiego podążając szybkim zjazdem. Znów znajdujemy się na dnie doliny. Jadąc asfaltową drogą po lewej stronie widzimy skarpę oraz Górę św. Wawrzyńca (rezerwat stepowy), w której pobliżu od lat prowadzone są wykopaliska archeologiczne. W jej sąsiedztwie znajduje się punkt widokowy.

Szlak prowadzi asfaltowymi drogami dnem doliny. W tej okolicy rozszerza się tworząc tak zwany basen Unisławski. Mijamy Kokocko, w którym znajduje się dawny zbór ewangelicki z początku XIX w. Po 6 km dojeżdżamy do miejscowości Czarże, gdzie zwiedzamy gotycką świątynię. Dalej droga prowadzi wzdłuż zakola. Dochodzi w pobliże Wisły. W Rafie zjeżdżamy z asfaltu i dojeżdżamy do miejscowości Pień. Po 2 km wjeżdżamy na drogę asfaltową i u podnóża skarpy, brzegiem rezerwatu Las Mariański docieramy do Ostromecka. W rozłożonym na zboczu skarpy rezerwacie bije eksploatowane źródło Marii (woda Ostromecka). W miejscowości warto zrobić ostatni postój przed wjazdem do miasta. Znajduje się tu zespół pałacowy otoczony urokliwym parkiem o charakterze krajobrazowym. Godne uwagi są oba pałace (z XVIII i XIX w.) oraz znajdujący się w ich pobliżu kościół gotycko – barokowy. Po przecięciu Wisły fordońskim mostem robimy pętlę i pod przeprawą wjeżdżamy do parku. Dalej drogą pieszo – rowerową docieramy do Wyszogrodzkiej, następnie Witebską, Przemysłową, Kamienną. Aleją Wyszyńskiego do Ronda Toruńskiego. Tam skręcamy w prawo do parku nad Brdą i ścieżką rowerową docieramy do bydgoskich spichrzy, gdzie szlak kończy bieg.

Zespół Parków Krajobrazowych Nadwiślańskiego i Chełmińskiego

Opisana trasa prowadzi terenami Zespołu Parków Krajobrazowych Nadwiślańskiego i Chełmińskiego. Jego historia sięga rok 1993. Obecnie obejmuje on 60 000 ha i ciągnie się wzdłuż 100 km dolnego biegu Wisły od Bydgoszczy do Nowem. Jest największym obszarem prawnie chronionym w województwie kujawsko – pomorskim. Na jego terenie znajduje się 16 rezerwatów przyrody.

Trasy w okolicy

Trasa Dookoła Doliny Dolnej Wisły - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Dookoła Doliny Dolnej Wisły - ile km?

Długość trasy wynosi 105 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Dookoła Doliny Dolnej Wisły ?

Na pokonanie tej trasy o długości 105 km należy przeznaczyć do 12 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Dookoła Doliny Dolnej Wisły ?

Trasa Dookoła Doliny Dolnej Wisły prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Bydgoszcz, Chełmno, Ostromecko, i Świecie. Regiony: Bydgoski (powiat), Chełmiński (powiat), Dolina Dolnej Wisły, Świecki (powiat), i Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021