Kod szlaku: KP-4051z
Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”
Bydgoszcz Myślęcinek pętla tramwajowa 1 km – stacja wodociągów z 1899 r. – mogiła pomordowanych – leśnictwo Bocianowo- grodzisko wczesnośredniowieczne “Zamczysko” 3km – mostek na strudze dawna wieś Grochol węzeł szlaków (żółty Bydgoszcz – Osielsko) – ul.Zamczysko 7 km – Jarużyn PKS 13 km – Strzelce Górne 14 km – Gądecz PKS 17 km – klasztor Ducha św. dawny młyn wodny – Trzęsacz PKS 20 km – Kozielec PKS 23 km – Grabowsko PKS 26 km – Topólno 32 kościół z 1680 r. – Chrystkowo – Kosowo PKS 41 km – groblą przeciwpowodziową – Głogówko Krółewskie 48 km – gotycki kościół z 1530 r. – most na Wdzie – Muzeum Straży Pożarnej – świecie PKS 51 km.
Szlak wytyczono w dolinie biegu Wisły z Bydgoszczy do Świecia
Trasy w okolicy
Trasa Bydgoszcz – Świecie - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Bydgoszcz – Świecie - ile km?
Długość trasy wynosi 50 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Bydgoszcz – Świecie ?
Na pokonanie tej trasy o długości 50 km należy przeznaczyć 1-2 dni (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Bydgoszcz – Świecie ?
Trasa Bydgoszcz – Świecie prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Bydgoszcz, Strzelce Górne, Świecie, i Włóki. Regiony: Bydgoski (powiat), Dolina Dolnej Wisły, Świecki (powiat), i Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021
chyba nie Kęsowo 04 października 2014
Myślę, że zaszła pomyłka i na trasie nie leży Kęsowo, a Kosowo…
re: chyba nie Kęsowo 04 października 2014
Oczywiście, dziękujemy za czujność. Już poprawione.
Przebyłem szlak dzieląc go na dwa dni, z noclegiem w Kozielcu. Na początku i na końcu próżno szukać jakiejkolwiek tablicy z informacją o jego przebiegu, po prostu zaczyna się na dworcu Bydgoszcz Leśna, a kończy na dworcu PKS Świecie. Dodatkowo za Kozielcem nie trafiłem na żaden znak z wskazaniem odległości do kolejnych punktów, na szczęście oznaczenia są. W części bydgoskiej w dużej mierze pokrywa się ze szlakiem Jeremiego Przybory, idziemy głownie lasem. Od Jarużyna do Kozielca natomiast ścieżką rowerową / chodnikiem lub poboczem, tu (i praktycznie aż do końca) często natrafiamy na znaki informujące, że jesteśmy na Nadwiślańskiej Trasie Rowerowej. Druga połowa szlaku prowadzi głównie wałem przeciwpowodziowym i tu niestety czasem problemem okazuje się jego stan, czyli fragmenty zarośnięte wysoką trawą. O ile zazwyczaj da się je ominąć schodząc na drogę prowadzącą obok, o tyle za mostem na Chełmno mamy do przebycia kilka kilometrów zarośli bez alternatywnej trasy. Idąc wałem czasem ciężko dostrzec oznaczenia, czasem też ich nie ma i trzeba zgadywać, bo nie do końca wiadomo czy już mamy zejść na drogę czy jeszcze nie. Ostatni etap ma inny przebieg niż wynika to z mapy, z grobli schodzimy wcześniej w lewo i docieramy do drogi wjazdowej do Świecia, a następnie idziemy ulicą Farną. Generalnie jest tu trochę do poprawy, sporo jednak rekompensują widoki drugiej części trasy, z grzbietu wału mamy świetny widok na ogromną otwartą przestrzeń doliny Wisły.