Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Zobacz interaktywną mapę Wiślanej Trasy Rowerowej w Polsce
Wiślana Trasa Rowerowa jest ogólnopolskim projektem, który połączył 8 województw. Jego celem jest utworzenie 1200-kilmetrowego szlaku rowerowego wzdłuż Wisły – jednej z ostatni wielkich, dzikich rzek Europy.
Pliki GPX poszczególnych odcinków:
Kujawsko-Pomorski fragment trasa składa się z dwóch odcinków:
- 210 km wzdłuż prawego brzegu Wisły,
- 244 km wzdłuż lewego.
WIślana Trasa Rowerowa – atrakcje
Głównymi atrakcjami szlaku są walory krajobrazu oraz ciekawe zabytki. Pejzaż doliny najlepiej podziwiać z licznych punktów widokowych znajdujących się na skarpie Doliny.
- Nowe
- Świecie
- Chrystkowo
- Bydgoszcz
- Toruń
- Ciechocinek
- Nieszawa
- Włocławek
- Dobrzyń nad Wisłą
- Włocławek
- Toruń
- Ostromecko
- Chełmno
- Grudziądz
Wiślaną Trasę Rowerową można uznać za centralny szlak w regionie. Razem z trasami pobocznymi umożliwia ona dotarcie do każdego zakamarka województwa:
- Bory Tucholskie (węzeł w Bydgoszczy, Grudziądzu i Świeciu)
Bydgoszcz – Chojnice (szlak rowerowy niebieski, BY 6001n) - Świecie – Czersk (Szlak rowerowy czerwony)
- Łąkorz – Grudziądz – Tleń (szlak rowerowy, żółty)
- Krajna (węzeł w Bydgoszczy i Świeciu)
Euro Route R1 (odcinek w województwie kujawsko-pomorskim, szlak rowerowy zielony) - Pałuki (węzeł w Bydgoszczy)
Bydgoszcz – Nakło (szlak rowerowy niebieski)
- Pojezierze Brodnickie.(węzeł w Toruniu i Grudziądzu)
Toruń – Radomno (szlak rowerowy zielony, nr TO 7003) - Łąkorz – Grudziądz – Tleń (szlak rowerowy, żółty)
Okresowo, wiosną i latem niektóre odcinki szlaku mogą być niedostępne ze względu na tymczasowe podtopienia.
Trasy w okolicy
Trasa Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskim - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskim - ile km?
Długość trasy wynosi 450 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskim?
Na pokonanie tej trasy o długości 450 km należy przeznaczyć 6-8 dni (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskim?
Trasa Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskim prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Bydgoszcz, Chełmno, Dobrzyń nad Wisłą, Grudziądz, Świecie, Toruń, i Włocławek. Regiony: Aleksandrowski (powiat), Bydgoski (powiat), Chełmiński (powiat), Dolina Dolnej Wisły, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Grudziądzki (powiat), Lipnowski (powiat), Świecki (powiat), Toruński (powiat), Włocławski (powiat), i Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Województwa: kujawsko-pomorskie. Projekty: Wiślana Trasa Rowerowa.Ostatnia modyfikacja: 31 sierpnia 2021
A kiedy WTR pobiegnie do Gdańska 08 grudnia 2012
Skoro połączono Autostradą Toruń i Gdańsk to teraz czas na połączenie rowerowe pomiędzy tymi miastami , może być przez nowy most w Kwidzynie , ale niech biegnie ona zdala od potoku samochodów
Super 😉 23 lutego 2013
Super inwestycja 😀 Czekam do czerwca żeby śmignąć się tą traską 😉
DO GDAŃSKA 10 kwietnia 2013
Witam 🙂
Zgadzam się , trasa mogła by sięgać aż Gdańska 🙂 zapaleńcy tacy jak ja śmigali by z Torunia wzdłuż Wisły do Gdańska 🙂 przy okazji zwiedzanie no i jakieś noclegi 🙂
w sumie i tak pod koniec maja będę jechał tą trasę wiec zobaczymy co ta sie dzieje 😀
Pozdro
już gotowy? 04 lipca 2013
Siemka,
czy ten szlak jest już oznakowany? Myślę, żeby się na niego wybrać w przyszłym tygodniu, na łikend zajechałbym do Płocka, a potem drugim brzegiem do Bydgoszczy
Prace trwają 04 lipca 2013
Według informacji, jakie otrzymaliśmy trasa nie jest niestety jeszcze oznakowana. Natomiast można ją przejechać korzystając z plików GPS udostępnionych przez nas.
przejechane 04 września 2013
No i przejechałem, wprawdzie nie cały odcinek, ale za to dotarłem do Płocka. Relacja w linku poniżej.
http://www.spaceryfordoniaka.pl/2013/09/wislana-trasa-rowerowa-fordon-pock.html
Wiślana Trasa Rowerowa 02 stycznia 2014
Wiślana Trasa Rowerowa jest już na pewno oznakowana na odcinku Świecie – Nowe (kujawsko-pomorskie.Na każdym drogowskazie, kierunkowskazie są przyczepione pomarańczowe tabliczki WTR.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=252416944921788&set=pcb.252426301587519&type=1&theater
opisy co gdzie fajnego 03 marca 2014
Mam nadzieję, że na finalnej mapce znajdą się też opisy co gdzie wartego zobaczenia na trasie 🙂 Np. pomiędzy Toruniem, a Solcem niezłe nadrobienie drogi by odwiedzić Jarzębiec – co tam takiego się znajduje?
Włocławek – Ostromecko fotorelacja 24 marca 2014
Krótka fotorelacja z wycieczki szlakiem wiślanym po wschodniej stronie rzeki. 22.03.2014. Trasa rewelacyjnie oznakowana. Mnóstwo ciekawostek turystyczno-krajoznawczych po drodze. Warto!
https://picasaweb.google.com/109620966422970270277/WislanySzlakRowerowy1
do Gdańska 16 kwietnia 2014
To byłoby cudowne połączenie! =) Co prawda drogami gminnymi i wojewódzkimi też w spokoju się dojedzie przez Pruszcz Pomorski, klimatycznym leśnym odcinkiem na granicy województw za Osiem, Skórcz. Jednak trasa nad Wisłą biłaby wszystkie inne!
WTR dla quadów 28 kwietnia 2014
Toruński odcinek południowy między Rudakiem a Czerniewicami (ok 2 km z ogonkiem) nadaje się do jazdy…quadem. Na rowerze nie da rady, chyba że na dobrym MTB, bez bagażu i z dużym wysiłkiem. Piach, piach, piach. Nie wystarczy namalować znaczki, trzeba jeszcze uczynić drogę leśną PRZEJEZDNĄ.
2 lata później o wciąż to samo. WYDMY. nie da się przejechać 🙁
Bo ten szlak to lipa jakich mało!
Odcinek Osiek-Nieszawa 20 lipca 2014
Przejeżdżałam tym odcinkiem 19.07 w czasie swojej wycieczki: Toruń-Osiek-Nieszawa-Ciechocinek-Toruń i w czasie tych 15km między Osiekiem i Nieszawą umordowałam się strasznie. Pierw jedziemy (właściwie to skaczemy) przez płyty betonowe, później następuje etap pustyni. Łącznie ponad 7km tylko dla wybranych tj. super-mocnych bikerów na maszynach mtb. Ja na swoim Unibikowym crossie momentami jechałam 10km/h/ biegłam(bo śpieszyło mi się na prom :))/szłam/ niosłam rower na plecach. Jest też fragment w lesie po kamieniach, niczym na górskim szlaku. Mimo wszystko widoki bardzo ładne, cisza i spokój, z szerszeniami i jastrząbami włącznie 🙂
Fordon-Rzęczkowo 10 sierpnia 2014
Trasa dobrze oznaczona, to trzeba przyznać. Ja dzisiaj jechałem z Fordonu przez Ostromecko, dalej Wałdowo Królewskie, Skłudzewo, Rzęczkowo i do mostu 3,6km za Rzęczkowem którego nie ma i wg. tabliczki nie będzie do grudnia.
Z Fordonu do Ostromecka jedzie się dobrze. Potem odcinek Ostromecko Wałdowo jest niemal idealny, jedzie się co prawda ulicą, ale świeżo położoną nawierzchnią, a ruch jest tam naprawdę znikomy (minęły mnie na całym odcinku 2 samochody). Dalej niestety coraz gorzej. Za Wałdowem odcinek biegnie przez las (z 3-4 kilometry pewnie będą). Powiem tak, bez porządnego MTB i dużych pokładów energii i motywacji bym się tam nie zapuszczał, po prostu plaża. Ja na moim crossie z Unibike’a większość na “stojaka” dawałem radę, ale były też odcinki gdzie musiałem po prostu rower prowadzić. Potem praktycznie cały czas do Rzęczkowa jedzie się w miarę dobrą, chociaż nie nową wąską asfaltówką, taką typową jak na wsi. Ruch mały, parę samochodów mnie minęło. Za Rzęczkowem kawałek jedzie się asfaltem, potem już taka powiedzmy żwirowa droga pomieszana z piaskiem. Większość odcinka do mostu którego nie ma dało się jechać, ale na cieńszych oponach może być ciężko.
Dalej po prostu objazdem nie jechałem bo przy tabliczce objazd nie było poglądowej mapki i nie wiedziałem ile musiałbym jechać, poza tym nie orientuję się na tyle żeby zjeżdżać z oznaczonego szlaku.
PS. To była mniej więcej połowa drogi z Fordonu do Torunia, ok. 23km.
Spokój 08 września 2014
@Patryk
Przejechałem trase Toruń – Bydgoszcz. I szczerze powiem, nie wiem w czym trudność na trasie za Wałdowem. Daje się jechać bez prowadzenia roweru, tempem spacerowym. Dla mnie cała trasa spokojna i przyjemna, wręcz rekreacyjna.
Pętla Bydgoszcz-Toruń-Bydgoszcz 12 maja 2015
Przejechałem trasę Bydgoszcz-Toruń-Bydgoszcz (pętla) jadąc pierwszą połowę lewym brzegiem Wisły i wracając prawym. Ogólnie rzecz biorąc widać starania organizatorów trasy w celu udostępnienia dobrych warunków jezdnych. Oznakowanie też zadowalające, chociaż w paru miejscach umieszczone w sposób nie gwarantujący intuicyjności podejmowania decyzji o wyborze kierunku jazdy (pomogła mapka i gps. Trochę uciążliwy wyjaz z Solca Kujawskiego ul. Toruńską (spory ruch samochodów). Przejazd przez DK10 za Przyłubiem podnosi poziom adrenaliny, ale to zasługa poziomu kultury i życzliwości kierowców blachosmrodów pędzących tam z szybkością gwiezdną. Za Grodzyniem trasa prowadzi nie wiedzieć dlaczego do Jarzębca i z powrotem, co mając mapkę dróg leśnych skrzętnie odpuściłem wybierając skrót bardzo wygodną leśną alejką – w kierunku miejscowości Lesisko. Cały czas twarde ubite drogi, później wąska asfaltówka przez las (ruch samochodów praktycznie zerowy), po drodze kolejny przejazd kolejowy a później następna przeprawa przez DK10 (zgroza). Pomiędzy Dybowem a Małą Nieszawką tylko krótkie odcinki gruntowe, większość to drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu samochodowego (alternatywnie można skorzystać z chodnika z kostek betonowych). W Małej Nieszawce trasa zbliża się do wału wiślanego wiodąc już drogami gruntowymi (da się przejechać bez problemu) a na końcu kierując na ścieżkę biegnącą po koronie wału, która w pierwszej części jest niestety mocno “zaminowana” przez krety, wąziutka i niestety wpływa destrukcyjnie na prędkość jazdy. Ścieżką dojeżdżamy do mostu przez Wisłę w Toruniu. Po przejechaniu na drugą stronę trzeba zwrócić baczną uwagę na kierunek jazdy ponieważ mnożą się tu oznakowania kilku tras. Generalnie można w tym miejscu posłużyć się oznakowaniem niebieskiej trasy rowerowej Toruń – Bydgoszcz, pokrywającej się w tym odcinku z WTR. Przejazd przez Toruń w miarę rekreacyjny, trasa prowadzi w dużej części alejkami parkowymi później ścieżkami rowerowymi, Szosą Bydgoską do DK80. Przy samym wyjeździe z Torunia małe nieporozumienie – znak informuje o zakończeniu ścieżki rowerowej do jazdy na wprost, oznakowanie WTR kieruje w prawo sugerując przekroczenie DK80, gdzie po kilkudziesięciu metrach ścieżka rowerowa się kończy wymuszając powrotne przekroczenie DK80. Tymczasem wszyscy miejscowi rowerzyści olewają znak zakończenia ścieżki i jadą na wprost, wiedząc, że to dobry i bezpieczny wybór, gwarantujący pozostanie na dobrym kursie w dalszej części WTR (organizatorzy powinni zaktualizować oznakowanie). Odcinek do Górska to w początkowo asfaltowe drogi o bardzo małym natężeniu ruchu, później gruntówki, ale przejezdne (być może gorzej będzie latem w czasie upałów, lub przy intensywnych opadach). Znowu przeprawa przez DK80 i dalej ładne równe drogi asfaltowe mało ruchliwe. Aż do Skłudzewa po przejechaniu którego wpadamy w dość mało cywilizowane drogi gruntowe (odcinki piaszczyste oraz kilka odcinków mocno piaszczystych). Po przedostaniu się do cywilizacji w nagrodę za trudy – odcinek pięknej drogi z Wałdowa do Ostromecka. No a później już każdy wie jak to wygląda z Ostromecka do Bydgoszczy. Zasadniczo trasa miła i do pokonania w jeden dzień pod warunkiem, że wyruszymy rano mając pozytywne nastawienie do końca dnia. Gdyby jeszcze w jakiś sposób móc ominąć te przejazdy przez DK 10 i DK80. Aha, tak właściwie Wisła jest widoczna jedynie w Solcu Kujawskim i przy przejazdach mostami w Toruniu i Bydgoszczy ale za to po drodze mamy kawałek Puszczy Bydgoskiej. Przyjechałem zmęczony (mam 56 lat i ciężki rower) ale szczęśliwy. Gorąco polecam!
Mień – Nowogródek 17 lipca 2015
NIE POLECAM. W m. Mień uszkodzony most na rz. Mień. Rower można tylko przeprowadzić i to też z duszą na ramieniu. Kobiety nie dadzą rady nawet bez bagażu. Jeżeli rower obciążony bagażami to nie da się w ogóle. Dalej leśne drogi okresowo piach. Bez bagażu z trudnościami, z bagażem chyba się nie da. Dalej nie pojechałem. Oznakowanie bardzo dobre, ale na samym oznakowaniu się nie pojedzie. Żeby chociaż żużlówki.
Alternatywa – nie zjężdżamy z asfaltówki tylko jedziemy dalej aż do miejscowości Wąkole, gdzie przejeżdżamy przez rzeczkę i dopiero za tą miejscowością odbijamy w las; jadąc od Torunia nie skręcamy z drogi pożarowej nr 13 w prawo w 18 tylko dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo w stronę Wąkola
Aktualizacja poprzedniego komentarza: most został naprawiony i bez problemu można przejechać rzekę Mień bez potrzeby kręcenia dodatkowych kilometrów. 17 sierpnia wybrałem się tą drogą z Włocławka do Torunia, od rzeki jest już głównie piach, dopiero przed Osiekiem pojawiają się betonowe płyty, potem na nich trochę asfaltu i do Osieka wjeżdżamy już asfaltową ulicą. Z Osieka do Torunia mamy już ścieżkę rowerową, głównie szuter, chociaż momentami jest i asfalt, ale od Złotorii kostka.
Włocławek – Plock, Płock – Włocławek 29 grudnia 2015
trasę tą można tam, gdzie nie jest oznakowana, wspomagajac się aplikacja http://mazowsze.szlaki.pttk.pl/aplikacje
Bardzo fajna trasa, przed Plockiem, w okolicy Murzynowa wjezdza sie w las i pozniej juz szlakiem pieszym, ktory idealnie nadaje sie do jazdy rowerem. podobnie jak wszystkie z tej aplikacji sa stworzone do roweru 🙂
Zachecam i zapraszam 🙂
Przejechałem cały odcinek w województwie śląskim (opis: http://roweremposlasku.pl/wislana-trasa-rowerowa/) i w kujawsko-pomorskim (opis: http://roweremposlasku.pl/wislana-trasa-rowerowa-kujawsko-pomorskie/) do Torunia lewym brzegiem a dalej prawym. Pomysł jest super i czekam, aż z Wisły będzie można dojechać wzdłuż Wisły nad morze bardzo dobrym szlakiem. Oba przejechane przeze mnie odcinki są bardzo atrakcyjne turystycznie, piękne widoki, ale sam szlak wymaga poprawek. Poprawa nawierzchni na niektórych odcinkach, częstsze oznakowanie i miejsca odpoczynkowe…
Drodzy, co prawda nie rowerem, a “z buta”, ale parę uwag dotyczących odcinka Grudziądz – Chełmno. Otóż cały odcinek można przejechać w chwili obecnej koroną wałów. Nawierzchnia – na przemian – albo betonowe płyty albo ziemia mniej lub bardziej porośnięta trawą.
Jeśli chodzi o wjazd z wału do Chełmna – tuż za mostem łączącym Chełmno ze Świeciem są ogródki działkowe. Jakiś miły mieszkaniec podpowiedział nam, że najlepiej przejść właśnie przez nie (wchodzi się otwartą bramą i idzie przez cały czas prosto, wychodząc przeciwległą bramą przy sklepie spożywczym typu “budka z piwem”. Następnie należy się kierować cały czas prosto drogą odchodzącą lekko w lewo i potem łukiem w prawo, pod górę i w ten sposób wychodzimy zaraz obok rynku.
Co do Grudziądza to dużo nie podpowiem. Ja schodziłem na wał przy osiedlu Rządz. Na pewno w tych okolicach warto wspiąć się na skarpę, żeby później móc podziwiać naprawdę piękny widok zjeżdżając z osiedla Strzemięcin w kierunku miasta (http://static.panoramio.com/photos/original/4972732.jpg). Tu działanie natury urozmaica aktywność człowieka w postaci wąwozu po starej cegielni. Kilkasetmetrów dalej – na osiedlu Kopernika wjeżdżamy na nowiutką ścieżkę rowerową, która dojeżdżamy do średniowiecznych spichrzy (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/Grudzi%C4%85dz_Granaries_2009_LestatRetouch.jpg). Nie zapomnijcie odwiedzić odbudowanej w ostatnich latach wierzy Klimek, której fundamenty pamiętają jeszcze Krzyżaków:
1. http://www.radiopik.pl/public/info/2015/2015-01-06_1420544711.jpg
2. (Widok z góry w kierunku południowym) http://www.it.gdz.pl/wp-content/uploads/2016/05/10830680_10152620460707736_8116156182790550277_o.jpg
To tak pokrótce! Dobrej zabawy! 😉
Szlak bez inwestycji, wytyczony po tym co było. Z Torunia do Ciechocinka lewym brzegiem nie przejezdna, piach po kostki. Między Toruniem a Bydgoszczą także nic specjalnego, oba brzegi.
Uwaga w Zarzeczewie (okolice Włocławka) – nie da się przejechać w sposób pokazany na mapie przez rzeczkę uchodzącą do Zalewu, gdyż nie ma tam mostu, jadąc od strony Płocka musimy zjechać w lewo w dół jak to pokazuje znak i przejechać przez mały drewniany mostek, na mapie ten odcinek zaznaczony jest czerwoną przerywaną linią i ten mostek też jest zaznaczony; jadąc z Włocławka musimy odbić w prawo, żeby nie nadkładać drogi.