Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Aktualizacja 13.12.2022 r.
Przejście przez zaporę w Pieczyskach i elektrownię w Samociążku są obecnie zamknięte dla ruchu. Zalecane obejście mostami w Samociążku i Koronowie
Maksymilianowo PKP węzeł szlaków (czerwony Bydgoszcz – Gościeradz) – mostek na Strudze Żołędowskiej – Ostrowo 2 km – parowem – Bożenkowo PKS 4 km – węzeł szlaków (niebieski Bydgoszcz – Konarzyny) – leśnictwo Ługowo 10 km – most na Brdzie 11 km węzeł szlaków (zielony Stronno – Byszewo, żółty Bydgoszcz – Pruszcz) – jaz hydroelektrowni 13 km – Koronowo Wyb 15 km – Tuszyny PKS 17 km – Jezioro Lipusz 24 km – zakolem pólwyspu – plaża – przystań żeglarska – Pieczyska PKS 25 km – zapora hydroelektrowni – pomnik – węzeł szlaków (Bydgoszcz – Konarzyny) – most na Brdzie – Koronowo węzeł szlaków (zielony Stronno – Byszewo- Stary Dwór 29 km
Trasy w okolicy
Trasa Maksymilianowo – Koronowo, Szlak Białego Węgla - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Maksymilianowo – Koronowo, Szlak Białego Węgla - ile km?
Długość trasy wynosi 30 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Maksymilianowo – Koronowo, Szlak Białego Węgla ?
Na pokonanie tej trasy o długości 30 km należy przeznaczyć do 10 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Maksymilianowo – Koronowo, Szlak Białego Węgla ?
Trasa Maksymilianowo – Koronowo, Szlak Białego Węgla prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Koronowo, Maksymilianowo, i Samociążek. Regiony: Bydgoski (powiat) i Bydgoszcz. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 13 grudnia 2022
27/08/2011 – Szlak MASAKRA 28 sierpnia 2011Tomek
Wszystko opisaliśmy na forum. Oznakowanie – MASAKRA
Szlak widmo 29 sierpnia 2011
tereny przepiękne naprawdę trzeba się wybrać!! warto sobie trochę wcześniej poczytać bo zalew Koronowski ma ciekawą historię. Wikipedia sporo wyjaśnia. Jeśli chodzi o oznakowanie – szlak jest rzeczywiście wirtualny – oznakowanie na poziomie zerowym, na tych którzy lubią się kierować tym co na drzewie a nie tym co na mapie czeka niezła zagwostka …
Przeszłabym go z chęcią jeszcze raz już po wytyczeniu na nowo…
Maksymilianowo-Koronowo rowerem 30 sierpnia 2011 AniolS
Nazwa szlaku powstała od elektrowni wodnych zbudowanych na Brdzie. Zaczynamy się przy dworcu PKP w Maksymilianowie, który okres swojej świetności ma już raczej za sobą. Kierujemy się w kierunku drogi 244, po 200m skręcamy w prawo w las, gdzie po chwili ścieżka … ginie w młodniku. Ponieważ była to moja druga wycieczka tym szlakiem, dysponowaliśmy już śladem gps trasy (kosztem czasu poświęconego poprzednim razem 😉 Nie chcąc narazić się leśniczemu obchodzimy młodnik i jedziemy dalej drogą do Bożenkowa II. Tam za właśnie remontowanym mostkiem przez Kotomierzankę (spływalna przy wiosennych roztopach) skręcamy w leśną drogę w prawo i zaraz w lewo podróżując równolegle do drogi asfaltowej biegnącej przez miejscowość.
Przecinamy drogę do Koronowa, skręcamy w prawo i lasem docieramy do Samociążka. Najpierw pierwsza na trasie elektrownia, a potem kolejne niespodzianki z oznakowaniem w samej miejscowości. Oznaczenia proponują skręt przed sklepem spożywczym na plażę, ale tam od jakiegoś czasu jest zamknięty teren prywatny. Można się tam dostać ogólnodostępnym przejściem kilkadziesiąt metrów wcześniej. Tam po odpoczynku można ruszyć dalej, albo wzdłuż zalewu, albo szosą – oznaczenia szlaku sugerują jedno i drugie, dając pełną dowolność – w końcu jest demokracja 🙂
Z ulicy Pomianowskiego skręcamy w prawo w Letniskową, przecinamy szosę Kotomierską, dalej Aleją Jana Pawła II, skręt lekko w prawo tnij w ul. Lipkusz, gdzie za domkami letniskowymi docieramy do chyba najciekawszego krajobrazowo odcinka szlaku. Po prawej zalew, po lewej 120-letni las sosnowy. Znaczy się co do wieku, to pewności nie ma, bo na zdjęciu sprzed roku też było 120 lat ;). Na cyplu można zrobić postój, oczywiście pod warunkiem, że znajdzie się jakieś wolne miejsce. Tyle samochodów co ostatnio tam było, to dawno nie widziałem.
Krętą ścieżką wzdłuż brzegu docieramy do Pieczysk. Znowu jedziemy Aleją Jana Pawła, ale tym razem w od końca, skręcamy w prawu do następnej elektrowni wodnej skąd trochę lasem, trochę szosą docieramy do Koronowa. W samym Koronowie pewności co do trasy nie ma, ale szlak kończy się na dworcu PKS.
Długość szlaku wg gps 30km.
Ogólnie szlak łatwy, dobry do przejażdżki ze znajomymi żeby w trakcie swobodnie porozmawiać.
Na szlak warto zabrać mapę, a jeszcze lepiej gpsa ze śladem, bo trasa jest miejscami słabo (patrz w ogóle) oznakowana.
Czarny szlak do Koronowa 16 listopada 2011
już 3 razy próbowałem dotrzec do Koronowa tym szlakiem, i za każdym razem
musiałem kombinować i jechać na czuja.Do Koronowa oczywiście dojechałem
ale nie według szlaku.Ostatnio ściągnąłem sobie TrekBuddy na komórkę i myślę
że w przyszłym roku mi się uda.Z tego co piszecie to szlak jest tego wart
Szkoda , że szlaki im dalej od Bydgoszczy tym gorzej oznaczone…
Szlak przechodziłem 11.03.2021 Zacząłem w Maksymilianowie w typowo jesiennej scenerii, kończąc w typowo zimowej. Między Bożenkowem a Samocążkiem nastąpiło gwałtowne załamanie pogody i obfite opady śniegu co dodało smaczku całej wyprawie 😉 Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, nie sposób się zgubić (znaki wyglądają na dość świeże). Od Maksymilianowa wędrujemy lasami podziwiając malownicze nadrzeczne krajobrazy. Mniej urokliwy odcinek od Samociążka do Koronowa (mocno zurbanizowany teren, działki i prywatne posesje całkowicie odcinają drogę do Brdy). Po przejściu szosy Kotomierskiej znów wchodzimy w las wędrując wzdłuż jeziora Lipkusz aż do samego Zalewu Koronowskiego (przepiękne widoki). Ciekawe miejsca na trasie: użytek ekoligczy Kotomierzanka, elektrownia wodna, zapora nad zalewem koronowskim, miejsce pamięci ofiar II wojny światowej w Srebrnicy.
Szlak na odcinku Samociążek – Bożenkowo oznakowany bardzo dobrze 05.11.2022 r. . Malowniczy prowadzi wzdłuż Brdy. Niestety musiałem się cofnąć bo UWAGA! Niestety Enea postawiła płot na zaporze elektrowni wodnej i nie da rady przejść. także chyba szlak będzie musiał mieć zmieniony przebieg.