Szlak rowerowy zielony

Edukacji Przyrodniczej – Turystyczny Szlak Rowerowy w gminie Sicienko

Wojnowo - Sicienko - Sitno - Zawada - Janin - Strzelewo - Zielonczyn - Kruszyn - Osówiec - Szczutki - Mochle - Wojnowo

3.00 (68%) - 1 głos

28 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 80 % | szuter: 15 % | piach: 5 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Opis I

Opis publikowany dzięki uprzejmości Gminy Sicienko

Szlak oznaczony jest kolorem zielonym i przebiega pętlą przez miejscowości położone w środkowej i południowej części Gminy: Wojnowo-Sicienko-Sitno-Zawada-Janin-Strzelewo-Zielonczyn-Kruszyn-Osówiec-Szczutki-Mochle-Wojnowo.

Krótszą wersję wycieczki umożliwia czarny szlak łącznikowy z Kruszyna do Dąbrówki Nowej oraz niebieski, biegnący z Sicienka do Osówca.
Wyprawa szlakiem sprzyja przede wszystkim poznaniu walorów środowiska naturalnego – pomników przyrody, obszarów chronionych oraz roślin i zwierząt. Umieszczone na szlaku tablice edukacyjne pozwalają poszerzyć wiedzę przyrodniczą.

Szlak rozpoczyna się w Wojnowie przy budynku Zespołu Szkół im. Anieli hr. Potulickiej. Tutaj znajduje się tablica z planem przebiegu szlaku oraz pierwsza tablica edukacyjna, w tym przypadku informująca o formach ochrony przyrody. Stąd kierujemy się do centrum wsi, gdzie mijamy piętrowy dwór klasycystyczny z XIX w. otoczony parkiem. Dalej zmierzamy do Sicienka. W jego centrum mijamy wzniesiony ok. 1900 roku budynek z czerwonej cegły, w którym mieści się Izba Tradycji Kulturalnej. Po minięciu kościoła p.w. św. Andrzeja Boboli ulicą Nakielską podążamy w kierunku Sitna.
Na skrzyżowaniu z ul. Wiśniową zaczyna się szlak łącznikowy z Sicienka przez Dąbrówczyn, Dąbrówkę Nową do Osówca. Szlak ten pokrywa się z przebiegiem niebieskiego szlaku pieszego “Śladami lokomotywy”, którym można dotrzeć do Kruszyna.
Główna trasa wiedzie jednak przez Sitno, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Ślesińską i kierujemy się do Zawady, a stamtąd nadal drogą asfaltową do skrzyżowania, na którym podążamy do Strzelewa przez Janin. W Strzelewie przekraczamy drogę krajową nr 10 i udajemy się do Rezerwatu “Kruszyn”, skąd polną drogą dojeżdżamy do leśniczówki w Zielonczynie. Następnie drogą asfaltową kierujemy się do centrum wsi. Jedziemy wśród zabudowań, za którymi po prawej stronie drogi rozpościera się widok na pradolinę Toruńsko – Eberswaldzką.
W Zielonczynie za cmentarzem skręcamy w drogę gruntową. Docieramy do skrzyżowania z polną dróżką, prowadzącą do tzw. drugiego przejazdu kolejowego, gdzie znajdują się dwa schrony i swój początek bierze czerwony szlak „Umocnień Przedmościa Bydgoskiego”. Kierujemy się w stronę Kruszyna. Na trasie mijamy skansen historyczno – wojskowy obejmujący żelbetowy schron obserwacyjny oraz zrekonstruowane umocnienia ziemne: okopy, stanowiska strzeleckie i szalowane deskami rowy dobiegowe. W Kruszynie za budynkiem Szkoły Podstawowej skręcamy w prawo i dalej po przekroczeniu drogi krajowej nr 10 udajemy się w stronę Dąbrówki Nowej. Nie dojeżdżamy do niej, tylko zgodnie z oznakowaniami trasy skręcamy w drogę utwardzoną. Tu do szlaku rowerowego, którym zmierzamy dobiega niebieski szlak „Śladami lokomotywy”. Łączy on szlak „Umocnień Przedmościa Bydgoskiego” z żółtym „Wierzchucińskim Szlakiem Czterech Jezior”. Tutaj też ma swój początek czarny rowerowy szlak łącznikowy do Dąbrówki Nowej, który dalej szlakiem niebieskim wiedzie do Sicienka. Główna trasa prowadzi jednak leśnymi ścieżkami do drogi powiatowej Bydgoszcz – Wojnowo. Tu ścieżką rowerową zmierzamy do Osówca, w którym skręcamy w kierunku Szczutek. W Szczutkach udajemy się w stronę Mochla. Na krótkim odcinku nasz szlak pokrywa się z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym „EuroRoute” R-1. Z Mochla już mamy tylko kawałek do Wojnowa i końca wycieczki.

Opis II

Szlak wytyczony w roku 2008 przez Stowarszyszenie Inicjatyw Lokalnych w Wojnowie oraz Urząd Gminy w Sicienku. Skrócenie wycieczki umożliwiają szlaki łącznikowe: czarny z Kruszyna do Dąbrówki Nowej oraz niebieski z Sicienka do Osówca. Na trasie szlaku umieszczono tablice informacyjne i edukacyjne.

Przejazd zaczynamy w Wojnowie przy szkole. Prowadzi początkowo asfaltowymi drogami do okolic Zielonczyna, Gdzie nawierzchnia zmienia się w szutrową. Z Kruszyna do Osówca docieramy drogami leśnymi. Następnie pętlę kończymy asfaltowymi drogami przez Szczutki i Mochle.

Najważniejsze atrakcje po drodze:

  • Dwór i park z XIX w. w Wojnowie
  • Pastorówka z początku XX w. w Sicienku (w środku Izba Tradycji Kulturalnej z galerią sztuki)
  • Umocnienia Przedmościa Bydgoskiego z 1939 roku w okolicach Zielonczyna, Kruszyna i Osówca
  • Eklektyczny pałac z XIX w. w Kruszynie
  • Zespół dworsko-parkowy z XIX w. w Osówcu
  • Kuźnia w Mochlu

Trasy w okolicy

Trasa Edukacji Przyrodniczej – Turystyczny Szlak Rowerowy w gminie Sicienko - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Edukacji Przyrodniczej – Turystyczny Szlak Rowerowy w gminie Sicienko - ile km?

Długość trasy wynosi 28 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Edukacji Przyrodniczej – Turystyczny Szlak Rowerowy w gminie Sicienko?

Na pokonanie tej trasy o długości 28 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Edukacji Przyrodniczej – Turystyczny Szlak Rowerowy w gminie Sicienko?

Trasa Edukacji Przyrodniczej – Turystyczny Szlak Rowerowy w gminie Sicienko prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Sicienko. Regiony: Bydgoski (powiat) i Krajna. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021