Znak - Szlak pieszy czerwony

Zielonczyn – Tryszczyn (“Umocnień Przedmościa Bydgoskiego”, szlak pieszy, czerwony)

Zielonczyn - Kruszyn - Osówiec - Tryszczyn

4.00 (79%) - 14 głosy

15 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

| szuter: 90 % | piach: 10 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Aktualizacja 6.10.2021 r.

Zaktualizowano przebieg szlaku (aktualna trasa na mapie i w danych GPS). W związku ze zmianami poniższy opis może być częściowo nieaktualny.


Opis publikowany dzięki uprzejmości Gminy Sicienko

Szlak Umocnień Przedmościa Bydgoskiego - schronPrzez tereny gminy Sicienko biegnie linia umocnień Przedmościa Bydgoskiego, wzdłuż której wyznaczono szlak turystyczny oznaczony kolorem czerwonym. Trasa wiedzie turystę po linii schronów wybudowanych latem 1939 roku. Do wybuchu wojny ukończono tu 17 żelbetowych schronów bojowych, zgrupowanych w dwóch silnych „ryglach obronnych”, kontrolujących głównie utwardzone drogi prowadzące do Bydgoszczy. Pierwszy rygiel wzniesiono w Kruszynie, drugi na południe od majątku Osówiec. Kompleks wznosiły jednostki bydgoskiego garnizonu: 61 i 62 Pułk Piechoty, 15 Pułk Artylerii Lądowej i Batalion Obrony Narodowej Bydgoszczy.

Zadaniem rygla w Kruszynie było zamknięcie niezmiernie ważnej drogi Nakło – Bydgoszcz. W skład rygla, którego centrum stanowiło zalesione wzgórze, wchodziło 9 żelbetowych schronów bojowych. Wszystkie te obiekty, powtarzalne, wznoszono według gotowych, standardowych planów. Cztery schrony to tradytory dwustronne uzbrojone w dwa ciężkie karabiny maszynowe, cztery to tradytory jednostronne wyposażone w jeden ciężki karabin maszynowy (ckm), ostatni, to nieuzbrojony schron obserwacyjny.  Oprócz obiektów żelbetowych, w głębi lasu porastającego wzgórze wzniesiono kilka schronów drewniano-ziemnych. Całość fortyfikacji uzupełniały stanowiska broni maszynowej, artylerii pułkowej, artylerii przeciwpancernej oraz moździerzy, połączone rozbudowaną siecią rowów dobiegowych i okopów urzutowanych w dwie linie.

Działania wojenne prowadzono tu w pierwszych dniach września 1939 r. W nocy z 3 na 4 września Wojsko Polskie opuściło rejon Przedmościa przenosząc się na linię obrony na południe od Bydgoszczy, w rejon Piecek i Brzozy.

 

Skansen „Przedmoście Bydgoskie” znajdujący się na szlaku eksponuje fragment polskiej linii obronnej z 1939 r. Obejmuje on żelbetowy schron obserwacyjny oraz kilkadziesiąt metrów okopu ze stanowiskami strzeleckimi. Centralnym punktem skansenu jest wspomniany schron obserwacyjny, którego zadaniem było umożliwienie bezpiecznej obserwacji przedpola przez trzy szczeliny obserwacyjne o wysokości 20 cm. Jest to monolityczny, żelbetowy obiekt na planie zbliżonym do prostokąta. Ściana czołowa w kształcie klina, narożniki zaokrąglone. Ściana czołowa i obie boczne mają grubość 1 m, tylne 0,4 m, strop 0,8 m. Wewnątrz znajduje się jedna izba o powierzchni 2,7 m². Na wyposażeniu schronu znajdował się niewielki stolik i taboret, istniała ponadto możliwość zainstalowania żelaznego piecyka, którego czerpnia powietrza i rura kominowa wyprowadzone były okrągłymi otworami w tylnej ścianie.

 

Opis publikowany dzięki uprzejmości użytkownika Aniols

Szlak powstał w 66 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Biegnie drogami gruntowymi i leśnymi ścieżkami gminy Sicienko wzdłuż linii umocnień Przedmościa Bydgoskiego. Bunkry wybudowano latem 1939 roku. Miały na celu utrzymanie kontroli na głównych utwardzonych drogach prowadzących do Bydgoszczy.

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Zielonczynie. Na starcie znajduje się, niestety dzisiaj wyblakła, tablica z mapą szlaku. Trochę ponad kilometr dalej w Kruszynie powstał historyczno- wojskowy skansen „Przedmoście Bydgoskie” . W skład skansenu wchodzi żelbetowy schron obserwacyjny oraz kilkadziesiąt metrów okopu ze stanowiskami strzeleckimi.
Szlak pokrywa się częściowo z zielonym szlakiem rowerowym „Edukacji przyrodniczej”, na trasie którego ustawione są tablice informacyjne podnoszące i tak dużą wartość dydaktyczną wycieczki.
W Kruszynie warto zejść kilkaset metrów ze szlaku, żeby zobaczyć:
  • zbudowany pod koniec XIX w. pałac, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa (zdj.),
  • poewangelicki kościół zbudowany w 1909 r.
  • należący do zespołu pałacowego, założony pod koniec XIX w. park o powierzchni 1,5 ha.
Za Kruszynem szlak biegnie głównie leśnymi ścieżkami wzdłuż linii bunkrów. Nie zawsze znajdują się one przy drodze, ale pozycje wszystkich zaznaczone są na mapie topograficznej UMP-pcPL.
W Osówcu „oszczędne” oznakowanie na drzewach nie zgadza się z mapką umieszczoną na początku szlaku, a szlak najprawdopodobniej kończy się na skrzyżowaniu przy przystanku autobusowym.
Pierwotnie szlak prowadził z Zielonczyna do Osówca, w ostatnich latach został przedłużony do Tryszczyna (zaktualizowane dane GPS i mapa w przygotowaniu).

Trasy w okolicy

Trasa Zielonczyn – Tryszczyn - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Zielonczyn – Tryszczyn - ile km?

Długość trasy wynosi 15 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Zielonczyn – Tryszczyn ?

Na pokonanie tej trasy o długości 15 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Zielonczyn – Tryszczyn ?

Trasa Zielonczyn – Tryszczyn prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Osówiec, Tryszczyn, i Zielonczyn. Regiony: Bydgoski (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 6 października 2021