Szlak rowerowy niebieski

Szlak im. Wincentego Pola wokół Wyspy Sobieszewskiej (szlak rowerowy, niebieski)

Sobieszewo - Przegalina - Świbno - Sobieszewo - Górki Wschodnie - Sobieszewo

3.72 (74%) - 18 głosy

27.55 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 60 % | szuter: 10 % | piach: 30 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak w formie pętli, który pozwala na poznanie wszystkich najważniejszych atrakcji Wyspy Sobieszewskiej. Ona sama słynie z bogactwa przyrody, w tym przede wszystkim siedlisk ptactwa, które chronią dwa rezerwaty. Na trasie warto również zobaczyć zabytkową śluzę w Przegalinie, punkt widokowy na wieży ciśnień Kazimierz, dawny folwark „Kronenhof”,  willę gauleitera Alberta Forstera, tzw. „Forsterówkę” i Izbę Pamięci patrona szlaku – Wincentego Pola w Sobieszewie.

Przebieg szlaku

Wycieczkę zaczynamy za mostem prowadzącym na Wyspę. Jeśli przyjechaliśmy samochodem, to można go zostawić na parkingu w okolicy kościoła pw. Matki Boskiej Saletyńskiej. Ulicą Nadwiślańską kierujemy się na wschód. Jedziemy przez osiedle domków jednorodzinnych równolegle do Martwej Wisły. Po ok. 2,5 km docieramy do pętli autobusowej, gdzie odbijamy na północ w szutrowy dukt prowadzący w kierunku lasu. To również droga prowadząca do rezerwatu Ptasi Raj i na groblę w kierunku Falochronu Wschodniego. 


Rezerwat przyrody Ptasi Raj – ptasi rezerwat przyrody utworzony w 1959 r., Składa się kilka zbiorników wodnych w tym Ptasi Raj i Karaś. Obejmuje okoliczne bagna, łąki i lasy. Spotkać tu można ponad 200 gatunków ptaków.


Szlak prowadzi dalej wzdłuż linii lasu odbijając łukiem na wschód. Po ok. 1 km, na leśnym skrzyżowaniu odbija w prawo oddalając się od podmokłych terenów rezerwatu. Podążając w tym miejscu dalej prosto dotrzemy do ścieżek, które wiodą w kierunku wież widokowych zlokalizowanych na terenie rezerwatu. Szlak piaszczystymi duktami prowadzi do skrzyżowania z drogą asfaltową (ul. Sobieszewska). Skręcamy w nią w prawo i wracamy do Sobieszewa. Po dotarciu do zabudowań skręcamy w lewo w betonowe płyty (ul. Tęczowa). Podążamy nią przez ok. 1 km. Następnie skręcamy w lewo w szutrową ul. Pogodną, znów w lewo w Radosną i przy ośrodku “Relaks” w prawo w Barwną. Ażurowe płyty doprowadzają nas znów do asfaltu, gdzie skręcamy w lewo w ul. Falową. Jedziemy prosto opuszczając Sobieszewo.

Po ok. 1,5 km, przy małym leśnym parkingu odbijamy z asfaltu w prawo w leśny dukt ciągnący się za szlabanem. Kolejne 7,5 km to kluczenie piaszczystymi leśnymi ścieżkami. W połowie tego odcinka, w okolicy budynków Urzędu Morskiego szlak dociera w pobliże plaży. To dobre miejsce na krótki postój. 

W końcu krótkim zjazdem docieramy do Świbna, gdzie znajduje się przeprawa promowa przecinająca Przekop Wisły. Miejscowość opuszczamy ulicą Świbińską. Towarzyszą nam sielskie krajobrazu mozaiki pól uprawnych na zachodzie i szerokiego ostatniego odcinka Wisły na wschodzie. Docieramy do śluz w Przegalinie, które spinają Martwą Wisłę z Przekopem Wisły. Tu odbijamy na zachód w kierunku Sobieszewa, od którego dzieli nas ok. 9 km. Pokonujemy je przeciętnej jakości drogą, przeważnie asfaltową. Ewentualnie niedogodności nawierzchni wynagradzają nam sielskie widoki na rolniczy krajobraz okolicy, Martwą Wisłę i zabudowania Gdańska po jej drugiej stronie. Szlak kończy bieg tam, gdzie ruszaliśmy w drogę, czyli w okolicy mostu.

Trasy w okolicy

Trasa Szlak Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Szlak Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola - ile km?

Długość trasy wynosi 27.55 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Szlak Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola?

Na pokonanie tej trasy o długości 27.55 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Szlak Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola?

Trasa Szlak Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola prowadzi przez województwo pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: niebieski i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Gdańsk. Regiony: Gdańsk (powiat), Mierzeja Wiślana, pomorskie, i Żuławy Wiślane. Województwa: pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 1 lutego 2023