Planujesz rejs? W jaki sposób zaalarmujesz innych w razie zagrożenia? Jak skutecznie i szybko podać jednostkom ratowniczym swoje położenie? Czy znasz określenie „radiopława EPIRB” i wiesz, do czego służy to urządzenie? Ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie, jeżeli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo na wodzie. Sprawdź, jaki jest najważniejszy element wyposażenia ratunkowego na morzu. Przeczytaj, dlaczego należy mieć EPIRB na wyposażeniu jachtu.

Co to jest radiopława EPIRB i do czego służy?

Skrót EPIRB pochodzi z języka angielskiego i oznacza Emergency Position Indicating Radio Beacon. Można to przetłumaczyć jako „sygnalizator radiowy wskazujący awaryjną pozycję”. Radiopława EPIRB to przenośne urządzenie alarmowe z wbudowanym GPS-em, które może uratować życie w kryzysowych sytuacjach, np. podczas tonięcia. Korzystając z tego sprzętu, nadaje się informacje do morskich stacji brzegowych, czyli ośrodków ratownictwa, które identyfikują lokalizację statku.

Radiopława EPIRB najistotniejszym elementem wyposażenia jachtu?

Specyfika i skuteczność działania oraz prostota użytkowania sprawiają, że radiopława EPIRB jest uznawana za jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia na morzu. Można ją postrzegać jako swojego rodzaju zabezpieczenie lub polisę zwiększającą możliwości wyjścia bez większych obrażeń ze wszelkich, nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń na morzu. Uruchomienie urządzenia jest więc gwarantem udzielenia niezbędnej pomocy.

Co warto wiedzieć na temat radiopławy EPIRB?

Planując rejs, należy mieć świadomość, że ten typ urządzeń jest obowiązkowym wyposażeniem ratunkowym już na obszarach morskich określanych jako GMDSS A1, czyli licząc od brzegu w linii prostej, ich odległość sięga zaledwie 20-30 mil. Planując rejs na taką lub większą odległość, posiadanie EPIRB jest więc obowiązkowe.

W jaki sposób radiopława przesyła informacje? Opis działania urządzenia

Przesłanie informacji lokalizacyjnych jest możliwe po wcześniejszym uruchomieniu mobilnego urządzenia. Można tego dokonać ręcznie lub radiopława aktywuje się automatycznie po zanurzeniu, np. w trakcie tonięcia.

Wszelkie dane na temat zagrożenia przesyłane są za pomocą satelity w paśmie, w którym radiopława EPIRB działa, czyli jest to wartość 406 MHz. Częstotliwość ta jest wykorzystywana i stale monitorowana przez system Compas-Sarsat, będący międzynarodowym operatorem satelitarnym służb poszukiwawczo-ratowniczych. Jest to korzystne ze względu na możliwość szybkiej reakcji i natychmiastowego podjęcia działań przez stacje brzegowe po odbiorze sygnału, niezależnie od tego, w jakim konkretnym miejscu świata znajduje się zagrożona jednostka — pomoc będzie udzielona nawet na środku oceanu, jeżeli dotarcie na miejsce jest możliwe.

O czym pamiętać przed użyciem radiopławy? Rejestracja EPIRB ma znaczenie!

EPIRB przypisuje się do danej jednostki, a nie danej osoby. Istnieje jednak możliwość przeniesienia urządzenia na inny jacht po wcześniejszym dopełnieniu formalności i przerejestrowaniu.

Należy pamiętać, że tego typu urządzenia mają swoje identyfikatory. Na etykietach umieszcza się określone dane: państwową banderę i oznaczenie kraju rejestracji. Co więcej, należy nanieść nazwę jednostki, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy do właściwej instytucji. Rejestracje związane z polskimi łodziami prowadzone są w Gdyni w Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego.

Jak zapewnić swojej jednostce bezpieczeństwo z użyciem radiopławy EPIRB?

Aby mieć gwarancję uzyskania pomocy w chwili zagrożenia, radiopławę EPIRB należy zachować w pełnej sprawności. W tym celu powinno się testować urządzenie minimum raz w miesiącu, a obowiązkowo przed każdym wypłynięciem.

Przebieg procedury opisany jest w instrukcji. Ze względu na niski poziom skomplikowania tej czynności, warto o niej pamiętać, aby zapewnić bezpieczeństwo całej załodze.

Radiopława — obowiązkowy, lecz korzystny element wyposażenia zapewniający bezpieczeństwo

Jak widać, urządzenia EPIRB są niezbędnym elementem wyposażenia, a dzięki specyfice działania zapewniają bezpieczeństwo na morzu. Dzięki kompatybilności z systemem służb ratunkowych i działaniem w pasmach satelitarnych możliwa jest precyzyjna lokalizacja zagrożonej jednostki.

materiał zewnętrzny