Czasy, gdy rower górski był wyposażony wyłącznie w koła 26-calowe, dawno przeminęły. Obecnie są dostępne modele z rozmiarami kół 27,5 cala, a nawet 29 cali. Jakie rozmiary kół wybrać do roweru?

Tak zadane pytanie można zdefiniować przez potrzebę użytkownika. Należy już na wstępie określić, czy rower będzie miał charakter turystyczny, miejski, czy będzie służył do sportowej jazdy. Odwiedzając sklep rowerowy, otrzymamy na wstępie pytanie o przeznaczenie roweru. Jeśli ustalimy przeznaczenie roweru, to musi zapoznać się z identyfikacją rozmiaru kół. Standardowy rozmiar koła roweru dla dorosłego człowieka to 26 cali, gdzie obręcz ma średnicę 559 mm. Koło o rozmiarze 27,5 cala ma średnicę 585 mm, a koło 28 cali ma średnice obręczy 622 mm. Ciekawostką jest to, że koła 28-calowe i 29-calowe mają tą samą średnicę obręczy i różnią się grubością opony.

Zasada doboru kół nie jest trudna i sprawdzi się niezależnie od tego, jaki sklep rowerowy wybierzemy. Większe koła to większy kąt natarcia, co daje łatwiejsze pokonywanie przeszkód i podjazd z większą prędkością. Znów mniejsze koła to większa zwrotność, dynamika jazdy.

Rower miejski koła o rozmiarach 26 cali lub 28 cali

Standardowo rowery miejskie są wyposażone w dwa rozmiary kół 26-calowe i 28-calowe. Każdy sklep rowerowy może zaoferować rower miejski z kołami 26-calowymi czy 28-calowy, więc z wyborem również nie będzie problemu. Dla jazdy miejskiej większe koła nie mają zbyt wielkiego znaczenia. Łatwiej pokonują krawężniki, nierówności czy progi zwalniające. Jednak odczuwanie znacznej różnicy, wymaga trudnego terenu, a nie prostej drogi asfaltowej czy wykonanej z kostki. W przypadku użytkowania roweru na prostych i utwardzanych drogach można śmiało korzystać z kół 26-calowych, bez inwestowania w większe odpowiedniki.

Rowery szosowe do szybkiej jazdy

W przypadku rowerów szosowych nie tylko rozmiar kół ma znaczenie. Standardowo są w nich montowane koła 28-calowe. Lepiej pochłaniają drobne nierówności. Za to opony są zdecydowanie węższe niż w górskich rowerach, o delikatniejszym bieżniku, umożliwiające rozwijanie znacznych prędkości. Dzieje się tak, gdyż opona wąska bez agresywnego bieżnika stawia minimalny opór. Ciekawostką w rowerach szosowych jest fakt, że stosowane są obręcze o średnicy nie 622 mm, a 630 mm przy rozmiarze 28 cali.

Rowery górskie i szeroki wybór rozmiaru kół

Najszerszy wybór rozmiaru kół mamy w rowerach górskich. Dzieje się tak ze względu na specyfikę jazdy po górskich szlakach. Do wyboru mamy koła standardowe 26 cali, 27,5 cala i 29-calowe. Mniejsze koła dają większą zwrotność, natomiast większe umożliwiają łatwiejsze pokonywanie trudnego terenu (przeszkody terenowe) i szybsze podjazdy. Opcją zdecydowanie pośrednią jest rozmiar 27,5 cala, który daje i dobrą zwrotność, i możliwość dobrego pokonywania trudnych tras ze względu na podłoże.

Dzieci i młodzież

W rowerkach dziecięcych i młodzieżowych stosowane są zdecydowanie mniejsze koła niż w modelach dla dorosłych. Standardowy rozmiar 26 cali nie sprawdzi się ze względu na niski wzrost dzieci. Kilkuletnim maluchom są oferowane rowerki z rozmiarami kół 14 cali 16 cali, a młodzieży 20 cali lub 24 cale. Im niższy użytkownik, tym mniejsze koła stosujemy. Na wszystko wpływa wzrost użytkownika głównie zdeterminowany wiekiem. Koła o rozmiarach 14 i 16 cale stosujemy w rowerach dla dzieci do 110 cm wzrostu, od 110 cm do 130 cm 20-calowe, a dopiero powyżej 130 cm koła 24-calowe.

Jeśli nie wiemy dokładnie, jakie koła wybrać do roweru, odwiedźmy sklep rowerowy, w którym specjalista oszacuje niezbędny rozmiar.

materiał zewnętrzny