(zdjęcie: pasja1000 / pixabay.com)

Obecnie dzieci rozpoczynają swoją przygodę w świecie rowerów coraz wcześniej. Pierwsze podróże zazwyczaj odbywają się w specjalnej przyczepie rowerowej lub foteliku dla dziecka. Kolejnym krokiem jest samodzielna jazda miniaturową wersją roweru. Zakupując odpowiedni model jednośladu dla dziecka, warto, aby rodzic upewnił się, czy spełni on swoje wymagania oraz zapewni odpowiednie bezpieczeństwo na trasie.

Rower dla dziecka – jaki będzie najlepszy?

Współcześnie rynek rowerowy jest bogaty w asortyment przeznaczony dla dzieci. Wybór odpowiedniego modelu może być nie lada wyzwaniem dla rodziców, gdyż nie wszyscy wiedzą, jakie parametry trzeba uwzględnić, w co powinien być wyposażony rower, jak wybrać optymalne rozwiązanie dla kilkulatka? Tego typu pytania mogą się mnożyć, jednak wszystkie odgrywają niezwykle ważną rolę przy wyborze jednośladu dla malucha. Każdy odpowiedzialny rodzic oprócz tego, że chce sprawić frajdę swojemu dziecku, chce także zapewnić mu bezpieczeństwo. To właściwie priorytet przy zakupie roweru dla kilkulatka, dlatego warto wybierać sprawdzone sklepy np. Iroman , a także zapoznać się ze szczegółową specyfikacją pojazdu.

Rowerek biegowy

Rowerki biegowe są bardzo popularne wśród kilkuletnich dzieci. Pozwalają błyskawicznie łapać równowagę oraz szybko zdobywać umiejętności jazdy na dwóch kółkach. Charakteryzują się obniżonym siodełkiem, dzięki czemu pozwalają na odpychanie się małymi nóżkami od ziemi. To banalne, a zarazem sprytne rozwiązanie umożliwia regulację prędkości jazdy, co pozwala lepiej kontrolować przebywaną trasę. Wśród rowerków biegowych można wybierać pomiędzy różnymi kolorami, co dodatkowo będzie atrakcją dla każdego dziecka. Rowerki biegowe dzielą się na kilka grup, wśród których można odnaleźć:

rowerek biegowy trójkołowy – to pojazdy umożliwiające otrzymanie stabilizacji podczas poruszania się na trzech lub czterech kółkach. Są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia, więc naprawdę wcześnie wprowadzają w rowerowy świat. Umożliwiają rozwijanie motoryki w sposób intuicyjny, dlatego sprawdzą się na początku przygody z jednośladami.

rowerek biegowy drewniany – wyróżnia się znacznie mniejszą wagą od ich stalowych odpowiedników, co jest ważne dla małych dzieci. Wadą tego typu pojazdów jest brak regulacji wysokości położenia siodełka.

rowerek biegowy stalowy – charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku wagą jest ich waga – dla niektórych dzieci rowerek może być po prostu za ciężki.

Wysokość roweru

To kolejna istotna kwestia, gdyż kilkuletnie dzieci mogą bardzo różnić się od siebie wzrostem, dlatego nie wszystkie modele będą odpowiednie dla konkretnego przedziału wiekowego. Przede wszystkim rodzic powinien uwzględnić wysokość siodełka do długości nóg malucha. Najlepszym rozwiązaniem będzie taki jednoślad, który umożliwia dziecku bezproblemowe wejście na siodełko, przy czym stopy dziecka powinny dotykać podłoża, co zapewni solidne podparcie. Pozwala to kilkulatkowi na naukę ruszania z miejsca oraz bezpiecznego zatrzymywania się, nie wymusza przechylania, a co najistotniejsze, pozwala uniknąć uderzenia kroczem o ramię przy nagłym zeskoku.

Rozmiar kół

To kolejna istota kwestia, którą należy uwzględnić podczas zakupu jednośladu dla dziecka. Przy wyborze tych parametrów, również bierze się pod uwagę wzrost malucha. Optymalnym rozwiązaniem dla dzieci o wzroście 80-108 cm będą koła o 12 calach. Dla wzrostu od 95 do 122 cm będzie to 16 cali, dla 110-135 20 cali, a dla dzieci mierzących około 145 cm, dobrym wyborem będą koła o średnicy 24 cali. Natomiast wyższe maluchy mogą wybierać już modele powyżej 26 cali.

Rowery dla starszaków

Rodzice kilkuletnich dzieci mają ogromny wybór jednośladów. Można zdecydować się na miejskie lub górskie rowery, w zależności od tego, gdzie dziecko będzie się nim docelowo poruszało. Jednak wersja jednośladu nie jest priorytetem. Przede wszystkim powinien on zawierać pełne zawieszenie, dzięki czemu zapewni on odpowiednią amortyzację tyłu i przodu. Wysokiej jakości klasy hamulce tarczowe to kolejny punkt, który zapewnia bezpieczeństwo podczas każdorazowego hamowania. Warto także uwzględnić przerzutki, dla kilkulatka wystarczą tylne. Dzięki czemu dziecko może uczyć się ich używania, co bardzo przyda się w przyszłości. W rowerach miejskich dla dzieci rodzice mogą spotkać przerzutki wewnętrzne w tylne piaście. Charakteryzują się wyższą ceną, jednak to dobre rozwiązanie dla każdego dziecka – są praktycznie bezobsługowe, a także trudno je uszkodzić.

Wygląd rowerka dla kilkulatka

Podczas zakupu jednośladu warto brać także pod uwagę osobiste preferencje dziecka, w końcu to jemu ma się podobać rower, tak aby zachęcał dziecko do samodzielnej jazdy. Na szczęście rynek rowerowy oferuje całą gamę kolorowych pojazdów – tak, aby każdy kilkulatek odnalazło swój ulubiony kolor. Ponadto niektóre modele zostały ozdobione wzrokami lub postaciami z bajek, co dodatkowo sprawi frajdę każdemu dziecku. Rower dla kilkulatka warto kupić w rekomendowanym miejscu, gdzie doświadczony personel chętnie podpowie i doradzi jaki model wybrać np. w sklepie Iroman. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko będzie miało frajdę z przejażdżek rowerowych, a także będzie bezpieczne – a przecież to najważniejsza kwestia dla wszystkich rodziców.

materiał zewnętrzny