Jazda górska to część kolarstwa zaliczana do sportów ekstremalnych. Zależnie od trudności i ukształtowania trasy możemy wybrać jeden z wielu rodzajów rowerów górskich dostępnych na rynku. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla osób początkujących, dlatego dzisiaj podpowiadamy jaki rower w góry wybrać.

Amortyzacja jedynie z przodu – hardtail dla początkujących

Rowery górskie wyposażone jedynie w przednią amortyzację, inaczej zwane hardtailami (od sztywnego tyłu konstrukcji), są doskonałą propozycją dla osób, które zaczynają swoją przygodę z ekstremalną jazdą na rowerze. Modele takie sprawdzą się także u tych rowerzystów, którzy po prostu preferują taką konstrukcję, nie chcąc tracić na wydajności pedałowania. Zadając sobie pytanie „jaki rower w góry?” powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się ile chcemy na niego wydać i jak chcemy z niego korzystać. Często zdarza się tak, że starsze osoby przeceniają swoje możliwości i wyposażają się w jednoślady, których możliwości nie wykorzystują nawet w połowie. Z drugiej strony, młodsze osoby decydują się na rowery biorąc pod uwagę ich cenę, szybko jednak przerastają możliwości takich konstrukcji, zaczynają się na nich nudzić i przestają rozwijać. Warto przemyśleć zakup wiele razy, pójść do profesjonalnego sklepu rowerowego, jakim jest BikeSalon, i poradzić się pracującego tam, doświadczonego doradcy. Dzięki temu być może przesuniemy zakup jednośladu, ale będziemy się nim cieszyć znacznie bardziej i dłużej, może być też tak, że wydamy na niego znacznie mniej niż zakładaliśmy. Jeżeli jednak dawno nie jeździliśmy na rowerze i w ogóle nie jesteśmy w stanie określić czy jazda górska będzie tym, co nas wciągnie, to nie warto przepłacać na pełen najwyższego osprzętu i najlepszego wyposażenia pojazd, na którym później możemy tylko stracić. W takim przypadku zwykły hardtail na dość podstawowym osprzęcie Shimano będzie dobrym testem i odpowiedzią na nasze rozważania.

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Jaki rower w góry – pełna amortyzacja, czyli full suspension

Rowery górskie z pełną amortyzacją są czymś, co kusi od wejścia przynajmniej połowę osób wchodzących do sklepu rowerowego. Ich sportowy charakter, świetny wygląd i możliwości płynące z takiego rozwiązania przyciągają liczne grono klientów, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie jest zadanie pełnej amortyzacji. Choć może nam się wydawać, że duży skok amortyzacji będzie czynił z roweru miękką chmurkę, po której będziemy płynąć, zamiast jechać, to niestety tak nie jest. Amortyzacja w rowerach ma znacznie bardziej praktyczne zadanie, a jej celem jest zapewnienie nam maksymalnej przyczepności. Warto więc pamiętać, że rower full suspension jest odpowiedzią na pytanie „jaki rower w góry?”, a nie „jaki rower da mi komfort na wyboistych chodnikach?”. W praktyce oznacza to, że połączenie dobrej, reaktywnej amortyzacji z przyczepnymi oponami zapewni nam świetne trzymanie na trudnych trasach usłanych kamieniami, korzeniami i błotem.

Z pytaniem „jaki rower w góry?” warto wybrać się do renomowanego sprzedawcy. Dzięki temu nie tylko uzyskamy profesjonalną poradę i pomoc w doborze doskonale dopasowanego do naszych potrzeb jednośladu, ale i unikniemy dokonania złego wyboru. Warto odwiedzić sklep BikeSalon mieszczący się w Warszawie na Bemowie i Pradze lub w Gdańsku, w galerii City Meble, by wyposażyć się w wysokiej klasy rower w dobrej cenie i z pomocą profesjonalisty.

Zainteresowany zakupem? Kup online na -> BikeSalon.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

materiał zewnętrzny