Produkty marki Patagonia znane są szczególnie przez miłośników wspinaczki górskiej. Jednak jakościowa odzież funkcjonalna tego amerykańskiego producenta zyskała uznanie nie tylko wśród osób uprawiających wymagające sporty. Co decyduje o jej legendarnym statusie? Czy warto zakupić produkty tej marki, jeśli planujesz aktywny wypoczynek?

Patagonia – najbardziej zaufana amerykańska marka

Zaufanie do marki to coś, o co usilnie walczą rzesze specjalistów od PR. Czasem jedna wpadka potrafi przekreślić cały wysiłek włożony w budowanie relacji między klientem a firmą. Jednak nawet najbardziej przemyślane działania wizerunkowe mogą okazać się nieskuteczne, jeśli nie podpiera ich autentyczność.

Najnowsze wyniki raportu z amerykańskiego rynku nt. zaufania konsumentów zaskoczyły chyba wszystkich. Na samym szczycie listy, opracowanej przez The Harris Poll, uplasował się producent turystycznej odzieży sportowej Patagonia. Wyprzedziła tym kilkudziesięciu gigantów kilkunastu różnych branży, skacząc z 33 miejsca na pierwsze. Skąd tak ogromny sukces?

Patagonia

Ekologia ponad zysk

Marka Patagonia kojarzona była dotychczas dwojako. Z jednej strony, jako producent profesjonalnej odzieży wspinaczkowej. Z drugiej, jako wizytówka bogatych biznesmenów z Doliny Krzemowej.

Ze względu na zamiłowanie prezesów wielkich firm do produktów tej marki, często były wręczane pracownikom jako drogi upominek. Mówiono już nawet o modzie w stylu PataGucci. Określenie to powstało z kombinacji nazw marek Patagonia oraz Gucci, podkreślając luksusowy charakter takiego podarunku.

Patagonia postanowiła zerwać na dobre z modą PataGucci i od 2021 roku zrezygnowała z produkcji spersonalizowanej odzieży dla firm. Włodarze firmy tłumaczyli, że to wszystko ze względów ekologicznych. Według nich taka odzież trafiała do kosza, gdy pracownik zmieniał pracę. Logo pracodawcy sprawiało również, że ubrania nie były przekazywane dzieciom, ani przyjaciołom. Ich zdaniem, taka praktyka nie współgrała z prośrodowiskową filozofią marki.

Pozostałe działanie proekologiczne

Rezygnacja z personalizowanej odzieży dla firm to tylko wierzchołek góry lodowej działań proekologicznych, podejmowanych przez Patagonię. Przyglądając się bliżej przedsięwzięciom firmy, można stwierdzić, że jest pionierem w tej dziedzinie. Już od 1985 roku Patagonia przekazuje 1% swoich przychodów na rzecz ochrony środowiska. Jest też jedną z największych na świecie marek prowadzonych w duchu zero waste.

Coraz więcej działań przedsiębiorstwa koncentruje się na recyklingu i odsprzedaży ich produktów second-hand. W wielu miejscach na świecie Patagonia oferuje naprawę swojej odzieży, aby nie trafiała ona przedwcześnie do kosza.

Odzież outdoorowa Patagonia – czy warto się zaopatrzyć?

Nie ma co ukrywać. Nawet jeśli podniosłe idee marki i zaufanie konsumentów wzbudziły Twój entuzjazm, to w odzieży turystycznej najważniejsza jest użyteczność. Czy warto zaopatrzyć się w odzież spod loga Patagonia, jeśli szukasz ubrań na niedzielny spacer po parku? Prawdopodobnie nie. Chociaż jest to praktyczna, sportowa odzież, jej ceny mogą być zaporowe dla osób niezainteresowanych turystyką górską.

Jeśli jednak szukasz praktycznej odzieży na wszelkiego rodzaju trekking, to dobrze trafiłeś. Miłośnicy outdooru wiedzą doskonale, że praktyczna odzież turystyczna potrafi być zbawieniem na trasie. Niezależnie od poziomu trudności szlaku, jaki chcesz obrać. Nigdy nie możesz być pewny, co dokładnie czeka Cię w otoczeniu samej natury. Specjalistyczna odzież górska sprawdza się w tym wypadku szczególnie dobrze. Głównie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Wśród produktów z logiem marki Patagonia znajdą coś dla siebie zarówno zwolennicy trekkingu, hikingu jak i wspinaczki górskiej.

Turystyczna odzież Patagonia

W co warto zainwestować?

Kurtka outdoorowa nie przemaka, zabezpiecza od niskich temperatur, przy czym daje skórze oddychać. Ergonomiczna, wyprofilowana garda nie krepuje ruchów. Pozwala na swobodne unoszenie ramion, bez odsłaniania niższych partii ciała. Jest to szczególnie ważne, gdy planujesz wspinaczkę. Co więcej, kurtki Patagonia i dopasowane do nich spodnie nie kolidują z uprzężą.

Koszulki i longsleevy tej marki szybko odprowadzają pot. Sprawdzą się do wspinaczki w upale. Z powodzeniem mogą posłużyć też poza górskimi wycieczkami jako funkcjonalne T-shirty sportowe.

Na zimowe wycieczki warto zaopatrzyć się w dodatkowe ocieplenie w postaci kamizelek i czapek. Wiatroszczelne i wodoodporne bezrękawniki można spakować do rozmiaru niedużej kieszeni. Dzięki temu zawsze można mieć je przy sobie.

Gdzie kupić w Polsce?

Patagonia nie posiada swojego sklepu w Polsce. Produkty tej marki możesz czasem znaleźć w sklepach typu second-hand oraz sklepach internetowych. Do zakupu ubrań z drugiego obiegu szczególnie zachęca sama firma. Niestety, wśród ubrań używanych nie zawsze uda Ci się trafić na poszukiwany rozmiar.

Przemawia do Ciebie filozofia firmy? A może szukasz jakościowych ubrań turystycznych? Produkty marki Patagonia dostępne są w specjalistycznych sklepach górskich, takich jak Polar Sport. Złóż zamówienie i ciesz się wysokogatunkowym, ekologicznym produktem na lata.

materiał zewnętrzny